کد خبر: 3955538
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱
جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات خبر داد؛
جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات از اتمام پروژه تثبیت و مقاوم سازی گلدسته شمال شرقی حرم مطهر امامین جوادین (ع) خبر داد و گفت: با اجرای این طرح خطر سقوط مناره کج شده بر روی گنبد و حرم مطهر رفع شد.

بازسازی حرم امام جواد

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، مجید نامجو، جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، اعلام کرد: همزمان با میلاد پر برکت جواد الائمه(ع) مراحل اجرایی یکی از پیچیده‌ترین طرح‌های مهندسی جهان در قالب پروژه مقاوم سازی گلدسته کج شده حرم مطهر امامین جوادین(ع) در شهر کاظمین به اتمام رسید.

نامجو اظهار کرد: گلدسته شمال شرقی(باب‌المراد) حرم امامین جوادین(ع) به ارتفاع ۴۰ متر با ملات گچ و ساروج قرن‌ها پیش ساخته شده بود که به دلیل وجود آب زیر سطحی و سایر عوامل فرسایشی، از قسمت سقف به سمت گنبد، ۸۴ سانتیمتر انحنا پیدا کرده بود.

وی با بیان اینکه بیم آن می‌رفت با ریزش و سقوط این گلدسته، دو گنبد حرم مطهر نیز آسیب ببیند، افزود: تولیت حرم مطهر امامین جوادین که پیش‌تر از اجرای موفقیت آمیز پروژه لاغرسازی ستون‌های اطراف حرم مطهر امام حسین(ع) و مقاوم سازی حرم سید الشهدا توسط ستاد بازسازی عتبات کرمان بازدید کرده بود، درخواست کرد تا همان گروه خبره، برای رفع این خطر در حرم کاظمین وارد عمل شود.

پایان کم‌نظیرترین طرح مهندسی - معماری جهان اسلام در حرم امام جواد(ع) +عکس و فیلم
جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در تشریح فرآیند اجرای این طرح بی‌نظیر مهندسی اظهار داشت: پس از مدت‌ها کار مطالعاتی دقیق و بررسی شیوه‌های مختلف، متخصصان ستاد بازسازی عتبات کار تثبیت گلدسته را با تزریق دوغاب بتنی ویژه برای فونداسیون و تثبیت حرم در فروردین ۹۷ آغاز کردند.

وی اظهار کرد: تلاش برای حفظ معماری تاریخی حرم که از آثار ماندگار معماری ایرانی و اسلامی از دوره‌های صفوی و قاجار است، بر دشواری کار افزوده بود. لذا عوامل اجرایی با دقت بسیار بالا سه ماه درگیر شمع‌های سازه موقت نگهبان بودند تا نهایتاً در تابستان ۹۷ فونداسیون و نصب تاور (جرثقیل) انجام و بعد از آن، نصب سازه نگهبان شروع شد.

وی افزود: پس از نصب سازه نگهبان، نصب و شمع‌گذاری در اطراف ستون مناره آغاز و پس از آن با شمع‌گذاری و اجرای فونداسیون، کار پروژه ادامه پیدا کرد و از دیواره تا پشت‌بام، بتن‌ریزی انجام شد.

نامجو گفت: اواخر دی ۹۸ نیز برای تخریب اتاقک اذان (موذنه) و ساق بالای گلدسته به ارتفاع ۱۰-۱۲ متر اقدام و سپس آجر‌های داخل مناره تراش زده شد و آرماتوربندی و بتن‌ریزی در شرایط دشوار انجام گرفت.

پایان کم‌نظیرترین طرح مهندسی - معماری جهان اسلام در حرم امام جواد(ع) +عکس و فیلم

وی به وقفه پیش آمده در اجرای پروژه به دلیل پاندمی کرونا اشاره کرد و گفت: اواخر سال ۹۸ با شیوع بیماری کرونا، به مدت ۴ ماه، کارگاه تعطیل و پس از این مدت، ادامه کار با نیرو‌های کمتر و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ۲۲ تیرماه ۹۹ شروع شد. پس از تکمیل فاز اول، استارت فاز دوم با بتن کردن مابقی مناره و پله‌های داخل آن دنبال شد.

نامجو گفت: با همت عوامل اجرایی ستاد بازسازی عتبات کرمان و مساعدت‌های تولیت حرم مطهر، در آستانه فرارسید سالروز میلاد پر برکت امام جواد (ع) شبکه‌های بتنی مسلح از بالا و پایین گلدسته ایجاد و به‌هم رسید و کار مقاوم سازی این گلدسته به اتمام رسید.

وی با بیان اینکه دوستداران اهل بیت(ع) در ایران به واسطه بارگاه منور ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا علیه آلاف تحیه و الثناء توسل و توجه ویژه‌ای به امام موسی کاظم و امام جواد علیهما السلام دارند، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح پیچیده فنی و مهندسی که در جهان نظیر ندارد، نشان ارادتی ماندگار از جمهوری اسلامی در اعتاب مقدسه و شهر کاظمین است.

پایان کم‌نظیرترین طرح مهندسی - معماری جهان اسلام در حرم امام جواد(ع) +عکس و فیلم

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: