کد خبر: 3980419
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۴
صفحات معارفی رسانه‌ها امروز بیش از هر خبری از اجرای طرح ملی 1455 از سوی رادیو قرآن خبر داده‌ است،‌ این طرح که امسال پانزدهمین سال اجرایی خود را پشت سر می‌گذارد، قرار است به مدت 70 روز در فصل تابستان، مفاهیم 70 آیه موضوع محور از قرآن‌کریم طی 10 هفته برای مخاطبان تبیین شده و روش‌های حفظ آن به‌وسیله کارشناسان رادیو قرآن ارائه شود.

 انعکاس آغاز «طرح 1455 رادیو قرآن» در صفحات معارفی رسانه‌ها

به گزارش ایکنا، امروز ششم تیرماه صفحات معارفی رسانه‌ها از اجرای طرح ملی 1455 از سوی رادیو قرآن خبر داده‌اند، در کنار این خبر، تزریق واکسن ایرانی کرونا از سوی مقام معظم رهبری،‌ انتظارات جامعه قرآنی از دولت سیزدهم و برگزاری اختتامیه مسابقات قرآنی سراج از دیگر خبرهایی است که این صفحات به بازنشر آن پرداخته‌اند، در ادامه نگاهی گذرا به مهم‌ترین عناوین خبری صفحات معارفی رسانه‌ها انداخته شده است.

فارس

صفحه قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس امروز ششم تیرماه به مناسبت تزریق واکسن ایرانی کرونا از سوی مقام معظم رهبری به بررسی سیره علمای شیعه در استفاده از کالاهای تولید ممالک اسلامی پرداخته است، در بخشی از این گزارش می‌خوانیم: «آیت‌الله‌العظمی مرعشی‌نجفی جمله‌ای گفته که در تاریخ ثبت است: «من از روز اولی که خودم را شناختم از البسه خارجی استفاده نکرده‌ام. این یک راه مبارزه با استعمار است». حالا بعد از سال‌ها رهبر انقلاب اصرار دارند فقط واکسن ایرانی بزنند. این است سیره علمای شیعه! مواردی اینچنین در طول تاریخ عالمان شیعه، بسیار است، اما آخرین و مهمترین آن همین چند روز قبل یعنی در صبح روز ۴ تیرماه اتفاق افتاد و آن دریافت نوبت اول واکسن ایرانی کرونا توسط آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بود».

این خبرگزاری همچنین یادداشتی از حجت‌الاسلام «سیدمحمدحسین هاشمیان»، مدیر گروه آموزشی مطالعات فرهنگی و ارتباطات و عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) دفتر تبلیغات اسلامی منتشر کرده که در آن به بررسی ۵ نکته درباره نوع رفتار رهبر انقلاب در مواجهه با بحران کرونا پرداخته شده است. در بخشی از این یادداشت به بحث عملگرایی مقام معظم رهبری در بحران کرونا اشاره شده و در ادامه آن آمده است: «سبک رفتاری رهبر حکیم انقلاب در دوران بحران کرونا نشان داد حضرت معظم‌له برای توصیه مردم به هر امری، ابتدا خود عامل به آن امر می‌شوند. این یعنی عمل به همان حدیث امام صادق(ع) که فرمودند: «کونوا دعاه الناس بغیر السنتکم؛ مردم را بدون حرف زدن و صحبت کردن به راه صلاح دعوت کنید». یعنی عمل شما، خودش مبلغ باشد. همه شاهد بودند رهبر معظم انقلاب، پیشگام لغو سفرهای سالانه‌شان، محدود کردن برگزاری مراسمات دینی‌شان، استفاده از ماسک و عمل به سایر پروتکل‌ها بودند. این عملگرایی، از شاخصه‌های مهمی بود که همه مسؤولان جامعه باید الگوی کار خود قرار دهند».

«برگزاری مرحله نهایی مسابقات قرآن سراج/ اختتامیه 10 تیر»، «ترتیل صفحه 134 قرآن» و «برنامه‌ریزی رادیو قرآن برای تابستان با طرح 1455» از دیگر عناوین خبری منتشر شده در صفحه قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس در روز ششم تیرماه است.

تسنیم

خبرگزاری تسنیم در صفحه دین، قرآن و اندیشه از اجرای طرح ملی 1455 از سوی رادیو قرآن خبر داده است. در این طرح که امسال پانزدهمین سال اجرایی خود را پشت سر می‌گذارد، قرار است به مدت 70 روز در فصل تابستان، مفاهیم 70 آیه موضوع محور از قرآن‌کریم طی 10 هفته برای مخاطبان تبیین شده و روش‌های حفظ آن به‌وسیله کارشناسان رادیو قرآن ارائه شود. تمامی شبکه های رادیویی سازمان صدا و سیما با محوریت شبکه رادیویی قرآن طرح ملی 1455 را با پخش آیتم‌های کوتاه یک دقیقه‌ای و سه دقیقه‌ای برگزار می‌کنند و اجرای این طرح از روز گذشته، پنجم تیر‌ماه آغاز شده است.

تسنیم در گزارشی پای گفت‌وگوی چند نفر از فعالان قرآنی نشسته تا انتظار فعالان قرآنی از دولت سیزدهم را از آنها جویا شود. در این گزارش با «مهدی قره‌شیخلو»، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه،‌ «رحیم خاکی»، رئیس فرهنگسرای قرآن و «محمدتقی میرزاجانی» معاون شورای عالی قرآن گفت‌وگوهایی صورت گرفته است.

«مقدمه سقوط جامعه در دوران آخرالزمان» و «رویکرد اسلام به اوقات فراغت نوجوانان/ پیشنهاد‌هایی برای تعطیلات تابستانی دختران و پسران» دو عنوان خبری منتشر شده دیگر خبرگزاری تسنیم در روز ششم تیرماه است.

مهر

خبرگزاری مهر در صفحه قرآن و عترت در خبری از انتشار کتاب «چهره‌های محبوب در قرآن» به همت بوستان کتاب خبر داده است. این کتاب نوشته «آیت‌الله کریمی جهرمی» در ۱۳۶ صفحه منتشر شده است.

این خبرگزاری در خبر دیگری از برگزاری نشست تخصصی ضرورت مخاطب محوری در تولید آثار دینی کودکان خبر داده است. این نشست روز چهارشنبه (نهم تیرماه) از سوی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با سخنرانی پژوهشگران حوزه ادبیات کودک و نوجوان با دبیری «مریم قاسم‌احمد» به صورت مجازی برگزار می‌شود.

«نماهنگ «قرعه»؛ روایت گر شوق زیارت اهالی روستایی دورافتاده»،‌ «جشنواره ملی و مجازی قرآن نور امید به کار خود پایان داد»، «پانزدهمین سال اجرایی طرح ملی ۱۴۵۵ در رادیو قرآن برگزار می‌شود» و «مجله علمی تخصصی «قرآن پژوهی» فراخوان مقاله داد» از دیگر عناوین خبری منتشر شده در صفحه قرآن و عترت خبرگزاری مهر است.

ایبنا

خبرگزاری کتاب ایران در صفحه دین و اندیشه از تمدید مهلت ارسال آثار به همایش کتاب سال حوزه تا 15 تیرماه خبر داده است. حجت‌الاسلام‌ «ابوالقاسم مقیمی‌حاجی» معاون پژوهش حوزه‌های علمیه درباره همایش کتاب سال حوزه گفته است: «همایش کتاب سال حوزه، به عنوان بزرگ‌ترین رویداد علمی فرهنگی حوزه‌های علمیه، فعالیت خود را از سال ۱۳۷۸ آغاز کرده است. این همایش اختصاص به حوزویان برادر و خواهر داخل و خارج کشور دارد. بر اساس آیین‌نامه این همایش، آثاری پذیرفته می‌شود که در زمینه علوم اسلامی یا انسانی مرتبط با حوزه دین تألیف، تدوین، تصحیح و تحقیق یا ترجمه شده باشد. با توجه به اینکه ورود آثار حوزویان داخل و خارج کشور برای مشارکت در بیست و سومین همایش کتاب سال حوزه همچنان ادامه دارد، مهلت ارسال آثار تا ۱۵ تیرماه ۱۴۰۰ تمدید کرد».

«آب را گِل نکنیم»، «اهمیت آشنایی با ادبیات حوزه‌ی دیجیتال مارکتینگ در ایران»،‌ « «فمینیسم اسلامی» عنوانی جعلی است»، «قدیم‌ترین نوشته در باب حقوق بین‌الملل عمومی و حقوق دیپلماسی»، «احقاق حقوق زنان بی سرپرست با مراجعه دوباره به قانون و فقه اسلامی»،‌ «دلیل پیدایش طبقات اجتماعی تفاوت در بهره هوشی انسان‌‌هاست» و «تشریح اصول و مبانی حاکم در حقوق کیفری کسب‌وکار» از دیگر عناوین منتشر شده در صفحه دین و اندیشه خبرگزاری کتاب ایران است.

ایسنا

خبرگزاری دانشجویان ایران در صفحه دین و اندیشه و در بین خبرهای امروز خود تا زمان تهیه این گزارش به اجرای طرح ملی 1455 از سوی رادیو قرآن اشاره کرده است.

ایسنا همچنین در گزارشی به بازدید معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران و مدیران کل این معاونت از بیمارستان روانپزشکی صدر و دیدار با جانبازان بستری در این بیمارستان پرداخته است. معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران هدف از حضور خود در بیمارستان صدر را دیدار با جانبازان و عرض خداقوت و تشکر از کارکنان و مسئولان بیمارستان عنوان کرد.

ایرنا

خبرگزاری جمهوری اسلامی در صفه قرآن و معارف از برگزاری نخستین پیش همایش اندیشه‌های سیاسی، اجتماعی و انقلابی آیت الله فاضل لنکرانی خبر داده و صحبت‌های آیت‌الله «احمد مبلغی» عضو مجلس خبرگان رهبری در این پیش همایش را بازنشر داده است. این عضو مجلس خبرگان رهبری در صحبت‌های خود با اشاره به تأثیرات علمی، اجتماعی و انقلابی آیت‌الله «محمد فاضل لنکرانی» از مراجع فقید تقلید از اندیشه‌های امام راحل گفت: «آن مرحوم بیشترین آشنایی را با اندیشه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف داشت».

از دیگر عناوین خبری منتشر شده در صفحه قرآن و معارف خبرگزاری جمهوری اسلامی می‌توان به «ضرورت معرفی مجمع خیرین مسجدساز از طریق صداوسیما» و «اجرای طرح ملی ۱۴۵۵ با محوریت حفظ ۷۰ آیه قرآن مجید» اشاره کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان

صفحه قرآن و عترت باشگاه خبرنگاران جوان از برگزاری مرحله نهایی مسابقات قرآنی سراج خبر داده است. مرحله نهایی پنجمین دوره مسابقات قرآنی سراج با داوری آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود. در این دوره از مسابقات که تنها در رشته قرائت قرآن کریم و در دو مقطع سنی زیر ۱۶ و بالای ۱۶ سال برگزار شد، تعداد ۳۲۰ تلاوت قرآن به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. مرحله مقدماتی از سوی گروه داوران و با نظارت «سعید رحمانی» داوری شد که از این مرحله ۱۲۰ اثر برگزیده به مرحله نهایی راه یافت. مراسم اختتامیه این مسابقات روز پنج‌شنبه ۱۰ تیرماه برگزار خواهد شد.

برکات خواندن نماز یکشنبه‌های ماه ذی‌القعده و حدیثی از حضرت محمد(ص) درباره ارتباط با کودکان از دیگر مطالب خبری منتشر شده در صفحه قرآن و عترت باشگاه خبرنگاران جوان در ششمین روز تیرماه است.

میزان

خبرگزاری میزان در صفحه ادبیات، دین و اندیشه گفت‌وگویی با «رسول ملاحسنی» نویسنده کتاب «کاش برگردی» پیرامون مضمون این کتاب انجام داده است. وی پیرامون این کتاب بیان کرده است: «کاش برگردی در ادامه روایت کتاب قبلی من است، شبی که شهید «حمید سیاهکالی» در سوریه زخمی شد دو نفر دیگر از مدافعان حرم که از استان قزوین بودند و همرزم شهید سیاهکالی محسوب می‌شدند به شهادت رسیدند، اما پیکر هیچ یک از آنان هرگز بازنگشت، شهید مدافع حرم «زکریا شیری» نیز یکی از این دو تن بود».

««خسروِشیرین» توسط انتشارات کتابستان منتشر شد»، ««جرقه فتنه»، مروری بر حوادث لبنان و شکل‌گیری بحران داخلی و منطقه‌ای» و «ناشران در انتظار تحقق وعده‌های مسئولان فرهنگی هستند» بخش دیگری از خبرهای منتشر شده در خبرگزاری میزان است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: