کد خبر: 3927243
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۳
سفیر افغانستان در دیدار با رئیس المصطفی:
سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران گفت: براساس قانون اساسی افغانستان، هیچ شخصی نباید از حق پایبندی به فقه مذهب خود محروم شود، ولی برخی از طرف‌ها در افغانستان، با نگاهی انحصارطلبانه، به این حق اساسی و قانونی بی‌توجه هستند.

به گزارش ایکنا، عبدالغفور لیوال عصر امروز با حضور در ستاد مرکزی المصطفی با ابراز خرسندی از حضور در شهر مقدس قم و دیدار با رئیس جامعةالمصطفی اظهارکرد: صرف نظر از پیوند‌های دینی و مذهبی، از نظر تاریخی و فرهنگی، ارتباط عمیقی بین دو کشور برقرار است. امروز بسیاری از دانش‌پژوهان و مراکز علمی افغانستان، با افکار و آثار اندیشمندان و بزرگانی مانند ملاصدرا، شیخ بهایی، شهید صدر و علمای معاصر نظیر علامه طباطبایی و شهید مطهری آشنایی دارند.

وی با تأکید بر جایگاه ویژه حوزه علمیه قم و جامعةالمصطفی در افغانستان، اظهار کرد: افغانستان امروز در مرحله بسیار حساسی از روند صلح قرار دارد. براساس قانون اساسی افغانستان، هیچ شخصی نباید از حق پایبندی به فقه مذهب خود محروم شود، ولی برخی از طرف‌ها در افغانستان، با نگاهی انحصارطلبانه، به این حق اساسی و قانونی بی‌توجه هستند. از مجامع علمی و دینی کشور‌های اسلامی انتظار داریم یاریگر ما در حل این مسئله باشند. بی‌شک جامعةالمصطفی به عنوان یکی از معتبرترین نهاد‌های علمی و فقهی در منطقه، می‌تواند در این عرصه نقش ویژه‌ای داشته باشد.

لیوال با اشاره به تلاش سفارت افغانستان برای حل مشکلات کنسولی اتباع این کشور در ایران گفت: در دوره جدید تلاش شده است با اجرای طرحی بنیادی، مشکلات کنسولی اتباع افغانستان در ایران به طور کامل مرتفع شود. البته اجرای این طرح به دلیل بیماری کرونا با تأخیر مواجه شده، اما هم‌اکنون این روند در حال پیگیری است و با اجرایی شدن آن، بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان، وجود امنیت در جمهوری اسلامی ایران را نعمت ارزشمندی برشمرد و تصریح کرد: امیدواریم با تسریع روند صلح، امنیت کامل به افغانستان بازگردد و به زودی شاهد رفع مشکلات و بازگشت مهاجران افغانستانی به میهن خویش باشیم.

در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام و المسلمین علی عباسی ضمن خوشامدگویی به عبدالغفور لیوال و هیئت همراه، به معرفی جامعةالمصطفی پرداخت و خاطرنشان کرد: جامعةالمصطفی دانشگاهی بین‌المللی در حوزه علوم انسانی و اسلامی است و رشته‌های خود را در مقاطع کاردانی تا دکتری ارائه می‌کند و بیش از پانصد عضو هیئت علمی و سه‌هزار استاد مدعو در واحد‌های المصطفی به فعالیت علمی مشغول هستند.

نگاه تفرقه‌آمیز و ضد‌وحدت در المصطفی جایی ندارد

وی تحصیل همزمان پیروان مذاهب مختلف را در جامعةالمصطفی، برگرفته از گفتمان تقریبی انقلاب اسلامی و کم‌نظیر در مراکز علمی اسلامی جهان اسلام دانست و گفت: یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های آموزشی جامعةالمصطفی در کشور، به برادران و خواهران اهل سنت اختصاص داشته و به تحصیل براساس مذاهب خود اشتغال دارند. ما برای همه مذاهب اسلامی احترام قائلیم و همه را عضو خانواده بزرگ اسلامی می‌دانیم و نگاه تفرقه‌آمیز و ضد وحدت میان مذاهب اسلامی، جایی در منظومه فکری جامعةالمصطفی ندارد.

حجت‌الاسلام عباسی ادامه داد: در نمایندگی‌های المصطفی در خارج کشو، پیروان مذاهب گوناگون اسلامی در کنار یکدیگر مشغول تحصیل هستند که این شیوه، برگرفته از نوع نگاه جامعةالمصطفی به وحدت و تقریب مذاهب اسلامی است.

استاد جامعةالمصطفی العالمیه با اشاره به تحصیل بیش از صد ملیت در واحد‌های داخل و خارج المصطفی، تصریح کرد: بیشترین دانش‌پژوهان جامعةالمصطفی، از دانشجویان عزیز کشور دوست و برادر افغانستان هستند که این مسئله بیانگر پیوند‌های مستحکم تاریخی، زبانی، اعتقادی و فرهنگی دو ملت است.

وی میزبانی از مهاجران افغانستانی را افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: مهاجران افغانستان در ایران و به ویژه دانش‌پژوهان جامعةالمصطفی، ظرفیت ارزشمندی برای تعمیق پیوند بیشتر دو ملت هستند و امروز برادران و خواهران افغانستانی جزء بااستعدادترین و فاضل‌ترین دانش‌پژوهان جامعةالمصطفی هستند.

رئیس جامعةالمصطفی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری بین جامعةالمصطفی و دستگاه‌ها و مراکز علمی در افغانستان، بر آمادگی جامعةالمصطفی به منظور ارتقای سطح همکاری علمی و فرهنگی در افغانستان تأکید کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: