کد خبر: 3970013
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴
رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:
حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی با بیان اینکه کرونا یک مسئله‌ای ملی است و همه باید برای مقابله با این پاندمی دست به دست هم دهیم و برای عبور از این شرایط به هم کمک کنیم، گفت: هیچکس نباید این موضوع را دستمایه سیاسی برای مسائل حزبی و جناحی و خدای ناکرده برای انتخابات قرار دهد.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز، شنبه 18 اردیبهشت، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه به رغم مشاهده افت و خیزهایی در برخی مناطق، امروز در همه استان‌های کشور به پیک نهایی موج چهارم کرونا رسیده‌ایم، گفت: به رغم افزایش تعداد ابتلاها در این دوره، خوشبختانه آمار فوتی‌ها در موج چهارم مساوی موج سوم بوده که این موضوع نشانه افزایش مهارت کادر درمان و کار و تلاش مدافعان سلامت و همچنین مراعات بیشتر از سوی مردم است.

روحانی با اشاره به اینکه اگر همه دست بدست هم نداده بودیم و رنگ بندی‌ها در مناطق کشور اجرا نشده بود، خروج از پیک چهارم سخت‌تر می‌شد، افزود: در این مقطع نیازمند وارد کردن واکسن خارجی هستیم و اینکه گفته می‌شود برای واکسیناسیون تا زمان آماده شدن واکسن داخلی صبر کنیم، حرف دقیقی نیست.

رئیس‌جمهور درباره برنامه‌ریزی و اولویت بندی انجام شده برای واکسیناسیون عمومی اظهار کرد: بر اساس اقدامات انجام شده برای خرید واکسن، امید فراوانی داریم که واکسیناسیون گروه‌های اولویت‌دار؛ افراد مسن و دارای بیماری‌های زمینه‌ای تا پیش از پایان دولت دوازدهم به طور کامل انجام شود و بتوانیم بگوییم مرگ را مهار کرده‌ایم.

روحانی تأکید کرد: انواع جهش‌یافته ویروس کرونا نباید باعث مغشوش شدن اذهان عمومی شود و نباید نگرانی اضافه ایجاد کرد. ویروس با وجود جهش‌های متعدد همان است که بود و راه مقابله و پیشگیری از آن نیز استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از دورهمی‌ها و حضور در اماکن شلوغ است که اگر دقیق و کامل اجرا شوند، با همه انواع جهش‌یافته ویروس می‌توان به راحتی مقابله کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه کار خرید 30 میلیون دوز واکسن انجام شده و در حال تمهید مقدمات ورود این واکسن‌ها هستیم، افزود: واکسن داخلی هم از آغاز تابستان برای استفاده در برنامه واکسیناسیون عمومی آماده خواهد شد.

روحانی تصریح کرد: ویروس کرونا نشان داد که همچنان ویروس‌هایی با قابلیت ایجاد پاندمی وجود دارند و جهش یافتن و دوام این ویروس در بیش از 16 ماه گذشته، تلاش برای دستیابی به توانمندی ساخت واکسن در داخل کشور برای آن را ضروری کرده است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: اگر چه واکسن‌هایی که امروز برای مقابله با کرونا مورد استفاده قرار دارند، هیچ کدام همه مراحل آزمایشی را به طور کامل طی نکرده‌اند، اما اصل واکسیناسیون با واکسن‌های مورد تایید سازمان جهانی بهداشت اقدامی مؤثر در مسیر مبارزه با پاندمی کرونا است.

روحانی ادامه داد: البته کسانی که واکسن تزریق می‌کنند باید بدانند که فقط خودشان مصونیت یافته‌اند و ممکن است به عنوان ناقل، بیماری را به دیگران منتقل کنند، لذا باید حتی پس از تزریق واکسن دستورالعمل‌های بهداشتی را به طور دقیق رعایت کنند.

رئیس‌جمهور اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال در واکسیناسیون عمومی با استفاده از واکسن‌های وارداتی و واکسن‌های ساخت داخل به نقطه مطلوب در مهار تلفات و شکستن زنجیره انتقال بیماری برسیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: