کد خبر: 3916921
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
حسین ربیعی:
دبير انجمن ژئوپليتيك ايران گفت: عضويت جمهوری اسلامی ايران در اتحاديه اقتصادی اوراسيا و تقويت ارتباطات اقتصادی و تجاری با كشورهای عصو اين اتحاديه يكی از راهكارهای شكست تحريم‌های ظالمانه دولت آمريكاست.

به گزارش ایکنا حسين ربيعی، دبير انجمن ژئوپليتيك ايران، در گفت‌وگویی با بيان اينكه کشورها برای رونق اقتصادی و تجاری خود ناگزیر از وارد شدن به شبکه های فراملی اقتصاد و تجارت هستند، اظهار کرد: هم اکنون در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که شبکه‌های تولید و توزیع وجه غالب و اصلی اقتصاد جهان است و شیوه‌های سنتی اقتصاد و تجارت جای خود را به شیوه‌های مدرن و امروزی داده است.

استاد دانشگاه خوارزمی با تأكيد بر نقش منطقه‌گرايی در ژئوپليتيك جهانی بیان کرد: مناطق مختلف جهان از دهه‌ها پیش سازوکارهای منطقه‌ای مختلفی برای تسهیل تجارت متقابل تدارک دیده‌اند و منطقه‌گرایی اقتصادی یکی از مهمترین وجوه اقتصادی – سیاسی ژئوپلیتیک جهانی است.

عضو هيئت علمی دانشگاه خوارزمی افزود: جدا از اتحادیه اروپا که پیشروترین نمونه در این زمینه است در شرق آسیا، آ سه آن؛ در آمریکای جنوبی و مرکزی مرکوسور، در آمریکای شمالی نفتا، در جنوب آسیا سآاراک و در آسیای مرکزی و غربی اکو؛ نمونه‌هایی از این منطقه‌گرایی‌های اقتصادی هستند كه با درجات مختلفی از موفقیت در حال کنش‌های اقتصادی سیاسی متقابلند و توانسته‌اند دستاوردهای مثبتی را برای اعضای خود ایجاد کنند.

دبير انجمن ژئوپليتيك ايران با اشاره به اتحاديه اقتصاد اوراسيا تصريح كرد: اتحادیه اوراسیا در یکی از مهمترین مناطق جغرافیایی جهان در کمربند اوراسیا ایجاد شده است و کشورهای بلاروس، روسیه، ارمنستان، قرقیزستان و قزاقستان کمربند پراهمیتی از شرق اروپا تا مرکز آسیا را پوشش می‌دهند.

وی افزود: این کمربند وسیع، جمعیت قابل توجه دویست میلیون نفری را در برگرفته است که بازار بسیار خوبی برای تجارت کالا را شکل داده است و در مسیر این کمربند پراهمیت، کشورهای بسیاری قرار گرفته‌اند که شرایط مشابهی دارند و می‌توانند از مزایای این کمربند اقتصادی بهره ببرند.

استاد دانشگاه خوارزمی ادامه داد: این گستره جغرافیایی تنوع انسانی و فرهنگی بسیاری ایجاد می‌کند که ظرفیت‌های فوق العاده‌ای برای انجام کار صنعتی و اقتصادی ایجاد می‌کند.

وی با بيان اينكه به جز روسیه سایر کشورهای عضو این اتحادیه در حال توسعه هستند و کشورهای مصرف کننده‌ای به حساب می‌آیند، گفت: ضمن این که کشورهای همسایه این اتحادیه نیز می‌توانند از ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی این مسیر استفاده کنند و چه بسا با رونق گرفتن این اتحادیه کشورهای بیشتری برای عضویت در آن تمایل پیدا کنند.

ربيعی تأكيد كرد: تسهیل فعالیت‌های تجاری و گمرکی در این حوزه جفرافیایی می‌تواند منشأ گشایش‌های بسیاری برای اعضای این اتحادیه باشد.

اين استاد جغرافيای سياسی با اشاره به جايگاه ويژه جمهوری اسلامی ايران در ارتباطات اتحاديه اقتصادی اوراسيا گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان حلقه رابط این اتحادیه و مسیر خشکی بین این کشورها، افزون بر توانمندی‌های اقتصادی و تجاری و صنعتی با ارتباطی که با دریاهای آزاد و اقیانوس‌ها دارد می‌تواند محرک و تسهیل‌گر بسیار ایده‌آلی برای این کشورها باشد و با در اختیار داشتن بنادر و پایانه‌های دریایی مناسب راه این کشورها را به آب‌های آزاد اقیانوس هند و از آنجا به شرق و غرب آسیا بگشاید.

وی افزود: پیوند هر چه بیشتر ایران با این کشورها، می‌تواند در بالا رفتن جایگاه ایران در منطقه و افزایش وزن ژئوپلیتیک ایران مؤثر شود و وابستگی‌های متقابل این کشورها به ایران را افزایش دهد.

ربیعی با اشاره به تحريم‌های ظالمانه دولت آمريكا عليه دولت و ملت ايران گفت: اين تحريم‌ها تنگناهای بسیاری برای اقتصاد ایران ایجاد كرده و علاوه بر ضرورت‌های جهانی شدن و پیدایش جهان شبکه‌ها و شیوه تولید جدید، گذر از این تحریم‌ها و یافتن مسیرهای جدید اقتصادی و تجاری نیز ایران را ناگزیر از ایجاد پیوندهای تجاری جدید کرده است.

ربيعی پیوستن به اتحادیه‌های منطقه‌ای از جمله اتحاديه اقتصادی اوراسيا را یکی از راهکارهای شکستن تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده آمریکا دانست و تاكيد كرد: اتحادیه اوراسیا یکی از فرصت‌های پیش روی ایران است. حجم تجارت خارجی این کشورها روی هم حدود 800 میلیارد دلار است و حتی اگر درصد کمی از این حجم تجارت هم به سمت ایران متمایل شود، رقم بسیار قابل توجهی است که می‌تواند گره‌های بسیاری از اقتصاد ایران بگشاید.

وی افزود: محصولات کشاورزی و باغی ایران، محصولات صعنتی و خانگی ایران، منابع انرژی و نفت و گاز ایران از جمله کالاهایی است که قابلیت عرضه به بازار این کشورها را دارد و به طور متقابل هم فرصت‌های مناسبی به ویژه در کشور روسیه برای تجارت متقابل با ایران وجود دارد.

ربيعی با تشريح ساختار سياسی و حكمرانی در كشورهای عضو اتحاديه اوراسيا گفت: این کشورها اگر چه ساختار مستقل سیاسی دارند، اما با توجه به سلطه ده‌ها ساله شوروی بر این کشورها، شیوه‌های نسبتاً مشابهی از سیاستگذاری و حکمرانی دارند و به نظر می‌رسد در صورت مهیا شدن موافقت‌های کلی و کلان، دستیابی به جزئیات و برنامه‌های عملیاتی برای تسهیل تجارت و بازاریابی کار دشواری نیست.

وی برگزاری همايش بين‌المللی اتحاديه اقتصادی اوراسيا و نقش ژئوپليتيك مناطق آزاد در آبان ماه سال جاری را رهيافتی برای پرداختن به اين موضوعات دانست و گفت: درک همین ضرورت‌ها و ظرفیت‌ها انجمن ژئوپلیتیک ایران را بر آن داشت که با همکاری سازمان منطقه آزاد انزلی، دبيرخانه مناطق آزاد، مؤسسه آينده‌پژوهی جهان اسلام و نهادهای اجرایی مرتبط با این موضوع، همایشی را برگزار کنند تا اندیشمندان، صاحبنظران و تجار و بازرگانان صاحب تجربه برای استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده در پیوستن ایران به این اتحادیه راهکارهای نظری و عملی خود را ارائه کنند.

قائم مقام كميته علمی همايش بين‌المللي اتحاديه اقتصادی اوراسيا و نقش ژئوپليتيك مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای افزود: اين همايش در آبان ماه سال جاری به صورت حقيقی و مجازی در سالن همايش‌های بين‌المللی منطقه آزاد انزلی به عنوان دروازه تجارت با اوراسيا برگزار خواهد شد كه اميدواريم بتواند دشواری‌های ناشی از تحریم‌های یک‌جانبه را خنثی یا دست کم، کم اثر کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: