کد خبر: 3997642
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
قدیمی‌ترین نسخه خطی تفسیر قرآن در موزه کتابخانه اسکندریه مصر نگهداری می‌شود که مورد بازدید بسیاری از رؤسای کشورهای جهان قرار گرفته است.

به گزارش ایکنا به نقل از الیوم السابع، نسخه خطی تفسیر قرآن «البُستی»، قدیمی‌ترین نسخه خطی در کتابخانه اسکندریه مصر است و قدیمی‌ترین نسخه خطی عربی در جهان محسوب می‌شود. این نسخه بخشی از تفسیر قرآنی است که به وسیله ابواسحاق بن ابراهیم معروف به البستی(درگذشت 307 هجری قمری) انجام شده است.

قدمت این نسخه به سال 978 میلادی(368 هجری قمری) برمی‌گردد. این نسخه خطی در حال حاضر در آزمایشگاه تحت مرمت قرار دارد.

این نسخه خطی با قلم مغربی(مراکشی) بسیار قدیمی نگاشته شده است و برخی کلمات آن کاملاً صحیح نوشته شده است و در جاهای دیگر نویسنده به دنبال این نبوده که کلمات درست نوشته شود یا نقاط کلمات را بیاورد.

 این نسخه خطی تفسیری از قرآن کریم با حدیث شریف است، نویسنده در تفسیر خود از رویکرد خاصی پیروی می‌کند که آن را تغییر نمی‌دهد، یعنی بخشی از آیه را ذکر می‌کند و سپس احادیثی که آن آیه را تفسیر می‌کند، بیان کرده است و همچنین اخبار و روایاتی را که در فهم واژگان کمک می‌کند، آورده است. این نسخه خطی یکی از مهمترین اسنادی است که پیشرفت کتابت عربی را شرح می‌دهد.

این تفسیر در سال 368 هجری قمری با خط خلف بن حکیم در 233 برگ و 21 سطر در هر صفحه نوشته شده است.

نادیه الصریف، رئیس بخش نمایش موزه‌ها در کتابخانه اسکندریه می‌گوید: موزه نسخه‌های خطی یکی از مهم‌ترین موزه‌های دائمی در کتابخانه اسکندریه است. اهمیت این موزه به دلیل وجود نسخه‌های خطی و کتاب‌هایی است که قدمت آن به هزار سال می‌رسد؛ زیرا موزه شامل 120 نسخه خطی و کتاب قدیمی است.

بسیاری از رؤسای کشورهای جهان با توجه به اهمیت تاریخی و باستانی این موزه از آن دیدن کرده‌اند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: