کد خبر: 4031365
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۸
وزیر کشور:

وزیر کشور ضمن هشدار در خصوص پایین بودن میزان تزریق دز سوم واکسن و شیوع گسترده امیکرون، گفت: در صورت شیوع بیماری و افزایش تعداد شهرهای قرمز، محدودیت‌ها قابل بازگشت است.

محدودیت‌های کرونا قابل برگشت است

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، احمد وحیدی، وزیر کشور، در سی و دومین نشست قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا که در محل وزارت کشور برگزار شد با اشاره به اینکه خطر شیوع امیکرون با توجه به قدرت سرایت پذیری بالا بسیار جدی است؛ گفت: برای کنترل و مهار این سویه جدید نیازمند رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی به صورت استفاده از ماسک و تقویت روند تزریق دز دوم و در گام بعدی دز سوم هستیم.

وزیر کشور با بیان اینکه کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند زمینه را برای ابتلا و به تبع آن بستری بیشتر بیماری در کشور منجر شود، از عموم مردم عزیز کشور خواست به شدت مراقبت‌های بهداشتی را در نظر داشته باشند و اجازه ندهند بیماری در کشور اوج گیرد.

وحیدی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در فرایند مراحل پنج گانه طرح هوشمندسازی محدودیت‌ها قرار داریم، خاطرنشان کرد: اجرای موفق طرح هوشمندسازی محدودیت‌ها به همراهی و عدم عادی انگاری بیماری از سوی مردم نیاز دارد و برای همین همه مراکز از جمله تالارها، رستوران‌ها، حمل و نقل عمومی، مراکز اداری و آموزشی جملگی باید اصول بهداشتی را رعایت کامل کنند.

وی اضافه کرد: یکی از کارهایی که باید به فوریت برای کنترل و مهار سویه امیکرون اتفاق افتد؛ تسریع در روند واکسیناسیون است و طبق آخرین آمارها میزان تزریق دز سوم واکسن در کشور حدود ۱۷ درصد است که بایستی این آمار ارتقا یابد.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه برنامه‌های فوق‌العاده در مدارس که امکان تجمع و دورهمی است، در شرایط کنونی برگزار نشود؛ گفت: کلاس‌های درس به خاطر جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان به صورت حضوری برگزار می‌شود.

موضوع نظارت بر سفرهای خارجی از دیگر محورهای مورد اشاره وحیدی بود که در این خصوص گفت: باید افرادی که وارد کشور می‌شوند تاییدیه‌های لازم بهداشتی نظیر تزریق دو دز واکسن و پی سی آر منفی به همراه داشته باشند. وزارت بهداشت و هلال احمر نظارت‌های لازم را در این زمینه به عمل خواهندآورد.

وحیدی تصریح کرد: دستور کار دیگر نشست امروز قرارگاه، نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مترو بود که در این خصوص تاکید شد نظارت‌های لازم از سوی عوامل شهرداری به لحاظ تزریق دو دز واکسن و استفاده از ماسک صورت گیرد. مقرر شد که سامانه فروش بلیط مترو با سامانه وزارت بهداشت برای مشخص شدن وضعیت تزریق واکسن مسافران مترو لینک شود.
 
وزیر کشور در خصوص افزایش شهرهای نارنجی  و احتمال اعمال محدودیت‌ها نیز گفت: در حال حاضر فقط یک شهر نارنجی در کشور وجود دارد اما در صورت شیوع بیماری و افزایش تعداد شهرهای قرمز، محدودیت‌ها قابل بازگشت است و برای همین از مردم عزیز درخواست رعایت کامل اصول بهداشتی برای کنترل مطلوب شرایط بیماری در کشور داریم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: