کد خبر: 4006757
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۱
در پیام وزیر ارشاد به جشنواره موسیقی نواحی ایران مطرح شد؛
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه برگزاری چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیامی را خطاب به مخاطبان و هنرمندان شرکت‌کننده در این رویداد منتشر کرد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از ستاد خبری چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه برگزاری چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیامی را منتشر کرد.

متن پیام به شرح زیر است:

تنوع فرهنگی و فرهنگ‌های بومی مناطق گوناگون ایران سرمایه پویایی است که با پشتوانه غنی تاریخی و فرهنگی می‌تواند با جهان معاصر نیز به گفتگو بنشیند و جلوه‌هایی سرشار از سنت‌های اخلاقی، انسانی و معنوی را ارائه کند. فرهنگ‌هایی برخاسته از تاریخ و آداب و سنن مردم هر منطقه که در آرام و آلام روزگار و گذر زمان به جد و جهد هنرمندان و حافظان و یاری مردم هر دیار محفوظ مانده است.

موسیقی نواحی ایران سرشار از نغمات و نواهایی است که با جان‌های عاشق هنرمندان در مسیر تاریخ حیات اجتماعی و فرهنگی یافته است. در موسیقی نواحی ایران غم‌ها و شادی‌ها، حماسه‌ها و آداب و آیینی که از گذشته همدم و همراه زندگی مردم هر منطقه بوده است، با لهجه و بیان فرهنگی و اجتماعی خاص همان منطقه بیان می‌شود. اما در یک نگاه جامع موسیقی نواحی ایران در سراسر این سرزمین گنجینه‌ای با نقش‌ها و رنگ‌های بومی متنوع است که در یک فرهنگ ملی جلوه می‌کند.

هنرمندان، حافظان و راویان بی‌دریغ موسیقی نواحی هستند که سنت‌های موسیقایی را امانتداری کردند و این میراث، هویت و فرهنگ را عاشقانه پاس داشتند تا به آیندگان بسپارند. فرض است که آثار هنرمندان موسیقی نواحی ثبت و ضبط و امکان و فضاهایی برای جوانان مشتاق که امید آینده موسیقی نواحی هستند، مهیا شود.

جشنواره موسیقی نواحی ایران فرصتی برای تامل درباره داشته‌های گرانقدر و قدرشناسی از هنرمندان موسیقی نواحی و ضرورت استمرار موسیقی نواحی با نگاه به آینده است.

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در ادامه دوره‌های پیشین اجرا و پژوهش در موسیقی نواحی را با محوریت وحدت در کثرت موسیقی اقوام ایرانی طراحی و برنامه‌ریزی کرده است و بی‌تردید نتایج مطالعات و پژوهش‌های فرهنگی، مردم‌شناسی و جامعه‌شناسی در موسیقی نواحی با توجه به مشخصه‌های اجتماعی و فرهنگی امروز جامعه، در آینده این موسیقی موثر است.

صمیمانه زحمات هنرمندان موسیقی نواحی در هر جای ایران را پاس می‌دارم و از هنرمندان و همکارانم در معاونت امور هنری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در برگزاری چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران قدردانی می‌کنم. برای هنرمندان عزیز و خادمان فرهنگ و هنر سلامتی و سرفرازی آرزو می‌کنم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: