کد خبر: 3931760
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳
قبادی‌دانا مطرح کرد؛
رئیس سازمان بهزیستی از امضای تفاهم‌نامه با سازمان بیمه سلامت خبر داد و گفت: یک میلیون و 16 هزار نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی که دفترچه معتبر از بیمه سلامت دارند می‌توانند از هشت خدمت ستاره‌داری، که قبلاً تحت پوشش بیمه سلامت نبود، برخوردار شوند.

به گزارش ایکنا، وحید قبادی‌دانا، رئیس سازمان بهزیستی، امروز هفتم آبان‌ماه، در جمع خبرنگاران از امضای تفاهم‌نامه‌ همکاری بین سازمان بهزیستی و سازمان بیمه سلامت خبر داد و گفت: این تفاهم‌نامه در راستای اجرای ماده شش قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت است. طبق ماده ششم، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی را به گونه‌ای تأمین کند که علاوه بر تأمین خدمات درمانی مورد نیاز این افراد، خدمات توانبخشی جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را نیز پوشش دهد.

وی اضافه کرد: برای اجرای ماده شش قانون حمایت از افراد دارای معلولیت مبلغ 300 میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه تعیین و با مصوبه مجلس در ردیف 24 تبصره 14 قانون بودجه گنجانده شده که این تفاهم‌نامه برای اجرای این ماده قانونی با تأمین اعتباری که ذکر شد به امضا رسید. مطابق این تفاهم‌نامه یک میلیون و 16 هزار نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی که دفترچه معتبر از بیمه سلامت دارند می‌توانند از هشت خدمت ستاره‌داری که قبلاً تحت پوشش بیمه سلامت نبود برخوردار شوند و تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

وی کاردرمانی، توانبخشی آسیب شنیداری، مشاوره یا تجویز سمعک، ارزیابی و کنترل دوره‌ای و درمان اختلالات گفتار، زبان و ارتباط کلامی یا پردازش شنوایی را جزء هشت خدمت مشمول بیمه سلامت بیان کرد و گفت: با امضای این تفاهم‌نامه و تخصیص بودجه از سوی سازمان برنامه و بودجه، افراد از تاریخ اجرای تفاهم‌نامه می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

رئیس سازمان بهزیستی امضای تفاهم‌نامه مذکور را گام بلندی در راستای اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت و پوشش بیمه‌ای مناسب بیمه‌های پایه برای خدمات توانبخشی بیان و اظهار کرد: در آغاز راه هستیم و تصمیم گرفته شد که پوشش خوبی برای سطوح یک خدمات توانبخشی و افراد مختلف دارای معلولیت جسمی و حرکتی، شنوایی، گفتاری و ... صورت گیرد.

وی از سازمان برنامه و بودجه، وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت قدردانی کرد و گفت: امیدواریم در ماه‌های آینده این تفاهم‌نامه را اجرا کنیم و بهره آن برای ارتقای توانمندسازی و برقراری پوشش مناسب خدمت توانبخشی برای افراد دارای معلولیت برسد و در قدم‌های بعدی بتوانیم برای سایر خدماتی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه نیستند اقدام و همکاری سایر بیمه‌های پایه را در این موضوعات جلب کنیم. البته برای تحقق آن نیاز است که اعتبارات لازم در بودجه 1400 در نظر گرفته شود.

وی از مجلس شورای اسلامی خواست همکاری لازم را انجام دهد و افزود: بیش از 30 هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت نیاز است، در حالی که اعتبار اجرای این قانون در سال جاری فقط هزار و 300 میلیارد تومان بوده و امیدواریم این بودجه در سال 1400 ارتقا پیدا کند تا بتوانیم خدمات بهتری را برای افراد دارای معلولیت و خانواده‌‌های آنها ارائه کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: