کد خبر: 3909530
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱
قطع درآمد و عدم حمایت مالی نهادها و سازمان‌ها برای هزاران مؤسسه، به منزله تعطیلی دائم آنها خواهد بود. اغلب آنها هیچ پس‌انداز و یا دسترسی به اعتبار مالی ندارند.

به گزارش ایکنا؛ تسنیم نوشت: یکی از رویدادهایی که هرساله در ما‌ه مبارک رمضان برگزار می‌شود، نمایشگاه بین‌المللی قرآن است. نمایشگاهی که تا سال‌های نه چندان دور، در طول ماه مبارک رمضان و به‌مدت 30 روز برگزار می‌شد و استقبال از آن هم کم نبود اما به تدریج، زمان برگزاری این نمایشگاه کوتاه شد و بالأخره در سال 98 تنها 10 روز در مصلای تهران برگزار شد. امسال اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، این نمایشگاه در لیست رویدادهای لغوشده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت.

به گفته برخی از مسئولان معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هزینه نمایشگاه بین‌المللی قرآن به مراتب از هزینه رویدادهای مشابه‌اش همچون نمایشگاه کتاب و غیره پایین‌تر است، ضمن اینکه به گفته سیدحمید حسینی، قائم‌مقام وقت نمایشگاه قرآن در سال 1398، بودجه برگزاری این نمایشگاه در سال 98 با رقم کمتری به نسبت سال قبل از آن مواجه بود.

حجت‌الاسلام حسینی سال گذشته در جریان هزینه‌های نمایشگاه قرآن گفته بود: «نمایشگاه در سال 98 اقتصادی‌تر و کم‌هزینه‌تر از سال‌ها قبل برگزار شد. با توجه به اینکه کشور در شرایط تحریم و تورم قرار دارد و از سوی دیگر مسأله سیل در چند استان و بحران در این زمینه وجود داشت، توقع این است که برنامه‌های حاکمیتی محدودتر شود. تلاش شد با برخی اقدامات همچون کاهش ایام نمایشگاه و فضای مکانی، نمایشگاه کیفی‌تر و کوچک‌تر شود، لذا با تمام این اقدامات، هزینه‌ها به‌شدت کاهش پیدا کرده است.»

مطمئناً اگر این نمایشگاه قرار بود که امسال برگزار شود با توجه به افزایش قیمت‌ها، هزینه برگزاری این نمایشگاه خیلی بیشتر از سال گذشته در نظر گرفته می‌شد.

کرونا نه تنها نمایشگاه بین‌المللی قرآن بلکه بسیاری از زندگی‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی را تحت تأثر قرار داده است. یکی از بخش‌های متأثر از کرونا، مؤسسات فرهنگی و قرآنی‌اند. تعداد قابل توجهی از مؤسسات قرآنی در معرض خطر کاهش درآمد و تعطیلی‌ قرار دارند و چه بسا اغلب آنها نیز زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مجوز این نهاد فعالیت می‌کنند.

رحیم قربانی، مدیرعامل اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت همزمان با ماه رمضان امسال که اعلام شد نمایشگاه قرآن برگزار نمی‌شود در نامه‌ای به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی اعلام کرد که تعداد قابل‌توجهی از مؤسسات قرآنی درمعرض خطر کاهش درآمد و تعطیلی‌اند. بسیاری از مؤسسات در شرایط عادی هم برای کسب حداقل درآمد و گذران امور مؤسسه‌شان با مشکلات جدی روبه‌رو بودند و حالا با شرایط به‌وجودآمده از ویروس کرونا، ضربه بیشتری را متحمل شده‌اند. حالا که نمایشگاه برگزار نخواهد شد، بهتر است هزینه آن را به مؤسسات قرآنی دهند تا بخشی از خسارات وارده به آنها جبران شود.

در واقع اگر گرانی‌ها و تورم امسال را درنظر نگیریم و با احتساب هزینه‌های مالی سال گذشته نمایشگاه قرآن، خواهیم دید که رقمی بالغ بر چند میلیارد تومان از هزینه‌های جاری نمایشگاه قرآن در دست وزارت ارشاد باقی مانده است. آنچه بیش از هر چیزی مهم است اینکه برای هزاران مؤسسه؛ قطع درآمد و عدم حمایت مالی نهادها و سازمان‌ها به منزله تعطیلی دائم آنها خواهد بود. اغلب آنها هیچ پس‌انداز و یا دسترسی به اعتبار مالی ندارند و اگر نهادهای بالادستی به آنها کمک نکنند چه بسا به طور کلی تعطیل می‌شوند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: