کد خبر: 3938319
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۰
شماری از مسلمانان نپال با برپایی تظاهرات، ظلم و ستم مقامات پکن به مسلمانان اویغور را محکوم کردند و خواستار برقراری عدالت درباره این اقلیت شدند.  

به گزارش ایکنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، گروهی از مسلمانان شهر «پوکارا» در نپال روز گذشته، 9 آذر، با برپایی تظاهرات اعتراضی، نقض حقوق مسلمانان اویغور در استان سین کیانگ چین (ترکستان شرقی) از سوی مقامات این کشور را محکوم کردند.
 
تظاهرات‌کنندگان با ابراز نگرانی درباره ظلم و ستم‌هایی که از سوی مقامات پکن علیه این مسلمانان روا می‌شود، بر محکومیت اقدامات چین علیه اقلیت مسلمان این کشور تأکید کردند.
 
منطقه ترکستان شرقی از سال 1949 تحت سلطه مقامات چینی قرار دارد. این منطقه که چین نام «سین کیانگ» به معنای «مرزهای جدید» را بر آن نهاده،‌ محل زندگی اقلیت ترک مسلمان اویغور است.
 
بر اساس آمارهای رسمی حدود 30 میلیون مسلمان در کشور چین زندگی می‌کنند که 23 میلیون نفر از آنها مسلمانان اویغورند. گزارش‌های غیررسمی نیز نشان می‌دهد که شمار مسلمانان این کشور بیش از 100 میلیون نفر است.
 
وزارت خارجه آمریکا در ماه مارس گذشته در گزارش سالانه حقوق بشر سال 2019 اعلام کرد که بازداشت مسلمانان در چین به منظور از بین بردن هویت دینی و نژادی آنها صورت می‌گیرد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: