کد خبر: 3925766
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۴
آشنایی با «ملاصبر دوستبال‌اف» /
«ملاصبر دوستبال‎اف»، از علمای معاصر قرقیزستان است که نقش مهمی در تأسیس مراکز اسلامی و دارالقرآن‎های این کشور ایفا کرده است.

به گزارش ایکنا؛ ملا صبر فرزند دوستبال در سال 1955 میلادی در روستای «زردآلو» شهر «بادکند» قرقیزستان به دنیا آمد. وی در دوران کودکی سواد دینی را از پدرش آموخت و پس از اتمام مدرسه دولتی به علوم دینی گرایش و  علاقه پیدا کرد و آموزش خود را در این زمینه ادامه داد.

ملاصبر از سال 1971 شروع به یادگیری علوم دینی نزد استاد ملا شمس‌الدین بشیراف کرد. سپس در منطقه »اسفارا»ی کشور تاجیکستان با شاگردی در محضر قاری »ملا عبدسامی» زبان عربی، حدیث و تفسیر قرآن و زبانهای فارسی و چاگاتای (ترکی جغتایی) را یاد گرفت. از سال 1976 میلادی یادگیری علوم دینی را نزد ملا عبدالستار ادامه داد و در علوم فقه، عقیده و فرایض به تحصیل پرداخت.

وی در سالهای 1979 تا 1989 میلادی در زمینه آموزش دینی به کودکان و از سال 1989 میلادی به عنوان مدرس مدرسه دینی «میرآباد» در شهر بخارا فعالیت کرد.

بنا به گزارش رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان، این عالم قرقیز در سالهای 1993 تا 1995 میلادی به شهر بیشکک آمد و مدرسه »اکاشا» را تأسیس و به عنوان کارشناس آکادمی ملی علوم جمهوری قرقیزستان فعالیت کرد. همچنین در سال 1996 میلادی دومین گردهمایی مسلمانان قرقیزستان را برگزار کرد.

عضویت در شورای علمای مفتیات (مفتیان) قرقیزستان، ریاست بخش فتوای اداره مفتیات (صدور فتوا) این کشور، معاون مفتی قرقیزستان و تأسیس مدرسه دینی »نور اسلام» از دیگر فعالیتهای دوستبالاف بوده است.

«ملاصبر دوستبال‌اف»؛ بانی مراکز قرآنی در قرقیزستان

وی در سال 2001 میلادی انستیتو اسلامی »رسول اکرم(ص «(را تأسیس و  تا سال 2016 میلادی به عنوان مدیر این مدرسه فعالیت کرد.

ملاصبر دوستبالاف در سال 2017 میلادی عضو ششمین نشست شورای علمای مفتیات قرقیزستان شد و از این طریق مرکز فرهنگی خیریهای تأسیس کرده که آن را مدیریت میکند. در چارچوب فعالیتهای این سازمان، 7 مرکز آموزش قرآن کریم در قرقیزستان تأسیس شده است.

وی در حال حاضر عضو شورای علمای قرقیزستان و  مدرس انستیتو اسلامی این کشور است و تاکنون بیش از هزار دانشجو را تربیت و علاوه بر آن آثار مختلفی را در زمینههای دینی به رشته تحریر در آورده و یا ترجمه کرده است.

»مجمع التواریخ» و 100» پند و اندرز لقمان حکیم» از جمله کتب و آثاری است که ملاصبر دوستبالاف به زبان فارسی ترجمه کرده، وی آثار زیادی را نیز از زبانهای عربی و جغتایی به زبان قرقیزی برگردانده کرده است.

شاگردان ملا صبر در حال حاضر به عنوان قاضی، امام مساجد، مترجم، مدرس و سایر مقامهای عالی دینی در جمهوری قرقیزستان فعالیت میکنند. او همچنین پدر 13 فرزند و خودش دارای 16 برادر و خواهر است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: