کد خبر: 3911046
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵

درخواست وکلای شیخ زکزاکی برای ختم پرونده و آزادی فوری

وکلای شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر دربند شیعیان نیجریه، ختم پرونده و آزادی فوری وی و همسرش از زندان دولت نیجریه را خواستار شدند.

به گزارش ایکنا به نقل از پرس تی وی، وکلای شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه و همسرش، معلمه زینت، خواستار باطل شدن تمامی اتهامات و آزادی فوری‌شان شدند. آنها پنجشنبه، 26 تیرماه، درخواست خود را به دادگاه عالی این کشور ارائه کردند.
 
مسعود شجره، رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی در لندن، در گفت‌وگو با پرس تی وی در این باره گفت: امید است که این درخواست به نتیجه برسد.

وی افزود: پس از اینکه در سال 2015 شیخ و همسرش دستگیر شدند، در سال 2016 دادگاه عالی حکم بی‌گناهی و دستور آزادی وی را صادر و اعلام کرد که باید به او غرامت پرداخته شود. اما وی آزاد نشد و پرونده او به دادگاه ایالتی کادونا ارجاع داده شد.

شجره تأکید کرد: با آنکه 200 نفر از پیروان شیخ زکزاکی از سوی دادگاه عالی نیجریه بی‌گناه شناخته شدند، اما شیخ و همسرش برای همان اتهامات در زندان هستند. از آنجا که هیچ دلیل و مبنای قانونی برای ادامه حبس او وجود ندارد، این وکلا خواستار آزادی زکزاکی هستند.
 
به گفته شجره براساس قانون نیجریه تمام افراد بالای 60 سال به خاطر کرونا باید از زندان آزاد شوند و با توجه به وخامت اوضاع سلامت شیخ و همسرش آزادی آنها ضرورت بیشتری دارد.
 
همچنین، قرار است دادگاه روز 30 جولای (9 مرداد) درخواست این وکلا را بررسی کند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha