کد خبر: 4003407
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۶
گزارش ایکنا از مراسم معارفه و تودیع رئیسان صدا و سیما
مراسم معارفه و تودیع رئیس سابق و جدید صدا و سیما امروز در سالن همایش‌های این سازمان برگزار شد.

در حال تکمیل / صدا و سیما قرارگاه همه نیروهای فرهنگی است

به گزارش ایکنا، مراسم تودیع عبدالعلی علی عسکری؛ رئیس سابق و معارفه پیمان جبلی؛ رئیس جدید سازمان صداوسیما امروز 17 مهرماه با حضور چهره‌های مختلف در سالن همایش های صداوسیما برگزار شد.

علی بخشی‌زاده، معاون صدای رسانه ملی در آغاز مراسم تکریم و معارفه ریاست سازمان گفت: این جلسه به پاس زحمات شبانه روزی علی عسکری و همچنین معارفه رئیس جدید رسانه ملی تشکیل شده است. ایشان در اجرای اوامر رهبر معظم انقلاب همواره مصمم یافتم؛ امروز روز مهمی‌ برای رسانه ملی است، روزی است که از یک خدمتگزار دلسوز رسانه ملی تکریم می‌شود و فصل جدیدی برای رسانه ملی رقم می خورد.

وی افزود: امروز خدمتگزار دیگری مسئولیت بزرگی را به عهده می‌گیرد، رهبر معظم انقلاب در حکم دکتر پیمان جبلی، ریاست جدید رسانه ملی با به کار بردن تعاریف زیبا از دکتر علی عسکری تقدیر کردند و ایشان را مورد تکریم قرار دادند. در این حکم، رهبری از صفات کوشش خستگی ناپذیر، دلسوزانه، مدیری مؤمن با اخلاص برای علی عسکری استفاده فرمودند و یک صفت را دو بار در ابتدا و انتها به کار بردن و آن صفت خستگی‌ناپذیر بودن ایشان بود.

معاون صدای رسانه ملی در بخش دیگری از سخنان خود به  عبارات بیان شده در حکم رهبر معظم انقلاب خطاب به جبلی اشاره کرد و افزود: در این حکم برای ایشان تعاریف صلاحیت، دارای تجربه طولانی در مدیریت‌ها و سمت‌های سازمانی در رسانه ملی با آگاهی از وظایف ایشان در رسانه ملی را مورد تفقد قرار دادند.

کارکرد رسانه ملی در بحران‌ها

بخشی‌زاده تاکید کرد: رسانه ملی توانسته است در بحران‌های مهم کشور در هدایت افکار عمومی نقشی بی بدیل و اثرگذار داشته باشد؛ این گذشته تابناک برای ساخت آینده والاتر سرمایه‌ای گرانبهاست.

معاون صدا همچنین در ادامه به دو جنبه کارکردی رسانه ملی اشاره و تصریح کرد: یک جنبه ملی و جنبه دیگر وظایف بین‌المللی آن است که بازوی رسانه‌ای مقاومت حق و باطل است و باید صدای مظلومان جهان باشد و برای جهان روشنگری کند که این وظیفه بر دوش تک تک ما و همکاران رسانه‌ای است. در ضمن رسانه ملی باید در داخل کشور روحیه نشاط و سطح آگاهی را ارتقاء دهد و از همه ظرفیت‌های رسانه ملی، دستگاه‌های قضایی و تقنینی کشور بهره ببرد.

معاون صدای رسانه ملی در پایان از زحمات شبانه روزی علی عسکری و همه مدیران همراه و همکار وی قدردانی و آرزوی صحت و سلامتی برای ریاست جدید سازمان کرد.

جنگ رسانه‌‌ای با شبکه‌های معاند

در ادامه مراسم، عبدالعلی علی‌عسکری، رئیس سابق رسانه ملی با اشاره به نبرد همه جانبه صدا وسیما مقابل هجمه رسانه‌های معاند، گفت: زمانی که مسئولیت صدا و سیما را بر عهده گرفتم برخی مسئولان اعتقاد داشتند که کار صدا و سیما تمام شده است، اما با تلاش همکاران نگذاشتیم این اتفاق بیافتد.
وی افزود: از محضر مقام معظم رهبری تشکر می کنم که بیانات و تعابیر ایشان سرمایه این دنیا و ذخیره آخرت برای بنده است. وقتی من وارد سازمان شدم زمانه ویژه و سازمان در معرض سختی های خاصی بود. سازمان و کشورمان از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای و دیگر رسانه‌ها در معرض بزرگ‌ترین جنگ رسانه‌ای قرار گرفته بود. در درون هم با نامهربانی‌های دولت شرایط ویژه‌ای برای سازمان ایجاد شده بود. در آن شرایط بنده در خدمت دوستان در سازمان آمدم.
 
علی‌عسکری گفت: باید برای تغییر شرایط چابک و سریع اقدام می کردیم، اولین اقدام ما این بود که باید مرجعیت رسانه از طریق برنامه‌های شاخص حفظ شود. ما به قله‌ها کار داشتیم و باید غنی سازی اندیشه‌ای اتفاق می‌افتاد. بحث مهندسی شبکه‌ها را سامان دادیم. دشمن بر این باور بود که صدا و سیما زمین خواهد خورد‌، در سال اولی که من آمدم ۱۰۰ شبکه ماهواره ای ایجاد شد و می‌خواستند سهم خود از افکار عمومی را بگیرند از سوی دیگر دولت پهنای باند را بدون برنامه افزایش داد.
علی‌عسکری ادامه داد: این شرایط رسانه‌ای و فشار‌های رسانه‌ای در هیچ کجای دنیا وجود ندارد. تنها نیروی قوی که باید مقابل تهاجم های رسانه‌ای می‌ایستاد رسانه ملی بود. یک کناب ۶۰۰ صفحه‌ای و ۲۰ کتاب دیگر هم راجع به آنچه انجام شد، تهیه شده است.
 
رئیس سابق صدا و سیما گفت: سریال‌سازی مهمترین گونه رسانه‌ای جهان است زمانی که آمدم مجموعه‌سازی ما رو به رکود بود و در شبکه های ماهواره‌ای گفته بودند ما ۱۰۰ سریال با عوامل ایرانی می‌سازیم. تبلیغات و بازرگانی به شبکه‌های ماهواره‌ای رفته بود، ما در این باره مقابله کردیم و موفق شدیم.
 
وی ادامه داد: به جریان افتادن مجموعه‌های حضرت موسی (ع) و سلمان از اتفاقات بسیار خوب بود که امیدوارم ادامه پیدا کند. در این دوران ۱۷۲ مجموعه تلویزیونی تولید و پخش شده است که امیدواریم این روند ادامه پیدا کند. تبدیل رسانه ملی به رسانه توسعه محور و پیشرفت مدار از دیگر اتفاقات مهم این دوران بود. در زمانی که دشمن جریان تولید را هدف قرار داده بود، در شرایط جنگ نرم رسانه‌ای امید و نشاط و... را رسانه ملی در جامعه تزریق کرد و در زمینه دانش بنیان‌ها اتفاقات خوبی افتاد.

حل معضلات نیروهای انسانی

علی‌عسکری گفت: حل معضلات نیروهای انسانی از دیگر اقدامات ما بود، در دوره‌ای در ۲۰ سال گذشته ۱۴ و ۱۵ هزار نفر به سازمان وارد شدند که تلاش شد وضعیت آنها ساماندهی شود. در زمینه مسکن تمام افرادی که فرمشان سبز بود مسکن شان کلنگ خورده است. جوان‌گرایی کار بزرگی بود که شروع کردیم و از تمام مدیران سازمان خواستیم جوانان مومن، انقلابی و خوش ذوق معرفی کنند.
 
وی تصریح کرد: ما گفتیم نه کسی را جذب و نه اخراج می کنیم، اما نخبگان جذب خواهند شد و کار عظیمی اتفاق افتاد این‌ها نهال‌های هستند که در آینده کارهای جهانی رقم خواهند زد. لازم به ذکر است هفت دهم درصد بودجه دولت را برای سازمان گرفتیم و می‌خواستیم با تعامل بیشتر با مجلس انقلابی این میزان به یک درصد برسد.
 
رئیس سابق رسانه ملی گفت: رهبر انقلاب گفتند در زمینه فضای مجازی فعالیت کنید و ما کار جانانه کردیم که تاسیس و فعالیت ساترا یکی از این دستاوردها بود. در رسانه ملی نهضت تولید محتوا اتفاق افتاده و یکی از نمونه‌های آن توفیق در انتخابات بود، تلویزیون تعاملی که قله آن تلویزیون با ۱۶ میلیون ثبت‌نام از دیگر اقدامات است.
 
وی ادامه داد: امروز تمام عمل کنندگان اقتصادی پشت صف هستند که قرارداد‌های میلیاردی ببندند که صدا و سیما آنها را تبلیغ کند. در این زمان مرجعیت رسانه و خبر احیا شد و امروز احوال رسانه خوب و به پایداری رسیده است و ما شاکر خدا هستیم البته از اشتباه مبرا نیستیم و از همه بابت آن عذر خواهی می‌کنم و جا دارد از همه عزیزانی که در این چند سال یاری کردند تشکر کنم. 
رئیس اسبق سازمان صدا و سیما تصریح کرد: من برای اینکه شرایط زندگی شما بهتر شود تمام تلاش خود را کردم و کوتاهی نکردم. من یک معلم کوچک دانشگاه هستم و در کنار شما خواهم بود. برای آقای جبلی نیز آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم بتواند همه آنچه رهبر انقلاب خواستند محقق کند. به آقای جبلی توصیه می‌کنم در شورای سیاست‌گذاری ماه‌ها درباره طرح تحول صحبت کردیم و درباره قانون سازمان صدا و سیما هم اقدامات خوبی انجام شده است و تلاش شود که در آینده با قانونی جامع تر بتواند کار خود را جلو ببرد.
 
در این مراسم، پیمان جبلی نیز تصریح کرد: ما امروز برای اینکه در تراز جغرافیای پیروز مقاومت باشیم برای عبور از پیچ تاریخی نیاز به آرش هایی داریم که از جان خود بگذرند، نه اینکه اسب که نه یابوی تروآی دشمن باشند. رسانه ملی باید مرز گستر و بین‌المللی باشد و همواره برای جهان حرف داشته است. میهن سر افراز ما در گام دوم مسیر روشنی دارد و فیلسوفان دنیا رویای ایرانی دارند.
وی گفت: امام عظیم و شان انقلاب، پس از فرو ریختن طاق کسری همان مکتبی که پیامبر گذاشتند را احیا کرد که از آن چمران ها بیرون آمدند،.هنر ما بازنمایی چشم انداز شیرین است. راه دراز در بازنمایی زیبایی های جغرافیایی ایران باقی است، چه برسد به شکوه معرفتی، مردم ما امروز در جای جای میهن در حال آفرینش زیبایی‌ها و مهربانی‌ها هستند و ما نباید از این آهنگ عقب بیافتیم و باید این هویت را بیابیم و نمایش دهیم. اگر هویت تاریخی دینی انقلابی خود را نفی کنیم به هیچ چیز دست نمی‌یابیم. هویت ما مزیت ما است. ما بزرگ‌ترین کنشگر اجتماعی هستیم و نباید منفعل باشیم.

مطالبات از سیما

رئیس رسانه ملی اضافه کرد: امروز صدا و سیما با انبوه مطالعات روبرو است که به دنبال میدان می‌گردند، من افتخار می‌کنم از خانواده صدا و سیما هستم.  از رهبر عزیز تشکر می‌کنم که بنده را مفتخر به اعتماد خود کردند و من را که عضوی از خانواده صدا و سیما بودم در این جایگاه گذاشتند. در این دوره از ظرفیت‌های نخبگان فرهنگی جوان و تجربه بازنشستگان استفاده خواهد شد. سازمان صدا و سیما هم  تنظیم‌گر محتواست و باید سازمان شتابگر باشد و از ظرفیت‌ها استفاده کند.
 
رئیس رسانه ملی تاکید کرد: صدا و سیما قرارگاه همه نیروهای فرهنگی است، همکاران پیشکسوتی که جامه بازنشستگی را به تن کردند در بخش نخبگان هستند و درهای صدا و سیما به روی آنها باز است و از همین امروز سامانه‌ای راه‌اندازی شده که امکان حضورشان است و از  تجربه آنها استفاده خواهد شد.
 
جبلی در پایان تأکید کرد: رسانه ملی باید آینه خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد. ما باید رسانه بیان خدمات نظام مقدس اسلامی باشیم. رسانه باید خواب را بر قانون شکنان حرام کند. چه بسیار هستند بزرگانی که رسانه ملی باید به آنها بپردازد. چه بسیارند مخاطبان از اقصی نقاط جهان که طالب شنیدن رویای ایرانی هستند. اگر پیام هوشمندانه تولید شود می‌تواند از تمام فضاها استفاده کند و فضای مجازی می‌تواند به کمک ما بیاید.
انتهای پیام
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴۰۰/۰۷/۱۸ - ۱۲:۳۳
0
0
شما فقط تلاش کردید تلویزیون رو خراب کنی.
مدیر شبکه 3 چه حقی داشت به میل خودش، مردم رو از برنامه نود محروم کنه؟؟؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: