کد خبر: 3968297
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۹
از طریق لایو‌های مؤسسه امام رضا(ع) محقق شده است؛
مدیر اجرایی مؤسسه قرآنی امام رضا(ع) اهواز با اشاره به لایوهای این مؤسسه با حضور اساتید مطرح قرآن، گفت: بسیاری از قرآن‌دوستان مناطق محروم، با استفاده از این روش، فرصت تلاوت و رفع اشکال به دست آورده‌اند.

صادق شوهانی، مدیر اجرایی مؤسسه قرآنی امام رضا(ع) اهواز در گفت‌وگو با ایکنا، بیان کرد: این مؤسسه فعالیت خود را از سال 84 آغاز کرده است و تا سال گذشته، کلاس‌ها کاملاً حضوری بود، اما از زمان شیوع ویروس کرونا، کلاس‌های حضوری‌ تعطیل شده است.

وی افزود: با تلاش همکاران در مؤسسه، این تهدید به فرصت تبدیل شد و به فضای مجازی آمدیم و کلاس‌ها را برگزار کردیم. ابتدای فعالیت تعداد قرآن‌آموزان کاهش یافت، چراکه بسیاری از افراد اعتمادی به فضای مجازی نداشتند و این باعث شد از تعداد قرآن‌آموزان کاسته شود. در مجموع نزدیک 35 درصد ریزش داشتیم.

شوهانی اظهار کرد: برگزاری بیست و هفتمین دوره رضوان با محوریت آموزش روخوانی، تجوید، حفظ، صوت و لحن، مفاهیم برای نوجوانان و بزرگسالان بانو و آقا، باعث شد قدری اعتماد دوستان جلب شود. در گذشته فقط محدود به اهواز بودیم، ولی در حال حاضر از نقاط مختلف ایران در کلاس‌هایمان شرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: جمعه شب‌ها نشستی به‌صورت مستمر در قالب لایو از طریق نشانی اینستاگرامی Quran.imamreza با یک موضوع مشخص برگزار می‌شود و یک استاد به لایو مؤسسه می‌آید و در مورد موضوعات مشخص شده سخنرانی می‌کند. بعد از سخنان کارشناس، قاریان تلاوت می‌کنند و استاد به آن‌ها راهکار ارائه می‌دهد. اساتید را از تمام نقاط کشور دعوت می‌کنیم و محدود به منطقه خاصی نیستیم. بسیاری از زاهدانی‌‌ها که در مناطق محروم هستند، توانسته‌اند فرصت تلاوت و رفع اشکال را به دست بیاورند.

تعامل کم جامعه قرآنی با یکدیگر

شوهانی در پاسخ به این سؤال که مؤسسه بیشتر با چه مشکلی درگیر است؟ گفت: گاهی جامعه قرآنی ناخواسته از بابت ناآگاهی‌شان در برابر برخی از فعالیت‌ها جبهه می‌گیرند و همکاری نمی‌کنند، متأسفانه تعامل کم است؛ یا از ناآگاهی یا ترس از فضای مجازی است. مؤسسات، قاریان و نهادها در اهواز تعامل بالایی ندارند. میان قشرهای غیرمذهبی تعامل خیلی بالاست و همدیگر را معرفی می‌کنند، در قشر مذهبی این اتفاق نیفتاده است. بحث دیگر، اینترنت است که معضلی برای مؤسسات است و تاکنون هیچ نهادی از نهادهای قرآنی حمایت نکرده و سهمیه و بسته‌ای برای مؤسسات در نظر نگرفته‌اند.

وی در مورد فعالیت اتحادیه استانی، اظهار کرد: اتحادیه استانی فعالیت خاصی ندارد و فقط در حد اطلاع‌رسانی است. متأسفانه فعالیت آنچنانی ندارد، امکانات سخت‌افزاری را تهیه و به مؤسسات ابلاغ کرده‌ایم.

یادآور می‌‌شود، این مؤسسه در اهواز، کیان‌پارس، نبش خیابان یک شرقی، مجتمع آموزشی اداری مدنیان واقع شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: