کد خبر: 3919990
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸
معاون فرهنگی ـ هنری ستاد فهما گفت: این مسابقه امسال با توجه به شیوع کرونا در بستر فضای مجازی برگزار شده و آخرین مهلت ارسال آثار 30 آذر‌ سال جاری است.

به گزارش ایکنا به نقل از ستاد ارتباطات رسانه‌ای فهما، سعید سعادتی، معاون فرهنگی هنری ستاد فهما(ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد کشور) با اشاره به برگزاری غیرحضوری چهاردهمین مسابقه قرآنی «مدهامتان» که از مهمترین برنامه‌های این ستاد در عرصه قرآن و عترت محسوب می‌شود، گفت: علاقه‌مندان به شرکت در این رویداد قرآنی می‌توانند تا تاریخ 30 آذرماه نسبت به بارگذاری آثار در سامانه بچه‌های مسجد bachehayemasjed.ir ویژه اعضای کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد اقدام کنند ضمن اینکه این مسابقه در دو مرحله استانی و کشوری  برگزار می‌شود. نفرات برتر استانی در هر رشته به مرحله کشوری راه می‌یابند و با توجه به شرایط فعلی ناشی از شیوع کرونا، نحوه برگزاری مرحله کشوری این مسابقه اعلام می‌شود.


بیشتر بخوانید:


وی با اشاره به کیفیت برگزاری بخش‌ها و رشته‌های مختلف مسابقه مدهامتان گفت: رشته اذان و مُکبری صرفاً ویژه آقایان و همچنین رشته تلاوت نور(ترتیل) در دو بخش آقایان و بانوان برگزار شده و ویژه رده سنی 9 تا 14 سال (متولدین سال 1390 تا 1385) است. میزان و الگوی تلاوت از سوره‌های یاسین، الرحمن و واقعه به این شرح است: سوره یاسین (فراز 1: آیات 1 تا 12 - فراز 2: آیات 33 تا 40)، سوره الرحمن (فراز 1: آیات 1 تا 18 – فراز 2: آیات 60 تا 78) و سوره واقعه (فراز 1: آیات 1تا 24 - آیات 57 تا 74).

سعادتی با بیان اینکه ضبط آثار شرکت‌کنندگان به دلیل شیوع بیماری کرونا در منازل بلامانع است، تصریح کرد: البته در شرایط عادی اجرا و ضبط این آثار در مساجد از اولویت برخوردار بود و امتیاز بیشتری داشت. افرادی که در مرحله کشوری مسابقات مدهامتان، سازمان اوقاف و امور خیریه، آموزش و پرورش، بسیج، معاونت قرآن و عترت و ...) طی سال‌های 96 تا 98 رتبه‌های اول تا سوم، ممتاز، عالی و شایسته تقدیر را دریافت کردند و افرادی که در مرحله استانی مسابقات مذکور رتبه اول را کسب کرده باشند، نمی‌توانند در این مسابقات شرکت کنند.

معاون فرهنگی هنری ستاد فهما تصریح کرد: اجرای تقلیدی از الگوهای بارگذاری شده رشته‌های مسابقات در سامانه، دارای امتیاز است و هر فرد در ابتدای اثر بارگذاری شده باید به طور کامل (نام و نام خانوادگی، استان و نام کانون) خود را درج کند. فایل‌های ارسالی در همه رشته‌ها باید به صورت تصویری بوده و چهره فرد به طور کامل مشخص باشد؛ همچنین ضبط فیلم باید به صورت افقی، بی‌حرکت و بدون تدوین باشد.

وی با اشاره به کیفیت داوری در رشته تلاوت نور (ترتیل)، گفت: در این رشته بخش‌های فصاحت و تجوید، صحت قرائت، لحن، صوت، وقف و ابتدا، داوری می‌شود.

سعادتی در مورد شرایط اختصاصی رشته قرائت نماز ویژه آقایان و بانوان اظهار کرد: رده سنی شرکت در این رشته 9 تا 14 سال(متولدین 1390 تا 1385) بوده و اثر مربوط باید به اجرای زنده نماز سه رکعتی باشد و همه اذکار (تسبیحات اربعه) با صدای بلند قرائت شود. همچنین در رشته قرائت نماز، بخش‌های فصاحت و تجوید، صحت قرائت، لحن، صوت، وقف و ابتدا، آداب و شرایط و اجرای ممتاز، داوری می‌شود؛ ضمن اینکه حداکثر زمان اثر سه‌دقیقه و حجم اثر حداکثر 30 مگابایت باشد.

سعادتی با بیان اینکه هر فرد در یک رشته می‌تواند شرکت کند و فقط امکان بارگذاری یک اثر در همان رشته را دارد، تصریح کرد: آثاری که فاقد شرایط و ضوابط اعلامی باشند از مرحله داوری حذف خواهند شد؛ ضمن اینکه آثار ارسالی متناسب با امتیاز در سه سطح عالی  (81 تا 100) خوب (66 تا 80) متوسط (50 تا 65) رتبه‌بندی می‌شوند و از نفرات برتر رشته‌ها در مرحله اول (استانی) تجلیل می‌شود.

وی در مورد شرایط اختصاصی رشته اذان (ویژه آقایان) گفت: رده سنی شرکت‌کنندگان در این رشته 9 تا 14 سال (متولدین 1390 تا 1385) بوده و فقط اذکار اذان از الله اکبر تا حی علی الصّلاه ضبط و ارسال شود؛ ضمن اینکه این رشته در بخش‌های فصاحت و تجوید، صحت قرائت، لحن، صوت، آداب و شرایط و اجرای ممتاز، داوری می‌شود.

سعادتی با اشاره به شرایط اختصاصی رشته مکبری (ویژه آقایان) اظهار کرد: رده سنی شرکت در این رشته زیر 9 سال شامل متولدین 1390 به بعد، همچنین رده سنی 9 تا 14 سال شامل متولدین 1385 تا 1390 خواهد بود، اثر مربوط به اجرای زنده مکبّری برای نماز دورکعتی است؛ ضمن اینکه در این رشته بخش‌های فصاحت و تجوید، صحت قرائت، لحن، صوت، آداب و شرایط و اجرای ممتاز، داوری می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: