کد خبر: 3945949
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵

120 قاری نوجوان که به مرحله نیمه‌نهایی چهارمین دوره مسابقات «شوق تلاوت» راه‌یافته‌اند، به صورت غیرحضوری و در قالب ارسال فایل‌ تلاوت خود، رقابت می‌کنند.

حسین مقدم‌کیا، دبیر اجرایی مسابقات شوق تلاوت در گفت‌وگو با ایکنا ضمن بیان این مطلب گفت: در کنار طرح ملی تلاوت که امسال شاهد برگزاری نهمین دوره آن هستیم، برای افرادی که بعد از دو سال تمرین و تلاش به درجاتی از تلاوت دست پیدا می‌کنند، در شهرشان رقابت‌هایی با عنوان شوق تلاوت برگزار می‌شود که ویژه نخبگان طرح ملی تلاوت است که در سه مرحله مقدماتی، نیمه نهایی و فینال برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین چهارمین دوره رقابت‌های قرآنی شوق تلاوت، با آیین رونمایی از پوستر آن طی آذرماه برگزار شد. مرحله مقدماتی آن نیز انجام شد و 120 نفر به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کردند که در سه گروه الف، ب و ج بر مبنای ورودی‌های سال‌های گذشته تقسیم شدند.

مقدم‌کیا اظهار کرد: این دوره با حضور نوجوانان پسر ۸ تا ۱۴ سال برگزار می‌شود. همچینین طرح ملی تلاوت از سال ۱۳۹۱ از سوی ستاد طرح ملی تلاوت و مؤسسه قرآنی صراط مشهد و با همت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار خود را آغاز کرده است.

دبیر اجرایی مسابقات شوق تلاوت با اشاره به برگزاری مرحله نیمه‌نهایی مسابقه شوق تلاوت، گفت: مرحله نیمه‌نهایی به دلیل شیوع کرونا امسال در خود استان‌ها برگزار می‌شود. همچنین تفاوت دیگر آن نیز این است که غیر از تلاوت‌ها ـ به منظور محک زدن نوجوان در زمینه اذان ـ از هر کدام از 120 نفر، اذان نیز ارسال شود و اگر نیازمند کار در زمینه اذان بود، برای آنها دوره‌هایی برگزار شود و اگر در سطح مقبولی بودند، به شبکه تلویزیونی یا سایر مکان‌ها برای ضبط اذان، معرفی شوند.

وی با اشاره به اینکه نیمه‌نهایی اواسط بهمن‌ماه برگزار می‌شود، افزود: این نیز به مانند مرحله کشوری مسابقات اوقاف و امور خیریه به صورت غیرحضوری و با ضبط قرائت تقلیدی‌خوانی متسابقان به سبک‌های یکی از قراء مصری عبدالباسط، منشاوی، مصطفی اسماعیل و شحات محمدانور، همچنین مفاهیم آیات و سوره‌ها و اذان و ارسال فایل برای داوری، انجام می‌شود.

مقدم‌کیا با اشاره به اینکه پیش از این مقرر بود که مرحله نیمه نهایی در اصفهان برگزار شود، اما به دلیل شرایط پیش آمده از کرونا به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود، اظهار کرد: مرحله نهایی، 28 و 29 بهمن‌ماه در کیش با رقابت برترین‌ها مرحله نیمه نهایی انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: اختتامیه چهارمین دوره مسابقه شوق تلاوت، با راهیابی حدود 20 نفر در هر گروه و سبک (سبک‌های یکی از قراء مصری عبدالباسط، منشاوی، مصطفی اسماعیل و شحات محمدانور) به صورت حضوری  و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود و سپس داوری و قضاوت‌ها انجام می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: