کد خبر: 3949974
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳
انجم‌شعاع:
مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت در جلسه پنجم نشست هم‌اندیشی مدیران عامل اتحادیه‌های استانی از تخصیص ۴۰ تا ۷۰ میلیون تومان اعتبار به استان‌ها جهت حمایت از برنامه‌های مؤسسات قرآنی، تخصیص اعتبارات تتمه این اعتبار سه میلیارد تومانی، در اختیار مؤسسات دارای شعب و همچنین انعقاد تفاهم‌نامه با شورای سیاست‌گذاری هیئات مذهبی کشور برای استفاده از ظرفیت هیئات، حسینیه‌ها و تکایایی که در زمان‌های خاصی از سال مورد استفاده قرار می‌گیرند به عنوان مکان مؤسسات خبر داد.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اتقان، پنجمین نشست هم‌اندیشی مدیران عامل اتحادیه‌های استانی و مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت، ششم بهمن‌ماه با حضور ۲۶ نفر از مدیران اتحادیه‌های استانی به صورت مجازی برگزار شد.

در این نشست درباره بیمه فعالان قرآنی بحث و تبادل نظر شد و اعضا به ارائه راهکارهای رفع این مشکل پرداختند و در ادامه اعضا پیشنهادات خود درباره معافیت مؤسسات قرآنی در انجام تکالیف قانونی به ویژه تحریر دفاتر قانونی را ارائه کردند و در این مورد مقرر شد، پس از بررسی همه جانبه نقاط ضعف و قوت پیشنهادات مطروحه، در خصوص مناسب‌ترین راه برای تعیین تکلیف تحریر دفاتر قانونی که یکی از بزرگترین مشکلات مؤسسات قرآنی است، تصمیم‌گیری شود.

در ادامه این نشست، محمد انجم‌شعاع، مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت پس از اعلام گزارشی درباره جلسات کمیته طرح و برنامه، کمیته تلفیق و جلسه با اعضای کمیته تخصیص در روزهای گذشته، بیان کرد: در خصوص اعتبارات برنامه‌ای استان‌ها، مقرر شد، از ۴۰ تا ۷۰ میلیون تومان اعتبار به استان‌ها جهت حمایت از برنامه‌های مؤسسات قرآنی اعطا شود. بر این اساس استان‌ها تا ۲۰ فروردین‌ماه 1400 فرصت دارند، گزارشی از طرح و برنامه‌های مؤسسات قرآنی به اتحادیه کشوری ارائه کنند.

وی افزود: همچنین توزیع اعتبار ۱۵۰ میلیون تومانی براساس شاخصه‌های تعیین شده و مصوب در کمیته تلفیق، میانگین پنج میلیون تومان اعتبار به هر استان جهت هزینه‌های جاری اتحادیه‌های استانی اعطا خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت درباره تتمه بودجه ۳ میلیاردی که پیشتر به حساب اتحادیه‌های سابق واریز شده بود و تحت حمایت‌های یک میلیونی، بین مؤسسات قرآنی توزیع شده بود، عنوان کرد: طبق مصوبه کمیته تخصیص اعتبارات تتمه این اعتبار ۳ میلیارد تومانی، در اختیار مؤسسات دارای شعب و با حوزه فعالیت حفظ قرآن قرار خواهد گرفت. بنابر این اتحادیه‌های استانی باید اطلاعات مؤسسات دارای شعب را در اختیار اتحادیه کشوری قرار دهند.

وی در ادامه در خصوص برنامه‌های مؤسسات قرآنی در ایام دهه فجر عنوان کرد: جهت برپایی محافل قرآنی سراسری از سوی اتحادیه‌های استانی در ۲۰ بهمن‌ماه، در مکان‌های خاص تاریخی، مذهبی و فرهنگی استان‌ها، برنامه‌ریزی شده است، جهت پخش  این محافل با شبکه قرآن و معارف سیما در حال رایزنی هستیم. همچنین لازم است اتحادیه‌های استانی در راستای هماهنگی محل برگزاری محافل، هماهنگی حضور قاریان برجسته استان‌ها و نیز هماهنگی با صدا و سیمای استان‌ها اقدام کنند.

انجم‌شعاع اضافه کرد: در سالروز ولادت حضرت صدیقه طاهره(س) و به مناسبت تقارن این عید باسعادت و ایام دهه فجر انقلاب اسلامی، محافل قرآنی ویژه بانوان در سراسر کشور برگزار خواهد شد که مجری برگزاری آن اتحادیه‌های استانی خواهند بود، همچنین تجلیل از بانوان فعال برجسته قرآنی در سطح استان‌ها نیز دیگر برنامه اتحادیه‌های استانی در این روز خواهد بود و مدیران اتحادیه‌های استانی لازم است، اطلاعات برگزاری محافل هر استان را در اختیار اتحادیه کشوری قرار دهند.

وی همچنین از انعقاد تفاهم‌نامه با شورای سیاست‌گذاری هیئات مذهبی کشور خبر داد و گفت: براساس این تفاهم‌نامه که خوشبختانه روز گذشته، ششم بهمن‌ماه به مرحله نهایی و امضای قرارداد رسید، از ظرفیت هیئات، حسینیه‌ها و تکایایی که در زمان‌های خاصی از سال مورد استفاده قرار می‌گیرند، جهت مکان مستقل مؤسسات قرآنی استفاده خواهیم کرد. مدیران اتحادیه‌های استانی در این مورد نیز لازم است، ضمن برگزاری جلساتی با شورای هیئات مذهبی استان‌ها، لیستی از مکان‌های مورد استفاده این شورا که قابلیت بهره‌برداری در حوزه مؤسسات قرآنی را دارا هستند، تهیه کنند.

بحث در خصوص تهیه مستندی از مؤسسات قرآنی متضرر از کرونا و تعطیل یا منحل شده در دوران این بیماری، دیگر موضوع مطروحه در این نشست بود که مقرر شد مدیران عامل استان‌ها، اطلاعاتی از این مؤسسات آسیب‌دیده و مدیران آن‌ها در اختیار اتحادیه کشوری قرار دهند. اتحادیه کشوری نیز با مشارکت تیم مستندسازی از صدا و سیما به هماهنگی و تهیه این مستند اقدام می‌کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: