کد خبر: 3917275
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع):
علی غلامی با بیان اینکه ریشه حجاب زن امنیت برای مرد نیست، حتی برای زن هم ریشه حجاب امنیت نیست، بلکه امنیت اثر حجاب است، اظهار کرد: گشت ارشاد برقرارکننده حجاب قانونی است، حجاب یک بُعد قانونی دارد یعنی رعایت چارچوبی که قانون کشور گفته است.

به گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، علی غلامی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در برنامه «بدون توقف» که 27 مردادماه از شبکه سه سیما پخش شد با تأکید بر اینکه یکی از بزرگترین مشکلات ما این است که ما جمعی زندگی می‌کنیم ولی فردی فکر می‌کنیم، اظهار کرد: هیچ شکی نیست که فرهنگ ما، نوع دینداری ما، اقتصاد و عدالت اجتماعی ما روی حجاب اثر داشته‌اند؛ حجاب امر سیاسی یا اقتصادی نیست اما از آنها متأثر است، وقتی من می‌گویم می‌خواهم با نظریه دین جامعه را اداره کنم، بعد می‌بینید خرابکاری می‌کنم، اختلاس چندهزار میلیاردی از آن در می‌آید، قیمت ماشین و دلار آن چنانی می‌شود و هزار مشکل دیگر، شما می‌گویید اگر دستورات دین تو این است من آن را نخواستم، البته این ناشی از این هم هست که من نتوانستم برای مردم حل کنم که این عملکرد خراب به دین من ربطی ندارد، اتفاقا من اگر دیندار بودم این طوری رفتار نمی‌کردم.

متخصص اندیشه اسلامی ادامه داد: هیچ شک نکنید عمل دینداران، امرا و حکام بر حجاب مردم اثر دارد، عملکرد برخی مسئولان و فرزندان آنها در بی‌حجابی مؤثر بوده است اما عملکرد آنها تقبیح شده است، ما باید این را جا می‌انداختیم که اگر مسئول‌زاده‌ای خطایی می‌کند به خودش ربط دارد. انتخابات ریاست جمهوری را ببینید هر کدام از کاندیداها می‌خواهند آراء را به سمت خودشان بکشانند، هر کدام سعی می‌کنند برای خوشامد جوانان وعده‌های تازه‌تر بدهند، در حالی که حجاب گوشت قربانی نیست که هر کدام به سمت خود بکشند.

بیشتر بخوانید:


این استاد دانشگاه همچنین در خصوص وظیفه تعریف شده گشت ارشاد گفت: گشت ارشاد برقرارکننده حجاب قانونی است، حجاب یک بُعد قانونی دارد یعنی رعایت چارچوبی که قانون کشور گفته، چرا این را می‌گوییم چون اگر کسی در جامعه این چارچوب را رعایت کرد اما در خانه در حضور 500 میهمان هر جور خواست پوشید ما کاری به او نداریم چون از او اعتقاد به حجاب را نمی‌خواهیم.

غلامی در پاسخ به این سؤال که «اگر حجاب اجباری نیست آیا اختیاری است؟» اظهار کرد: مگر ما فقط اجبار و اختیار داریم در این میان سومی وجود ندارد؟، ما در بحث شناخت حجاب هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم چون عقلی است، در بحث گرایش هم هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم چون دلی است، در حوزه رفتار در حریم خصوصی هم نمی‌توانیم کاری کنیم چون دسترسی نداریم و فقط می‌توانیم حجاب را در حوزه رفتار در حریم عمومی کنترل کنیم، در واقع حجاب، رفتار اجتماعی قانونی است؛ چون وقتی حجاب فرد در حریم عمومی انعکاس پیدا می‌کند، مسئله سلیقه نیست بلکه واقعی است یعنی حوزه تأثیر و تأثراتش بر روی جمع اهمیت پیدا می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در پاسخ به این سؤال که «اگر این طور است چرا، پلیس با برخی از میهمانی‌ها برخورد می‌کند» بیان کرد: ما در جامعه اسلامی یک حقوقی داریم به عنوان حقوق جامعه، اگر این حق مایه سوءاستفاده شود، حرام است و دیگر حریم خصوصی نیست، یک کسی می‌گوید من در حریم خصوصی‌ام می‌خواهم پارتی برگزار کنم، اشکالی ندارد، اما اینکه 10 تا خانه این طرف و آن طرف‌تر صدای میهمانی آنها را می‌شنوند که دیگر حریم خصوصی نیست، وگرنه پلیس مطلع نمی‌شد.

وی با بیان اینکه اما موضوع اینجاست که برخی می‌گویند حالا که بحث حجاب آن طور که باید پیش نرفته، پس اجازه دهند انتخاب کنیم، تصریح کرد: باید ببینیم این انتخاب حدش کجاست، ما وقتی دور هم جمع می‌شویم که زندگی جمعی داشته باشیم باید بپذیریم که یک سری از حقوق خودمان را واگذار کنیم، از یک سری از حقوق بگذریم و یک سری از تکالیف را برعهده بگیریم تا جمع تشکیل شده و بتوانیم از منافع آن استفاده کنیم. این شرط عقل است و اینجا هزار تا محدودیت وجود دارد، چرا این محدودیت‌ها وجود دارد؟ چون وقتی تعداد زیاد می‌شود، تعارض زیاد شده و باید قانونی بگذاریم تا تعارض کم شود، زندگی جمعی ذاتش گذشتن از بسیاری از امیال است، زندگی جمعی اقتضایش این است، این حرف درست نیست که عده‌ای می‌گویند قبول نداری برو، باید با هم گفت‌وگو کنیم، دشمن هم که نیستیم.

رئیس دانشکده معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق(ع) در پایان در پاسخ به اینکه «چرا مواظبت در پوشش در بانوان بیش از آقایان است» گفت: یکی به دلیل اینکه جذابیت خانم‌ها با آقایان قابل مقایسه نیست، دیگر اینکه حظ بصری که یک مرد از نگاه می‌برد از لذتی که یک زن می‌برد خیلی بیشتر است، در موضوع حجاب این دو موجود با هم متفاوت می‌شوند، اما اینکه وظیفه‌ای بر دوش مردان است؟ بله، و آیا مردان به وظیفه خودشان عمل کردند؟ خیر. اینکه در بیانات هست که مردان ضعیف‌النفس هستند هم حرف غلطی است، اینکه زن‌ها جذابند به معنای ضعیف‌النفس بودن آقایان نیست، در واقع ریشه حجاب زن امنیت برای مرد نیست، حتی برای زن هم ریشه حجاب امنیت نیست، بلکه امنیت اثر حجاب است.

حدیثه سوختانلو
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: