کد خبر: 3914232
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳
نمکی تبیین کرد؛
وزیر بهداشت گفت: دنیا نمی ‌داند که واکسن کرونا چگونه اثر خواهد کرد و چه مدت ایمنی‌زایی خواهد داشت. لذا رویکرد به واکسن به عنوان واکسنی برای پیشگیری از کووید 19، تردیدآمیز است. خوشبختانه در این زمینه نیز در کشور اقداماتی انجام شده است و ما از هیچ کشوری عقب نیستیم.
تکیه بر توان داخلی و مذاکره با تولیدکنندگان واکسنبه گزارش ایکنا به نقل از وبدا، سعید نمکی، وزیر بهداشت، در نشستی با مسئولین ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، ضمن قدردانی از همکاری و همراهی ستاد با برنامه‌های وزارت بهداشت در مقابله با کووید ۱۹، اظهار کرد: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) که به نام بنیان گذار جمهوری اسلامی مزیّن است، گام‌های بزرگی در توسعه زیر ساخت‌های کشور در تمام حوزه‌ها و به خصوص برای نقاط کمتر برخوردار و محروم برداشته است.

وی افزود: تلاش‌های ستاد فرمان امام(ره) در توسعه زیرساخت‌های آموزشی، بهداشتی و درمانی و همچنین، توسعه زیرساخت‌های اشتغال برای رونق کشاورزی و صنعت به خصوص در نقاط مرزی و کمتر برخوردار در شرایط تحریم، واقعا ستودنی است.
 
نمکی بیان کرد: امیدوارم با عنایت و حمایت مقام معظم رهبری که همواره سفارش و توصیه اکید برای رسیدگی به افراد محروم و بی‌بضاعت کشور داشتند، بتوانیم همگی در کنارهم گام‌های موثرتری در جهت ایجاد رفاه و آسایش برای مردم شریف کشورمان، برداریم.

نمکی گفت: روز‌های نخستین هجمه کرونا در کشور روز‌های سختی بود و عزیزانی که در آن روز‌ها به یاری ما آمدند، همواره در تاریخ مملکت ماندگار خواهند بود.

وزیر بهداشت در ادامه اظهار کرد: ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، از همان روز‌های نخست با تهیه مایحتاج بیمارستان‌ها اعم از تجهیزات پزشکی و دارو‌ها با ما همکاری کردند. جمهوری اسلامی توانست در کمتر از دو ماه از واردکننده تجهیزات پزشکی به یکی از تولید کنندگان تجهیزات پزشکی و بعد صادرکننده این اقلام تبدیل شود و یکی از اضلاع اصلی خلق این حماسه، حمایت‌های ستاد اجرایی فرمان امام(ره) بود.

وی تصریح کرد: دستاورد بسیار ارزشمندی در مهار و کنترل بیماری داشتیم. اینکه در فاز اول بیماری، در کمتر از ۵۰ روز مرگ و میر‌ها به کمتر از ۳۰ مورد در روز و وسعت استان‌ها را به سمت استان‌های سفید افزایش دادیم، به دلیل فعالیت‌ها و اقدامات بسیج ملی مبارزه با کرونا در سراسر کشور بود، در این راستا سامانه ۴۰۳۰ به عنوان یکی از موفق‌ترین و کارآمدترین سامانه‌ها اگر در کنار ما نبود، این دستاورد به سهولت حاصل نمی‌شد.

نمکی بیان کرد: در حال حاضر زحماتی که ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و تیم شان کشیدند، چه در حوزه تهیه دارو‌ها و چه در حوزه تولید دارو‌ها در داخل کشور، بسیار حائز اهمیت است. اما اینکه بعد از مدتی کمیته‌های علمی اعلام کنند که برخی دارو‌ها کم تأثیر یا بی‌تأثیر است، این روال در همه دنیا وجود دارد. چراکه کرونا ویروس پیچیده‌ای است و ویروسی است که ممکن است هر لحظه از آن یک پدیده‌ای نو ببینیم. بنده از روز‌های ابتدایی اعلام کردم که ویروس کووید ۱۹ یک ویروس نوظهوری است و پیچیدگی‌های زیادی بروز می‌دهد. براین اساس، بار‌ها خواهیم دید که دارویی امروز مؤثر است و فردا نیست، یا اینکه امروز مؤثر نیست و فردا هست.

وزیر بهداشت تأکید کرد: مهم این است که ملت ما احساس حقارت نکند. ملت ما این را باور کرد که اگر در فلان کشور مقتدر سرمایه دار دنیا فلان دارو را با احتمال اثرگذاری استفاده می‌کنند، در کشور ما نیز هست و فراهم است و در اوج تحریم و گرفتاری‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه ملت ما هرگز احساس حقارت نکردند. این افتخار جمهوری اسلامی است که حتی یک بیمارمان پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نبود و یک بیمار به دلیل سن و سال یا کمبود امکانات بر بیماران دیگر ارجح نشد، یک بیمار حتی افاغنه بدون کارت اقامت هم وقتی مبتلا به کووید ۱۹ شدند، پشت در بیمارستان به دلیل بی‌بضاعتی اقتصادی محروم از درمان نماندند و این موضوع یکی از افتخارات جمهوری اسلامی است و از اضلاع مؤثر در این حرکت بزرگ ملی، کمک ستاد اجرایی فرمان امام(ره) بود.

وی با اشاره به تولید و تأمین داروی رمدسیویر و فاویپیراویر در کشور و توزیع آن در نقاط کمتربرخوردار کشور از سوی ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، گفت: از همه مهمترین کار‌های زیربنایی است که در ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در حوزه تله‌مدیسین و پزشکی از راه دور انجام شده است. با توجه به اینکه اگر خدایی نکرده در پاییز پیکی از کووید ۱۹ و آنفلوآنزا را به طور همزمان داشته باشیم و نخواهیم که افراد با بیماری‌های زمینه‌ای به مراکز درمانی آمده و آلوده شوند، تله مدیسین و به ویژه پزشکی از راه دور، بسیار به ما کمک می‌کند و بسیار موثر خواهد بود.

نمکی با اشاره به وضعیت تولید واکسن کرونا، گفت: بنده به عنوان یک ایمونولوژیست که از گروه‌هایی است که در حوزه واکسن کار می‌کنند، باید بگویم، نه ما بلکه دنیا نمی‌داند که واکسن کرونا چگونه اثر خواهد کرد و چه مدت ایمنی زایی خواهد داشت؛ لذا رویکرد به واکسن به عنوان واکسنی برای پیشگیری از کووید ۱۹، تردیدآمیز است. خوشبختانه در این زمینه هم در کشور اقداماتی انجام شده است و ما از هیچ کشوری عقب نیستیم. بزرگترین افتخار ما این است که ملت ما می‌داند که ما در اوج فشار و تحریم، محتاج بیرون از مرز‌ها نیستیم حتی در حوزه تولید واکسن که حس افتخار غرور آمیزی است.

وی تأکید کرد: ما به جای اینکه پیش پرداخت دهیم برای خرید واکسن از کشور‌هایی که بلاتکلیف هستند و نمی‌دانند آیا این را به دنیا خواهند داد یا خیر، با سرمایه گذاری بر روی زیرساخت‌هایمان و با هزینه‌ای بسیار کمتر از آنچه برای پیش خرید باید به سایر کشور‌ها می‌دادیم، این کار را انجام می‌دهیم و با همت عزیزان، مذاکراتی را با تولیدکنندگان بزرگ واکسن در دنیا داریم تا بتوانیم در قالب یک پروژه مشترک با حمایت ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، شرکت‌های دانش بنیان و صاحبان تکنولوژی بیرونی، یک زیر ساخت درازمدت برای تولید واکسن‌های انسانی و دامی در کشور ایجاد کنیم و در آینده بتوانیم از اثرات آن برخوردار شویم.

نمکی تأکید کرد: واقعاً یکی از دلگرمی‌های همه ما حمایت‌های بی‌دریغ مقام معظم رهبری است که الگویی خردمندانه، هوشمندانه و بسیار بلندنظرانه را به دنیا ارائه کردند. اینکه یک رهبر سیاسی، اجتماعی، دینی و فرهنگی در حمایت از پروتکل‌های بهداشتی کشور الگو شوند، بسیار مهم است و اینکه ایشان بفرمایند که من هم منتظرم تا ببینم کارشناسان چه می‌گویند و ما هم به همان عمل کنیم، نمونه یک الگوی تمام عیار است. چنین ویژگی و امتیازی در رهبران سیاسی دنیا در تمام این مدت وجود نداشته است. ایشان همچنین بار‌ها به دفاع و حمایت از مدافعین سلامت اشاره و تأکید فرمودند.

وزیر بهداشت در پایان اظهار کرد: امیدوارم در سایه لطف الهی و در آینده نزدیک بتوانیم شاهد مهار و کنترل مجدد کرونا در کشور باشیم و به عنوان یک الگوی فعال و پویا در عرصه بین المللی مطرح شویم.
 
در ادامه این نشست محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، نیز با بیان اینکه اولین جلسه ستاد برای کرونا، پس از انتخابات برگزار شد، گفت: روی بحث تولید تجهیزات متمرکز شدیم، در زمینه تأمین تجهیزات پزشکی از خارج از کشور درروز‌های نخست نیز موفق بودیم هرچند در برخی مواقع دشمن عهدشکنی کرد، اما توجه داشته باشید ستاداجرایی موفق شد کمتر از ۲۴ روز کارخانه تولید ماسک را راه اندازی کند و تاکنون نزدیک به صد میلیون ماسک تولید و در اختیار وزارت بهداشت قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: در اوایل شیوع کرونا با حمایت ستاد، کارخانه‌ای در کردستان خط تولید خود را تغییر داد و هفته‌ای ۲ هزار و ۵۰۰ لباس پزشکی و گان را تولید کرد، روزانه ۲۵۰ هزار لیتر مواد ضد عفونی تولید می‌کنیم، بخش زیادی از کیت تشخیص مورد نیاز را تولید کردیم.

مخبر گفت: در حوزه تولید ونتیلاتور نیز قدم‌های بزرگی برداشته شد و توانستیم این دستگاهدحیاتی برای بیماران تنفسی را تولید کنیم، در حوزه تولید دستگاه اکسیژن‌ساز نیز موفق شدیم به دانش بومی تولید آن دست یابیم و بخشی از نیاز مراکز درمانی را تامین کنیم، در زمینه تولید دارو تلاش کردیم قدم به قدم نیاز کشور را برطرف کنیم، امروز توانایی تولید هر داروی مورد نیاز مقابله با کرونا را داریم و در زمینه تولید داروی رمدسیور نیز گام خوبی برداشته شد و امروز ۱۰هزار عدد ازاین داروی تحریمی که قیمت آن در بازار سیاه به ۵۰ میلیون رسیده بود، را به وزارت بهداشت اهدا می‌کنیم.

وی تصریح کرد: با کمک متخصصان ۲۴ بیمار از طریق سلول درمانی بهبود یافتند و در زمینه استفاده از روش پلاسمادرمانی نیز اتفاقات خوبی رخ داده، از همان روز‌های اول تاکید کردیم در بحث واکسن نباید از هیچ کشوری عقب بمانیم، از شش مسیر تولید واکسن را دنبال می‌کنیم و خوشبختانه از دو مسیر تست‌های حیوانی با موفقیت به پایان رسیده است و امیدواریم در حوزه تست انسانی نیز نتایج خوبی بگیریم.

وی افزود: تولید و تأمین دارو‌های بیماران کرونایی، ساخت کارخانه باظرفیت تولید روزانه ۴ میلیون ماسک در روز بخشی از خدمات ستاداجرایی در این چند ماه بوده است. راه‌اندازی سامانه ۴۰۳۰ و تله مدیسین و ارائه خدمات رایگان به مردم از دیگر اقدامات ما بوده، ماهانه حدود سه میلیارد تومان هزینه سامانه ۴۰۳۰ است و بیش از ۲هزار نیروی جهادی در این سامانه فعال هستند.

وی درخصوص حمایت از آسیب‌دیدگان کرونا در مناطق محروم نیز گفت: از نیمه‌شعبان تا امروز ۵ میلیون بسته معیشتی و پروتئینی و ۲ میلیون بسته مواد بهداشتی توزیع کرده‌ایم. همچنین ۸ هزار میلیارد تومان با اولویت مشاغل آسیب دیده کرونا به اشتغالزایی در کشور تخصیص دادیم و ۲۰ میلیارد به شرکت‌های دانش بنیان آسیب دیده به صورت قرض‌الحسنه وام پرداخت کردیم، همچنین ۱۸ هزار میلیارد برای بنگاه‌های بزرگ آسیب دیده نیز در نظر گرفتیم.

درپایان این مراسم محموله شامل ۱۰۰ دستگاه تی‌وپس، ۱۰هزار داروی رمدسیور، ۱۰۰ هزار کیت مولکولی پی سی آر، ۱۰۰ هزار ماسک n ۹۵ و ۱۰۰ هزار گان تولیدشده توسط ستاد اجرایی فرمان امام به وزارت بهداشت اهدا شد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: