کد خبر: 3914077
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۶
قالیباف در نطق پیش از دستور:
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با وجود مشکلات و دشمنی‌ها، تحول قریب‌الوقوع است، گفت: امید به آینده افراد سست‌عنصر، ناکارآمد، ناامید و یکجانشین را از صحنه مدیریت کشور در عرصه‌های گوناگون کنار خواهد گذاشت و نیروهای جوان، بااستعداد، خلاق، امیدوار و انقلابی را روی کار خواهد آورد؛ ناتوان‌ها کنار خواهند رفت و افراد توانمند چرخ تحول قریب‌الوقوع به نفع مردم را به حرکت درخواهند آورد.

محمدباقر قالیباف

به گزارش ایکنا، محمدباقر قالیباف، در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز، یکشنبه 12 مرداد، مجلس شورای اسلامی، با تبریک عید سعید قربان گفت: این عید سعید به معنای واقعی کلمه عید امتحان الهی و سربلندی مؤمنین در عبور از امتحانات سخت است. هرگاه بتوانیم با ایمان کامل به وعده‌ها و سنت‌های خداوند از این دشواری‌ها عبور کنیم، ایمان و قدرت جدیدی به دست خواهیم آورد.

وی افزود: ملت ما پس از ابتلائات منجر به وقوع انقلاب اسلامی قدرت شگرفی پیدا کرد تا از انقلاب محافظت کند و پس از عبور از فتنه‌های سال‌های اول انقلاب توان پیدا کرد تا در دفاع مقدس دلیرانه مقاومت کنیم. با ایستادگی مردم در برابر انواع فتنه‌های داخلی دهه‌های دوم و سوم انقلاب در مدت زمانی کوتاه به چنان قدرتی دست یافتیم که پیچیده‌ترین نقشه‌های دشمنان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خنثی کردیم و نظم جدیدی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در منطقه غرب آسیا برقرار ساختیم.

قالیباف با بیان اینکه در زمان فعلی دشمنان ملت ایران برای آسیب اقتصادی به مردم طراحی پیچیده‌ای انجام داده‌اند، گفت: اکنون در معرض امتحان بزرگ کارآمدی و حل مشکلات معیشتی جامعه قرار داریم. آموزه عید قربان به همه مسئولان کشور این است که اگر به وعده‌های تخلف‌ناپذیر خداوند اعتماد کنیم، بدون نیرنگ و ظاهرسازی و به معنای واقعی کلمه ارادۀ الهی را محقق کنیم و به جای خودمحوری و خودرأیی، فداکاری و ایثار را سرلوحه اعمال و رفتار خود قرار دهیم و خود را یکسره وقف خدمت به مردم، یعنی وظیفۀ شرعی خود کنیم، پیروزی ما حتمی است و با عبور از این مرحله، ان‌شاءالله، مردم ایران قدرتی مضاعف خواهند یافت و از مشکلات کشور کاسته می‌شود.

وی نقش مجلس شورای اسلامی و نمایندگان را برای عبور از این مرحلۀ دشوار، اساسی و حیاتی دانست و یادآور شد: اگر مجلس را متحول کنیم و پیگیر مشکلات معیشتی مردم باشیم، موتور تحول و مدیریت مشکلات در کشور به حرکت در می‌آید و اگر مجلسی ضعیف داشته باشیم، موتور پیشرفت کشور متوقف خواهد شد. از همین رو تحول مجلس و شکل گرفتن مجلس قوی و فعال شرط لازم برای تحول اقتصاد کشور است.

رئیس مجلس بیان کرد: خدا را شاکریم که نظارت مردم بر تمامی رفتارها و تصمیم‌های مجلس بسیار بیشتر از دوره‌های گذشته است و این را نعمت الهی می‌دانیم. نظارت مردمی را گامی اساسی در راستای پیشرفت کشور قلمداد می‌کنیم. وقتی انتظار از یک فرد زیاد است و به اقدامات او امید دارید، در برابر او سختگیرانه عمل می‌کنید؛ توجه مردم به تمامی تصمیمات این دوره از مجلس نشان‌دهندۀ همین امید و انتظار عمومی است و همۀ ما نمایندگان در قبال این انتظار وظیفۀ شرعی داریم. به همین جهت مطالبات مردم را سرمایۀ واقعی این مجلس می‌دانیم و قدردان دقت نظرها، مطالبات، نگرانی‌ها و فریادهای از سر دلسوزی مردم هستیم و از تمامی مردم عزیز تقاضا می‌کنیم تا در ادامه نیز همین طور مطالبه‌گرانه بر مجلس نظارت کنند و به کوچکترین نکات حساس باشند و آن را با صدای بلند و رسا مطالبه کنند تا قطار مجلس با کمک خود مردم، درجه‌ای از ریل اصلی و قانونی خود زاویه پیدا نکند.

قالیباف با اشاره به نکات مهم مطرح شده از سوی رهبر معظم انقلاب در سخنرانی روز عید قربان درباره دو جریان تحریم و تحریف گفت: این دو جریان دو لبه یک قیچی هستند تا مسیر پیشرفت ملت یاران را مسدود کرده و کشور را به فروپاشی اقتصادی برسانند. مسیر تحریم به دنبال قفل کردن اقتصاد کشور و رساندن دولت به وضعیت ورشکستگی کامل بوده است که به فضل خدواند موفق نشده و موفق نخواهند شد.

وی افزود: آنها برای به سرانجام رساندن جریان تحریم جریان تحریف را‌ آغاز کردند تا مطالبات مردم را بربایند و و با وارونه‌نمایی و بازنمایی رسانه‌ای خواسته‌های مردم را آن طور که مورد پسند دشمنان ملت ایران است نمایش دهند و با تحریف واقعیات، کتمان قدرت کم‌نظیر ایران اسلامی و القای حس ناامیدی و کرختی مردم را از ایجاد تحول ناامید کنند.

رئیس مجلس اظهار کرد: آنها به خوبی می‌دانند که تا جوانان کشور به ایجاد تحول امیدوارند و نشاط دارند هر توطئه‌ای را خنثی خواهند کرد. مشکلات و دشمنی‌ها هست و جریان‌های نفوذی به شدت مشغول خرابکاری هستند، اما بدانیم تحول قریب‌الوقوع است. امید به آینده افراد سست‌عنصر، ناکارآمد، ناامید و یکجانشین را از صحنه مدیریت کشور در عرصه‌های گوناگون کنار خواهد گذاشت و نیروهای جوان، بااستعداد، خلاق، امیدوار و انقلابی روی کار خواهد آورد. ناتوان‌ها کنار خواهند رفت و افراد توانمند چرخ تحول قریب‌الوقوع به نفع مردم را به حرکت درخواهند آورد.

رئیس مجلس ابراز کرد: جریان سومی وجود دارد که دو جریان تحریم و تحریف را تکیمل می‌کند و آن هم جریان ناکارآمدی است؛ جریانی که مسئولیت‌ها را تصرف می‌کند ولی اولویت‌های کشور را پشت گوش می‌اندازد و باعث می‌شود که تحریم‌ها اثر کنند و تحریف‌ها واقعی جلوه کند و کشور را به سمت فروپاشی ذهنی سوق می‌دهند.

وی تأکید کرد: ناکارآمدها می‌دانند که سوت حرکت قطار گام دوم انقلاب اسلامی به حرکت درآمده است و دیگر جوان‌های کارآمد و انقلابی نخواهند گذاشت آنها حرکت این قطار پرشتابی را کند کنند و ستون پنجم دشمن خبیث ملت ایران باشند. دوره کار و تلاش و پیگیری مشکلات اقتصادی مردم آغاز شده است. کاملا طبیعی است در این مسیر اشکالات و ضعف‌هایی وجود داشته باشد، اما بی‌تردید حرکت کلی که پیش روی ما در جهت قوی کردن مردم و در نتیجه ایجاد ایران قوی خواهد بود و ایران قوی که با قوی شدن تک تک مردم ایران به دست خواهد آمد باعث پیروزی ما در جنگ اراده‌ها و شکست خوردن دو جریان تحریف و تحریم خواهد شد.

قالیباف بیان کرد: رهبر معظم انقلاب همچون گذشته در سخنرانی روز عید قربان به طور صریح و شفاف اولویت‌های کشور در حوزه مسائل اقتصادی را بیان کردند. همه نمایندگان مجلس و بدنه کارشناسی و تخصصی توانمند این مجموعه خود را موظف و مکلف می‌دانند که این اولویت‌ها را در رأس مسائل موردتوجه و پیگیری خود قرار دهند و از تمامی ظرفیت‌های مجلس برای پیشبرد آنها استفاده کنند.

رئیس مجلس ادامه داد: بسته اقتصاد مردمی برای پیگیری همین اولویت‌های اقتصادی در دستور کار مجلس قرار دارد و پیشبرد گام به گام آن، چه با توجه به ظرفیت‌های قانونی مجلس در تقنین و نظارت و چه با استفاده از ظرفیت شورای هماهنگی اقتصادی، تحول اساسی در وضعیت اقتصادی کشور به خصوص به نفع محرومان و مستضعفان رقم خواهد زد و ما خود را متعهد می‌دانیم این ریل‌گذاری را با دقت انجام دهیم و با جدیت بر اجرایی شدن نظارت کنیم.

وی یادآور شد: انجام تغییر اساسی نیازمند اراده‌‌های استوار است و مجلس یازدهم چنین اراده‌ای دارد و تحول را رقم خواهد زد. در بعد نظارتی نیز به طور شفاف، دقیق و به‌روز بر تمامی جزئیات نظارت خواهیم کرد و مطالبه‌گر اصلی توجه به اولویت‌های فوری اقتصاد خواهیم بود.

قالیباف اظهار کرد: از طرف دیگر رهبر معظم انقلاب تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع جهش تولید را از سران سه قوه مطالبه کردند که اعلام می‌کنم به زودی این کارگروه با حضور جمعی از متخصصین باتجربه و کارشناسان جوان تشکیل خواهد شد و روند فعالیت‌های آنان که به تصمیم‌گیری‌های کلان جهت خواهد داد، به طور شفاف به اطلاع عموم مردم رسانده خواهد شد.

رئیس مجلس با انتقاد از عدم رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی در کنکور سراسری دکتری گفت: متأسفانه به وعده‌های داده‌شده در برگزاری کنکور دکتری عمل نشد و بی‌توجهی‌های تأسف‌آوری در برگزاری آن کنکور وجود داشت که خود نیازمند بررسی دقیق‌تر و پیگیری است.

وی تصریح کرد: این کوتاهی‌ها نگرانی مردم را در برگزاری کنکور سراسری را بیشتر کرده است و بسیاری از نمایندگان شنونده نگرانی‌های والدین درخصوص سلامت فرزندان بوده‌اند. به نظر می‌رسد تعویق زمان کنکور تا گذشتن از دوران پیک کرونا و خنک‌تر شدن هوا که امکان استفاده از ماسک را به مدت چند ساعت را میسر کند ضروری باشد. سلامت دانش‌آموزان عزیز ما خط قرمز مجلس است و کمیسیون‌های بهداشت و آموزش مجلس تا اطمینان از رعایت بهترین تصمیم در آن خصوص مطالبات مردم را از مسئولان ذی‌ربط پیگیری کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: