کد خبر: 3989931
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۵
مرتضی طاهری در گفت‌وگو با ایکنا:

رئیس خانه مداحان کشور با اشاره به راه‌اندازی قرارگاه سلامت عاشورائیان در خانه مداحان گفت: این قرارگاه‌ توصیه کننده به رعایت مسائل بهداشتی در مراسم عزاداری‌ و نظارت‌کننده و برخورد کننده با متخلفان است.

اگر امام حسین(ع) هم اکنون بودند قطعاً توصیه ‌می‌کردند ماسک بزنیممرتضی طاهری، رئیس خانه مداحان کشور در گفت‌وگو با ایکنا، ضمن درخواست از همه مداحان کشور به تشویق مردم برای رعایت مسائل بهداشتی و پروتکل‌ها در مراسم عزاداری‌ محرم، گفت: در این شرایط خاص بهترین توصیه رعایت نکات بهداشتی و پروتکل‌هاست.

وی ادامه داد: همه افراد دغدغه سلامت مردم را دارند اما بعضاً ممکن است برخی از دوستان تحت تأثیر جو محیط اطرافشان قرار گیرند؛ برخی مطرح می‌کنند امام حسین(ع) شافی همه مریضی‌هاست. بله ما امام حسین(ع) را شفادهنده می‌دانیم، اشک بر سیدالشهدا(ع) را شفا می‌دانیم، شافی بودن امام حسین(ع) را فراوان به چشم دیده‌ایم و اینها جزو اعتقادات جدا نشدنی از روح و قلب ملت ما هستند، اما اگر سیدالشهدا(ع) هم اکنون بودند قطعاً ما را به رعایت نکات بهداشتی، ماسک زدن و فاصله‌گذاری اجتماعی توصیه می‌کردند.

این مداح پیشکسوت کشورمان هشدار داد: اینکه ما در جلساتمان بنویسیم بدون «ماسک وارد شوید» قطعاً و یقیناً این جلسات مشکل شرعی دارد. در تاریخ اسلام هم شاهد هستیم که ائمه(ع) برای حفظ جان شیعیان همیشه تلاش می‌کردند و بسیاری از مسائل و دستوراتی که به ما داده شده از جمله تقیه برای حفظ جان شیعیان است و این نشان دهنده اهمیت سلامت و حفاظت از سلامت مؤمنان است.

وی افزود: حفظ جان اوجب واجبات است و جسم امانت الهی در دست بندگان است. حج امری واجب است، اما یکی از عواملی که حج را واجب می‌کند این است که استطاعت جسمانی و امنیت جانی برای حضور در حج وجود داشته باشد و اگر این سلامت و امنیت نباشد حج دیگر بر فرد واجب نیست.  

مداحان بهانه دست دشمن ندهند

طاهری تصریح کرد: زیارت امام حسین(ع) متفاوت است و شرط حفظ جان ندارد و همیشه شرایط زیارت ایشان متفاوت بوده. در محدوده حرم‌ها هم قطعاً و یقیناً عنایت اهل بیت(ع) وجود دارد، ولی مداحان ما نباید حرکاتی کنند که خدایی نکرده دشمنان این را مستمسک کنند.

وی این مسئله را نیز متذکر شد که مقام معظم رهبری دستور به رعایت دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا داده‌‌اند و افزود: دشمنان می‌خواستند جریانی راه بیندازند و شاید فتنه‌ای در این مسئله بود که با درایت مقام معظم رهبری جمع شد؛ ما هم نباید اجازه دهیم دیگران این کار خلاف را به نام ما اجرا کنند.

رئیس خانه مداحان کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر سه هزار مداح در تهران و 30 هزار مداح در سراسر کشور عضو خانه مداحان هستند، گفت: قرارگاه سلامت عاشورائیان اخیراً در خانه مداحان راه‌اندازی شده و این قرارگاه‌ توصیه کننده به رعایت مسائل بهداشتی در عزاداری‌ها و نظارت کننده و برخورد کننده با متخلفان است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا به روال سال‌های قبل امسال هم مداحان کشورمان به خارج از کشور اعزام شد‌ه‌اند؟ گفت: بله؛ برخی از مداحان امسال در خارج از کشور مراسم دارند از جمله احمد نیکبختیان در مرکز امام علی(ع) در وین حضور دارد. البته این فعالیت را می‌توان به بستر فضای مجازی منتقل و به صورت گسترده‌تر انجام داد که هنوز به صورت مدیریت شده و مدون صورت نگرفته اما برنامه داریم که این اقدام در آینده انجام شود.  

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: