کد خبر: 3902366
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۳
آتش انقلاب اسلامی پنجاه و هفت سال پیش با انگیزه‌های دینی و مکتبی و به دور از انگیزه‌های سیاسی و انقلابی غالب در آن دوره شعله‌ور شد. انقلابی که از پایگاه حوزه علمیه و نهاد مرجعیت امام خمینی(ره) بر‌خاست و در اصل معروف «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» خلاصه شد.

به گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، در آستانه سالروز قیام خونین 15 خرداد و رحلت امام خمینی(ره)، دفتر آیت‌الله‌العظمی سیدمحمدتقی مدرسی، از مراجع معظم تقلید شیعیان در کربلای معلی، با تسلیت این دو مناسبت مهم در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، پیامی صادر کرد. متن پیام به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

وَنُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثينَ.(آیه پنجم/ سوره قصص)

پنجاه و هفتمین سالگرد زبانه کشیدن اولین شعله‌های انقلاب اسلامی مردم ایران در قیام پانزده خرداد سال چهل و دو به رهبری آن مرجع مجاهد، که رهبری بی‌مثالش جنبش ملت ایران را به پیروزی بر طاغوت بیدادگر ایران و قدرت‌های مستکبر بیگانه که چشم طمع به سرزمین‌های اسلامی داشتند، رهنمون ساخت، و همچنین سی و یکمین سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی رضوان‌الله تعالی علیه را به ملت مسلمان ایران، رهبر انقلاب اسلامی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای(دام‌ظله)، مراجع بزرگوار تقلید و حوزه‌های علمیه تسلیت گفته، از خدای متعال مسئلت داریم تا روح امام راحل و ارواح طیبه شهدا را مشمول رحمت واسعه خود گردانده، در بهشت جاودان با پیامبر اکرم و خاندان مطهرش صلوات الله علیهم اجمعین منزل دهد.

در فرا رسیدن سالروز این دو مناسبت مهم، شایسته است به گذشته نگاهی انداخته و مسیر این انقلاب که در پی آن بسیاری از معادلات قدرت در منطقه، بلکه در جهان تغییر کرد را از نو ارزیابی کنیم. این انقلاب در نوع خود تجربه‌ای جدید، با انگیزه‌ها، اهداف، ابزارها و رهبری متمایز نسبت به دیگر انقلاب‌های قرن بیستم بود.

آتش این انقلاب، پنجاه و هفت سال پیش با انگیزه‌هایی دینی و مکتبی و به دور از انگیزه‌های سیاسی و انقلابی غالب در آن دوره شعله‌ور شد. هدف امام راحل استقلال و آزادی ملت ایران از سلطه حکومت ستم‌شاهی بود، حکومتی که تماماً تابع فرهنگ، اصول و برنامه‌های کشورهای بیگانه بود، اما وقتی به ملت خود می‌رسید، با زبان اطلاعات و امنیت، سرکوب، اعدام و زندان سخن می‌گفت و صدای آزادگان را در حنجره‌ها خفه، و آزادمردان را قلع و قمع می‌کرد.

در واقع هدف انقلاب اسلامی در اصل معروف «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» خلاصه شد. و این‌گونه بود که رهبری و هدایت انقلاب اسلامی ایران از پایگاه حوزه علمیه و نهاد مرجعیت امام خمینی(ره) به مثابه یک مرجع دینی رسالتمند بر‌خاست.

با وجود اینکه رژیم شاه در سرکوب حرکت مردمی از مشت آهنین، گلوله، زندان، شکنجه و کشتار بهره می‌برد، نهضت اسلامی مردم ایران بر اساس اصول اعتقادی که استفاده از سلاح را تنها در شرایط ضروری و دفاع مشروع جایز می‌داند، رنگ و بویی مسالمت‌آمیز داشت. امام خمینی(ره) با رهبری حکیمانه خود، ثابت کرد که اصول مبانی دین، توانایی سازمان‌دهی انقلاب و نهضت مسالمت‌آمیز مردم را تا رسیدن به پیروزی نهایی دارد.

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، معادلات نزاع صهیونیستی – اسلامی را نیز در منطقه دگرگون کرد. با این تحول بزرگ در ایران، معادلات اشغال فلسطین نیز آرام آرام تغییر کرد و رژیم صهیونیستی از یک رژیم طغیانگر که از طریق کشتار و آواره کردن مردم، پیشروی می‌کرد و جلوداری نداشت، و پاسخ جنایت‌هایش جز با بیانیه‌ها محکوم نمی‌شد، به رژیمی دست‌بسته تبدیل شد که تمام تلاش خود را بسیج می‌کند تا خسارت‌های وارده بر خود از موشک‌های شلیک شده مقاومت از جنوب لبنان و یا نوار غزه را جبران کند.

نهضت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه ثابت کرد نهاد مرجعیت دینی در صورتی که مسئولیت‌های رسالتمند خود را بر دوش کشد، معادلات جهانی را به نفع مستضعفان تغییر خواهد داد و دست مستکبران را کوتاه می‌کند.

ما به نوبه خود این نهضت مبارک را ارج می‌نهیم و از خدای متعال می‌خواهیم تا نهضت اسلامی و ملت‌های مستضعف را در تمام جهان نصرت بخشد و فرج حضرت صاحب الامر امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را تعجیل نماید. انه ولی التوفیق.

دفتر مرجع عالیقدر آیت‌الله‌العظمی سیدمحمدتقی مدرسی
۸ شوال ۱۴۴۱هـ ق / ۱۱ خرداد ۱۳۹۹هـ ش»

امیرمحسن سلطان‌احمدی
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: