کد خبر: 3910314
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰
حجت‌الاسلام‌والمسلمین ماندگاری:
سخنران حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به اینکه اهل بیت(ع) مرگ را باور داشته و زندگی خود را با مرگ تنظیم می‌کردند، گفت: سیره اهل ‌بیت(ع) در برخورد با مرگ این است که مرگ را بد نمی‌دیدند بلکه خیر می‌دیدند، مرگ را پایان نمی‌دیدند بلکه انتقال می‌دیدند.

به گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدمهدی ماندگاری، 23 تیرماه طی سخنانی در حرم بانوی کرامت با اشاره به نزدیک بودن روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) در ۲۳ و ۲۵ ذی‌القعده، اظهار کرد: در شرایط فعلی سفر و زیارت ممکن نیست اما امام رضا(ع) فرمودند هر فرد حضرت معصومه(س) در قم را زیارت کند گویا من را در طوس زیارت کرده است.

وی با اشاره به برخورد و سیره اهل ‌بیت(ع) با پدیده مرگ، گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید وقتی اجل فردی برسد یک لحظه عقب و جلو نمی‌شود و در جای دیگر می‌فرماید همه انسان‌ها باید مرگ را بچشند که این سنت قطعی خدا و امتحان الهی است.

سخنران حرم حضرت معصومه(س) با بیان اینکه مرگ دست خداست و با بیماری و جنگ و بلا جابجا نمی‌شود، افزود: چه بسیار آدم‌هایی که سرطان و کرونا گرفتند اما نمردند و چه بسیار آدم‌هایی که هیچ مریضی نداشتند ولی اجلشان فرا رسید.

وی ادامه داد: سیره اهل ‌بیت(ع) در برخورد با مرگ این است که مرگ را بد نمی‌دیدند بلکه خیر می‌دیدند، مرگ را پایان نمی‌دیدند بلکه انتقال می‌دیدند و امام حسین(ع) با همین نگاه در روز عاشورا یاران خود را بشارت می‌دادند و این یعنی ما اگر پیرو اهل بیت(ع) هستیم نباید از مرگ بترسیم.

ماندگاری با بیان اینکه ما باید زندگی خود را با مرگ تنظیم کنیم، افزود: اهل ‌بیت(ع) مرگ را زیبا می‌دیدند و به همین خاطر در زیارتنامه امام رضا(ع) می‌خوانیم «سلام بر کسی که اهل بیت خود را امر به گریه می‌کند» یعنی می‌داند که این سفر، سفر آخرشان خواهد بود.

وی با بیان اینکه مرگ ترسیدنی نیست، تصریح کرد: اگر از مرگ نترسیم کرونا و امثال کرونا انسان را دزد و خائن نمی‌کند بلکه انسان را خادم می‌کند؛ سیره اهل ‌بیت(ع) در ارتباط با مرگ این است که مرگ را باید باور و زندگی خود را با مرگ تنظیم کنیم.

سخنران حرم حضرت معصومه(س) با بیان اینکه ما باید خود را آماده کنیم تا جوابی برای کارهای خود داشته باشیم، افزود: بهترین مرگ شهادت در راه خداست و همه اهل‌ بیت(ع) دعا می‌کردند شهید شوند و به آرزوی خود هم می‌رسیدند. بنابراین، مرگ دست کرونا و زلزله و سیل نیست بلکه دست خداست.

وی با اشاره به نکاتی در رابطه با زیارت، اظهار کرد: بهتر است قبل از زیارت با استغفار و صدقه خود را پاک کنیم، در زیارت مراقبت کنیم که به گناه آلوده نشویم و بعد از زیارت ارتباط خود را تداوم بخشیم و این طور نباشد که از حرم که بیرون رفتیم چادر خود را کنار بگذاریم.

حسین شاهبداغی
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: