کد خبر: 3878251
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۴
اعضای اتحادیه اروپایی شورای امنیت سازمان ملل متحد تأکید کردند که فقط مرزهای شناخته شده 1967 در سرزمین‌های اشغالی را به رسمیت می‌شناسند و تداوم شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی را مغایر قوانین بین‌المللی می‌دانند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از خبرگزاری «ایرنا»، نمایندگان بلژیک، استونی، آلمان، لهستان و فرانسه امروز، 22 بهمن پیش از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع فلسطین و طرح آمریکایی ـ صهیونیستی موسوم به معامله قرن برگزار می‌شود، این مطلب را در جمع خبرنگاران مطرح کردند.

وزیر خارجه بلژیک که به نمایندگی از چهار عضو دیگر این اتحادیه در شورای امنیت، بیانیه را قرائت می‌کرد، افزود: طرح ارائه شده از سوی آمریکا، قطعنامه‌های شورای امنیت در این زمینه را نادیده گرفته است. موضع طولانی‌مدت اتحادیه اروپا همچنان ادامه دارد که مذاکره برای استقرار دو کشور، براساس مرزهای 1967 باید انجام شود.

وی ادامه داد: دو کشور باید در کنار هم با امنیت و صلح و احترام متقابل زندگی کنند. ما از مذاکره مستقیم دو طرف برای حل نهایی این مسئله حمایت و تأکید می‌کنیم که تعیین مرزها، پایتختی قدس و بازگشت آوارگان به عنوان موضوعات نهایی صلح است.

این اعضای شورای امنیت اضافه کردند که از دو طرف می‌خواهیم که خویشتنداری داشته باشند و از هر اقدامی که مغایر قوانین بشردوستانه بین‌المللی باشد خودداری کنند. ما هر اقدامی علیه شهروندان اعم از اقدامات تروریستی و تحریک‌آمیز را محکوم می‌کنیم.

در بیانیه پنج عضو اروپایی شورای امنیت که انگلیس در میان آنها نبود، تأکید شد: ما همچنین از اقدامات شهرک‌سازی اسرائیل در مناطق اشغال شده فلسطینی نگران هستیم که مغایر قوانین بین‎المللی و مانع دستیابی به صلح و راه‌حل دو کشور است.

وزیر خارجه بلژیک ادامه داد: ما همچنین از هر گونه اقدام احتمالی برای ضمیمه کردن مناطق اشغال شده فلسطینی همچون کرانه باختری به شدت نگران هستیم. ما براساس قطعنامه‌های شورای امنیت، هر گونه مناطق اشغال شده پس از 1967 را به رسمیت نمی‌شناسیم.

این بیانیه تأکید کرد: ما به تعامل با هر دو طرف براساس قوانین بین‌المللی ادامه می‌دهیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: