کد خبر: 3902065
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۴
قالیباف در نطق پیش از دستور:
رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در اولین نطق پیش از دستور خود با بیان اینکه نظام اسلامی امروز به عنوان یک قدرت مهم منطقه‌ای تبدیل به یک بازیگر تأثیرگذار و پرنفوذ در عرصه‌ بین‌المللی شده است، گفت: نگاهی به حجم و شدت دشمنی نظام سلطه با همه ابزارهای قدرتمند رسانه‌ای، اقتصادی، سیاسی و اطلاعاتی خود به خوبی گواه این است که انقلاب اسلامی توانسته مهم‌ترین الگوی رقیب برای نظام سرمایه‌داری جهانی باشد.

محمدباقر قالیباف

به گزارش ایکنا، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، صبح امروز، یکشنبه 11 خردادماه، در اولین نطق پیش از دستور خود در صحن علنی، با قرائت آیه «مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا» و ضمن درود به روح پرفتوح امام راحل، بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی، و سلام به رهبر معظم انقلاب، به شهیدان گلگون‌کفن اسلام، از شهدای انقلاب تا دفاع مقدس، شهدای خدمت و شهدای سلامت به خصوص شهدای مظلوم مقاومت و مدافعان حرم در تمامی بلاد اسلامی ادای احترام کرد.

گرامیداشت یاد شهید سردار سلیمانی

قالیباف، سپس یاد و خاطره سیدالشهدای مقاومت، نماد ایستادگی در برابر زورگویان، مظهر «اشداء علی الکفار رحماء بینهم»، یار صدیق و مطیع و راستین رهبر معظم انقلاب، سردار سرافراز اسلام، شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی را گرامی داشت.

رئیس مجلس اظهار کرد: مجلس یازدهم در برهه‌ای حساس از تاریخ انقلاب اسلامی و در آغاز برداشتن گام چهل ساله دوم آن و در حالی که جمهوری اسلامی با مجموعه‌ای از قوت‌ها و ضعف‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها روبروست با همدلی و وحدت میان نمایندگان مردم برای حل مشکلات آن‌ها آغاز به کار می‌کند.

وی بیان کرد: نگاهی کلان به گذشته چهل ساله و جایگاه فعلی جمهوری اسلامی نشان‌گر این است که علی‌رغم ضعف‌های کارکردی و رفتاری و کاستی‌های مرتفع‌نشده، توانسته گام اول خود را محکم و مقتدر بردارد. این یک واقعیت انکار‌ناپذیر است که جمهوری اسلامی در برابر همه گستره دشمن در همه عرصه‌های نظامی، سیاسی، اقتصادی، بین‌المللی، امنیتی و فرهنگی ایستادگی و مقاومت کرده بدون اینکه از آرمان‌های اصلی خود ذره‌ای عقب‌نشینی کند.

افزایش روز به روز اقتدار نظام در سطوح راهبردی

قالیباف ابراز کرد: نظام اسلامی در سطوح راهبردی روز به روز قوی‌تر از گذشته به راه خود ادامه داده است. به گونه‌ای که امروز به عنوان یک قدرت مهم منطقه‌ای، تبدیل به یک بازیگر تأثیرگذار و پرنفوذ در عرصه‌های بین‌المللی شده است. نگاهی به حجم و شدت دشمنی نظام سلطه با همه ابزارهای قدرتمند رسانه‌ای، اقتصادی، سیاسی و اطلاعاتی خود به خوبی گواه این مسئله است که امروز انقلاب اسلامی توانسته مهم‌ترین الگوی رقیب برای نظام سرمایه‌داری جهانی باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: این دستاورد بزرگ تنها براساس حرکت بر مدار مکتب امام(ره) و هدایت رهبری حکیم انقلاب و مجاهدت مردانی چون حاج قاسم‌ها به دست آمده است؛ مردانی که ولایت‌پذیری، عقلانیت و کارآمدی خطوط طراحی‌شده توسط رهبری را تحقق بخشیدند.

رئیس مجلس با بیان اینکه نداشتن تصویر درست از واقعیت‌ها باعث اشتباه در تصمیم‌ و اجرا می‌شود، اظهار کرد: ناکامی‌های گوناگون در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، متاسفانه به سرمایه اجتماعی نظام آسیب وارد کرده است. بر این اساس انقلاب اسلامی در آغاز گام دوم خود، برای رسیدن به هدف ایجاد تمدن نوین اسلامی با مجموعه‌‌ای از تهدیدها و فرصت‌ها روبروست.

رئیس مجلس با ذکر اینکه مهم‌ترین فرصت، رهبری حکیمانه و هوشمندانه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای است، که کشتی نظام را از طوفان‌های سخت به سلامت عبور داده است، افزود: فرصت دیگر، باور دینی عمیق مردم، به ویژه جامعه ایثارگری و خانواده شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم و اعتقاد آنها به آرمان‌های انقلاب اسلامی است که زمینه‌ساز امدادهای الهی در دشواری‌های بزرگ می‌شود.

رئیس قوه مقننه تأکید کرد: قدرت منطقه‌ای فزاینده جمهوری اسلامی که باعث گسترش عمق راهبردی و نفوذ ژئوپلیتیکی جمهوری اسلامی شده، خود فرصت مغتنمی است که جمهوری اسلامی را به نماد مقاومت در برابر مستکبرین تبدیل کرده و همچنین با افزایش توان بازدارنده نظامی، جرئت دست درازی به این سرزمین را، از دشمن سلب نموده است.

وی یادآور شد: قدرت علمی و پیشرفت فناورانه پرسرعت کشور به دست نخبگان فرصت دیگری است که زمینه لازم جهت هرگونه پیشرفت، را فراهم کرده است. بدنه وسیع و گسترده نیروهای جهادی و مردمی در سراسر کشور نیز فرصت بی‌نظیری است که می‌تواند در صورت انسجام و مدیریت مطلوب و مبتنی بر الگوی عمل جهادی، سبب غلبه بر ناکامی‌های گوناگون شود.

ظرفیت عظیم وجود جوانان مؤمن و انقلابی

رئیس مجلس بیان کرد: فرصت بعدی پیش روی ما، وجود طیفی از جوانان مؤمن و انقلابی است که با استقامت مؤمنانه خود، موتور محرکه این کشتی پرتلاطم شده‌اند و در کنار تمامی این موارد، سرمایه انسانی جوان و توانمند ایرانی، ثروت‌های عظیم خدادادی و منابع فراوان طبیعی نیز از جمله ظرفیت‌ها و فرصت‌های دیگری است که می‌تواند بستر شکل‌گیری جهشی بزرگ در عرصه‌های گوناگون را فراهم آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی به تهدیدهایی که در کمین نظام اسلامی است، اشاره کرد و گفت: تهدید نخست، کاهش سرمایه اجتماعی نظام است که در نتیجه ناکارآمدی اشباع‌شده مدیریتی کشور و فاصله گرفتن مسئولان از اصول انقلاب ایجاد شده و متأسفانه بحران اقتصادی را بوجود آورده که زمینه‌ساز بیکاری و آسیب‌های اجتماعی فراگیر شده است.

قالیباف، فساد نگران‌کننده را دیگر تهدید بیان کرد و افزود: این مسئله در تار و پود ساختارهای مختلف نفوذ کرده و موجب افزایش تبعیض و نارضایتی، و عدم تحقّق عدالت شده است. همچنین نظام اداری ـ اجرایی به‌هم ریخته کشور، تهدید دیگری است که امکان حکمرانی خوب را سلب کرده است. تضعیف نهاد بسیار مهم خانواده، از طریق گسترش روز افزون سبک زندگی غربی نیز تهدیدی نگران‌کننده تلقی می‌شود که نیاز به توجه ویژه و فوری دارد.

رئیس مجلس، گسترش نفوذ جریان غرب‌زده که با امید بستن به دشمن، مانع خودباوری ملّی و توجه به ظرفیت‌های عظیم داخلی شده را نیز تهدید مهم دیگری دانست که باید درباره آن به طور جدی هشیار بود.

وی ادامه داد: اینکه اگرچه مواردی که برشمردیم، می‌تواند تهدیدی جدّی برای حاکمیت ملّی ایران اسلامی باشد، امّا تجربه‌های پیشین انقلاب اسلامی در وضعیت‌های بحرانی، نشان داده است که اگر الگوهای موفق گذشته، به‌ویژه در پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و در تقویت توان نظامی و توسعه قدرت منطقه‌ای، مبنای عمل قرار گیرد، از تهدیدهای موجود نیز می‌توان فرصت‌های بزرگ ساخت.

الگوی مدیریت جهادی بهترین مسیر برای استفاده از فرصت‌ها

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه از دید من و بر اساس نظام فکری رهبر معظّم انقلاب اسلامی، برای استفاده از فرصت‌های یاد شده و جلوگیری از اثرگذاری و تشدید تهدیدها، تنها راه این است که الگوی مدیریت جهادی در پیش گرفته شود، به تشریح اصول این الگوی مدیریتی پرداخت و گفت: این الگوی مدیریتی جهادی بر اصولی استوار است که نخست باور به مبانی قرآنی و سنت‌های الهی و استعانت مستمر از آنهاست، که امروز برای ما در ولایت مطلقه فقیه و مردم‌سالاری اسلامی متبلور است و می‌تواند سبب گشایش هر بن‌بستی شود.

رئیس قوه مقننه افزود: دومین الگوی مدیریتی عبارت است از: مردمی‌سازی حکمرانی، به ویژه مردمی کردن اقتصاد، که ظرفیت‌های عظیم انسانی، مادی و معنوی را وارد عرصه مدیریت می‌کند. سومین الگو نیز تلاش و کوشش مجاهدانه و امیدوارانه است که کمبودها و نقص‌های ساختاری و کاستی‌ها را جبران می‌کند.

وی چهارمین الگو را توجه ویژه به معنویت و اخلاق اسلامی دانست که زمینه‌ساز توجهات ویژه حضرت ولیّ عصر(عج) و رِزق لایَحتسب می‌شود و در توضیح پنجمین الگوی مدیریتی گفت: وحدت کلمه مردم و همگرایی نخبگان که به تعبیر امام(ره) بزرگوار، رمز پیروزی و بقای جمهوری اسلامی است.

قالیباف افزود: ششمین الگو توجه و میدان دادن به نسل جوان پرانگیزه و توانمندسازی آنان است که می‌تواند هر مانعی را از سر راه بردارد و هفتمین مورد توجه ویژه به عدالت است؛ یعنی اولویت دادن به محرومین و مستضعفین و همچنین طبقه متوسط ضعیف شده که صاحبان اصلی انقلاب هستند و خواهند بود.

هشدار درباره الگوی مدیریتی دستگاه‌ اجرایی

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه اکنون که مجلس در آغاز راه خود قرار دارد، آنچه شرایط را خطرناک‌تر می‌کند، الگوی مدیریتی دستگاه اجرایی کشور است که علاوه بر ناکارآمدی و آشفتگی مدیریتی، و تمرکز بر نگاه به بیرون، به بسیاری از اصول و مؤلفه‌های الگوی مدیریت جهادی نیز باور ندارد، گفت: در چنین شرایطی است که مجلس یازدهم می‌تواند با رویکردی منطقی و انقلابی نسبت به دولت و با استفاده از ظرفیت‌های تقنینی و به خصوص نظارتی خود، در چارچوب پیام رهبر انقلاب، دولت را به سمت مطلوب هدایت کند.

وی تصریح کرد: مجلسِ یازدهم، نقشه راه خود را پیام رهبر حکیم انقلاب قرار می‌دهد و به عنوان یک نهاد مردمی و انقلابی که هدف خود را تشکیل مجلسی قوی و کارآمد قرارداده، حلِ مسائلِ ملّی و محلّیِ مردم را به عنوان یک وظیفه انقلابی و مطلوب، وجهه همّت خود قرار خواهد داد و با این شاخص، تعامل خود با دولت فعلی و دولت آینده را تنظیم می‌کند.

رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم، نه بنای تقابل و مچ‌گیری دارد و نه در پیگیری منافع و حقوق مردم مسامحه می‌کند، گفت: مجلس یازدهم تلاش می‌کند، موانع قانونی دولت، در مسیر خدمت‌رسانی به مردم را حذف و اصلاح کند، اما در عین حال اجازه نخواهد داد، دولت در اجرا و پیاده‌سازی قوانینی که حل‌کننده مسائل مردم است، سهل‌انگاری کند.

تشریح ریشه‌ اصلی مشکلات اقتصادی

قالیباف با اشاره به اینکه رهبری در پیام روشنگرانه خود در حوزه اقتصادی بر توجه به معیشت طبقات ضعیف و تحقق عدالت تاکید داشتند، افزود: رهبری در پیام خود اشاره فرمودند که مطابق نظر صاحب‌نظران، این هدف با اصلاح خطوط اصلی اقتصاد ملّی محقّق می‌شود. امروزه امراض اصلی اقتصاد ملّی ما مانند رشد نقدینگی، بهینه نبودن قیمت‌های نسبی و تخصصی‌نبودن تولید، بر هیچ صاحب نظری پوشیده نیست. از مهم‌ترین دلایل آن هم، حذف حضور موثر مردم، مداخلات غیرمنطقی دولت، انحصارات، امضاهای طلایی، پولی‌سازی کسری بودجه و نظام مالیاتی معیوب است.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: متأسفانه باید بپذیریم انقلاب مردمی ما به اقتصادِ مردمی منجر نشد. علت هم این بود که آرمان‌های متعالی انقلاب، مانند پیشرفت و عدالت را در ظرف دیوان‌سالاری یک صد ساله کشور ریختیم و چنان‌که رهبری هم اشاره کردند، نمره قابل قبولی نگرفتیم. این رخداد، بیش از همه، محصول نبود تفکّر جامع، منسجم و نظام مند به اقتصاد ملّی است.

وی ادامه داد: اقتصاد مردمی، مردم‌بنیاد است و با اراده و حضور و سرمایه و فعالیت مستقیم مردم تحقق پیدا می‌کند و دولت در آن تنها نقش زمینه‌سازی، ظرفیت‌سازی و نظارت دارد. در این اقتصاد، هدف، تنها کسب سود بیشتر و رشد اقتصادی به هر قیمتی نیست، بلکه اقتصاد وسیله‌ای است برای تحقق آرمان‌های والاتر انسانی و اخلاقی، که یکی از آنها تحقق عدالت است.

قالیباف تأکید کرد: مجلس مردمی، قوی و انقلابی یازدهم، با همه توان، امکانات و ظرفیت‌های قانونی خود و با یاری خداوند متعال تلاش خواهد کرد تا بارهای بر زمین مانده انقلاب اسلامی، که در رأس آن، حل مشکلات و سختی‌های زندگی محرومین و مستضعفین است را از زمین بردارد و آسیب‌های اجتماعی ناشی از فقر و محرومیّت را به حداقل برساند.

خود را متعهد به حضور میدانی می‌دانم

وی یادآور شد: مجلس یازدهم، به عنوان یک مجلس مردمی و انقلابی، در کنار مسائل ملّی، به حل مسائل محلّی مردم نیز توجه دارد، و به‌ویژه اینجانب، به عنوان رئیس مجلس، خود را متعهد می‌دانم که در این موضوع، با حضور میدانی، پشتیبان نمایندگان باشم. این امر مهم، از طریق هم‌افزایی نیروهای جهادی و مردمی، متخصصان و نمایندگان بخش خصوصی، نمایندگان نهادهای عمومی و حاکمیتی، و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی با محوریت نماینده مجلس، محقّق خواهد شد و هدف از آن این است، که هر نماینده در حوزه انتخابیه خود، به یک کنشگر فعّال در حوزه حل مسائل مردم و پاسخ به مطالبات آنها تبدیل شود و با اجرایی‌سازی قوانین از طریق نظارت هوشمند و موثر، و هم‌افزایی ظرفیت‌ها و امکانات، معضلات حوزه انتخابیه خود را برطرف کند. این الگو در سطح استان و سپس در سطح ملّی با تشکیل کارگروه‌های موضوعی دنبال خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از نطق امروز خود گفت: موضوع دیگر که اهمیت فراوان دارد، مقوله فرهنگ است؛ فرهنگ، همیشه از مهم‌ترین اولویت‌ها بوده، اما با آن برخورد شعاری شده است. مجلس یازدهم، تقویت نهاد خانواده و ترویج و تقویت فرهنگ و سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی در برابر سبک زندگی غربی را، اولویت اصلی خود قرار می‌دهد و اجرایی شدن سند تحوّل آموزش و پرورش، و اصلاح و تقویت کمّی و کیفی رسانه ملّی را پیگیری خواهد کرد.

وی یادآور شد: همچنین تلاش خواهیم کرد با شتاب دادن به روند شکل‌گیری شبکه ملّی اطلاعات، و نظارت دقیق بر عملکرد مسئولان این حوزه، ضمن قانونمندسازی فضای مجازی، دستگاه‌های مسئول را مکلّف کنیم، که با بهترین کیفیت ممکن، خدمات زیرساختی و محتوایی در حوزه فضای مجازی را، به مردم عرضه کنند.

قالیباف با بیان اینکه مجلس یازدهم، خود را نماینده همه مردم ایران می‌داند، تصریح کرد: مجلس حتی خود را نماینده کسانی که به هر دلیل سیاسی، یا نارضایتی از شرایط کشور، به آن رای نداده‌اند، و بر اساس نگاه بلند رهبر حکیم انقلاب، معتقد است که تمام دستگاه‌های حاکمیتی، باید مثل خورشید، بدون تبعیض بر همه شهروندان ایران عزیز بتابند و به آن‌ها خدمت کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری تصریح کرد: مجلس یازدهم با توجه به نقشی که برای خود در جایگاه تمدن‌ساز انقلاب اسلامی قائل است، بر سر آرمان‌های اصلیِ انقلاب، هیچ مسامحه‌ای را نمی‌پذیرد و مقابله مقتدرانه در برابر دشمن خارجی، به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی را جزو اصول اساسی خود قرار می‌دهد، و در مرزبندی با جریان معاند و منافق داخلی، تعارف نمی‌کند و البته دایره نیروهای انقلاب را مطابق راهبرد رهبر انقلاب گسترده می‌داند و با طرد نیروهای انقلابی، به دلیل اختلاف سلیقه‌های سیاسی یا کارشناسی، با جدیّت مخالفت خواهد کرد.

وی ادامه داد: همچنین، مجلس یازدهم، توجه به واقعیّت‌ها را، در راه رسیدن به آرمان‌ها، مدنظر قرار می‌دهد، تا آرمان‌گرایی به توّهم نینجامد. بر اساس تبیین رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، مکتب امام (ره) شامل سه بعد عدالت، معنویت و عقلانیت است و مجلس یازدهم بر این باور است که تمرکز و توجه یکسان بر تمامی این ابعاد، ضروری است و تأکید بر یکی از این ابعاد و بی‌توجهی به ابعاد دیگر، منجر به انحراف جامعه و حکومت می شود.

قالیباف با بیان اینکه مجلس یازدهم خود را متعهّد به ادامه دادن راه شهید سلیمانی، در افزایش توان محور مقاومت، به عنوان راهبردی غیرقابل تغییر دانسته و حمایت از ملت فلسطین، حزب‌الله لبنان، گروه‌هایِ مقاومت، حماس، جهاد اسلامی و مردم مظلوم یمن را وظیفه انقلابی و ملّی خود به حساب می‌آورد، گفت: مجلس یازدهم همیشه خود را کنار مردم، دولت و مرجعیت عراق و آماده هرگونه همکاری با آنها خواهد دانست.

وی با اشاره به راهبرد مورد نظر مجلس در حوزه سیاست خارجی، تأکید کرد: مجلس یازدهم، استکبارستیزی را، هم آرمانی اعتقادی و هم منفعتی راهبردی می‌داند و مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را، بی‌حاصل و پرضرر ارزیابی می‌کند. راهبرد ما در برخورد با آمریکای تروریست، تکمیل زنجیره انتقام خون شهید سلیمانی است. کاری که با حمله بی‌سابقه به پایگاه عین الاسد شروع شد و با شکسته شدن هیبت پوشالی آمریکا در عدم توان پاسخ به اقدام جمهوری اسلامی ادامه یافت و با اخراج کامل ارتش تروریست امریکا از منطقه تکمیل خواهد شد.

رئیس قوه مقننه در ادامه نطق پیش از دستور خود با بیان اینکه مجلس یازدهم، در عین باور به درون‌زایی و مردم‌باوری، برون‌گرایی را نیز مد نظر قرار می‌دهد، گفت: مجلس اما معتقد است برون‌گرایی باید با تمرکز بر کشورهای منطقه بویژه همسایگان، و در کنار آنها قدرت‌های بزرگی باشد که در سختی‌ها با ما دوستی کردند و منافع راهبردی قابل توجهی با ما دارند. البته مجلس یازدهم، حامی گسترش ارتباط با همه جامعه جهانی است، اما اعتماد به حکومت هایی که چه در سابقه ی تاریخی خود و چه در تجربه دوران جمهوری اسلامی، کارنامه سیاهی دارند را، خطای راهبردی می‌داند.

وی افزود: طبیعی است که تحوّل در مجلس و احیای جایگاه و شأن مجلس، الزام اولیه برای هر اقدام موثّر در حل مسائل کشور و مشکلات مردم است. مجلس باید تغییر را از خود آغاز کند. شفاف‌سازی، هوشمندسازی، مردمی‌سازی و کارآمدسازی، چهار رویکرد اصلی در تحوّل مجلس خواهد بود.

رئیس نهاد قانونگذاری بیان کرد: در یک جمله، مجلس یازدهم، تمام تلاش خود را خواهد کرد تا با استمداد از حضرت باری تعالی و تحت راهبری‌های رهبر فرزانه انقلاب، مجلسی قوی، کارآمد، مردمی و انقلابی بسازد، تا با محور قراردادن حل مسائل مردم، و دفاع قدرتمند از حقوق و منافع مصرح آنها در قانون اساسی، در سال‌های آغازین گام دوّم، سرمایه اجتماعی نظام را تقویت و حرکت به سمت ایجاد تمدن نوین اسلامی را تسریع کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای ساخت تمدّن نوین اسلامی، باید ایرانی قوی ساخت، گفت: ایرانی که در آن تک‌تک مردم ایران، با هر سلیقه‌ای و در هر گوشه‌ای از کشور، قوی باشند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: