کد خبر: 4008088
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۸
محمد زاهدی، امام جمعه قندهار گفت: مسئولان طالبان برای افزایش تدابیر امنیتی جهت ممانعت از وقوع حملات تروریستی تعهداتی داده و همچنین اعلام کردند که شمار مأموران اطلاعاتی و امنیتی را برای کاهش چنین حملاتی افزایش خواهند داد.

به گزارش ایکنا به نقل از آناتولی، این روحانیون با بیان این که طالبان اسلحه‌های آن‌ها را جمع‌آوری کرده است، اعلام کردند که برای برقراری امنیت اماکنی مانند مساجد، مدارس و آموزشگاه‌های دینی شیعیان دوباره این اسلحه‌ها را درخواست کرده‌اند.

محمد زاهدی، رئیس شورای شیعه و امام جمعه قندهار که در هنگام حمله داعش در 15 اکتبر(23 مهر)  به مسجد این شهر، امامت جماعت را بر عهده داشت در این زمینه ضمن ابراز نگرانی از امنیت جانی شیعیان در این کشور به دلیل این حملات و همچنین عدم داشتن تجربه کافی طالبان برای برقراری امنیت در این کشور گفت: مسئولین طالبان برای افزایش تدابیر امنیتی جهت ممانعت از وقوع چنین حملات تعهداتی دادند. همچنین اعلام کردند که شمار مأموران اطلاعاتی و امنیتی را برای کاهش چنین اتفاقات افزایش خواهند داد.

زاهدی هدف اصلی از این حملات را راه‌اندازی جنگ مذهبی بین اهل سنت و شیعیان دانست و گفت: یکی دیگر از اهداف این حملات نشان دادن فعالیت داعش است. آ‌ن‌ها می‌خواهند از این طریق اعلام موجودیت کنند.

علمای شیعه افغانستان

حسین نوری شورپرایی، نماینده آیت‌الله سیستانی(مرجع تقلید شیعیان در عراق) در افغانستان که امامت نماز جمعه قندهار را 9 سال برعهده داشته است، نیز با تأکید بر وجود اتحاد بین پیروان مذاهب در این کشور گفت که امکان وقوع چنین جنگی وجود ندارد.

شورپرایی، اسرائیل و قدرت‌های غربی را آمر این حملات داعش اعلام کرد و اظهار داشت: نه تنها ما بلکه اهل سنت نیز نگران این حملات هستند.

وی با اشاره به دیدار خود با والی بلخ گفت: در این دیدار بر اهمیت تشکیل کمیسیونی جهت شناسایی تروریست‌های داعش که از زندان فرار کرده و خود را به عنوان عضو طالبان نشان می‌دهند، تأکید کردیم.

وی همچنین از طالبان خواست تا ضمن تشکیل یک دولت فراگیر، موقعیت مذهب شیعه به عنوان مذهب رسمی در قوانین این کشور ادامه داشته باشد.

بریداد رضایی، از علمای مدارس دینی شیعه نیز با تأکید بر وجود وحدت کامل بین شیعیان و اهل سنت افغانستان گفت: دشمنان اسلام مخالف ادامه این اتحاد هستند. برای تفرقه‌افکنی و راه‌اندازی جنگ به هر مسیر و اقدامی متوسل می‌شوند. ایجاد فاصله بین پیروان این دو مذهب هدف اصلی حملات مذکور هستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: