کد خبر: 4029741
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
یادداشت

جبار آذین منتقد پیشکسوت و سینما در خصوص فیلم فجر، سیر و آینده و اهداف این جشنواره را بررسی کرده است.

جبار آذین منتقد پیشکسوت و سینما با نگارش یادداشتی برای ایکنا در خصوص فیلم فجر، سیر و آینده و اهداف این جشنواره را بررسی کرده است.

بعد از انقلاب و با تولد تازه سینما و تئاتر و ولادت جشنواره‌های بین‌المللی فیلم و تئاتر فجر و دمیدن روح و هوای تازه در فضای فرهنگ و هنر، با هنر و هنرمندان، نقد و رسانه و مردم، همدل و همراه شدم و به اتفاق راه‌ها طی کردیم و تلخی‌ها و شیرینی‌ها دیدیم و هنوز هم می‌بینیم.

در این سال‌ها، هنر و سینما و تئاتر و تلویزیون، هر جا خوب، درست و مردمی ظاهر شدند با نقد و تشویق همراهشان بودم و آنگاه که کج و بیراه رفتند با نقد و پند و هشدار و گاه فریاد، پا به پایشان آمدم تا آنکه جشنواره‌ها به رغم تمام کاستی‌ها و اشتباه‌های روسای اشتباهی آن‌ها و دور شدن از مردم، به بلوغ رسیدند و من از جوانی فاصله گرفتم. اکنون هم که سینما و سیما و تئاتر و موسیقی را بیمار کرده‌اند و جشنواره‌هایشان همچنان برگزار می‌شوند با امید و کمک در رفع بیماری‌های آنها، شریک غم‌ها و شادی‌هایشان هستم.

برای تولد و رشد و تکامل جشنواره‌ها، زحمات بسیارکشیده شده است و متولیان جدید آنها پیمان بسته‌اند از جشنواره‌ها، محافظت و آبروداری کنند و در حد توان و شرایط، برای بهبود حال و احوال آنها و اهالی هنر و قلم و رسانه بکوشند و اجازه ندهند تا بیماری‌های این حوزه‌ها ادامه یابد و از فرهنگ و هنر و سینما و سیما و تئاتر و موسیقی و هنرهای تجسمی، دکان‌هایی برای کاسبی ساخته شود و جشنواره‌ها به حیاط‌‌های خلوت و جشنواره‌ها و دورهمی‌های کاسبکارانه تبدیل شوند. گرچه این خواسته‌ها و وعده‌ها تلفیقی از رویا و واقعیت است اما امیدوارم به یاری خداوند و همت خردمندان و سوخته‌دلان و کاربلدان، جامه تحقق بپوشد. با همین امید است که به استقبال جشنواره‌ها رفته‌ایم و آرزو می‌کنیم که به ثمر نشینند.

دوستان جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به یاد داشته باشند که چشم‌های موافقان و مخالفان این جشنواره به عملکرد آنها دوخته شده است. مخالفان، به ویژه طیفی که از کیسه دو جشنواره سابق موسوم به فیلم فجر، ارتزاق می‌کردند، منتظر شکست و زمین خوردن جشنواره بین‌المللی فیلم فجر هستند تا غلط‌های خود را توجیه و ناتوانی برگزار کنندگان این دوره جشنواره را در بلندگو کنند. متولیان سینما و جشنواره، سینماگران، منتقدان، رسانه‌ها و مردم را ناامید نکنید!

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: