کد خبر: 4056992
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۸
مهندس ضرغامی:

قصه‌های کاخ گلستان برای گردشگران بازگو شود

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در بازدید از مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان نسبت به روایت تاریخی، سیاسی و اتفاقات پیش آمده در این مجموعه جهانی تاکید کرد.

به گزارش ایکنا، به نقل از وزارت میراث فرهنگی، مهندس سید عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به همراه طاهره قیومی، مشاور و مسئول پیگیری‌های ویژه وزیر در بازدید از محوطه و فضاهای بیرونی کاخ گلستان از طبقات عمارت شمس‌العماره، موزه حوضخانه، مخزن نسخ خطی و مخزن اسناد تصویری بازدید کرد.

ضرغامی بیان کرد: وقایع تاریخی، سیاسی و اتفاقات پیش آمده در طول تاریخ کاخ گلستان و فضاهای مختلف این مجموعه به پژوهش نیاز دارد تا به راهنمایان آموزش داده شود و آنها بتوانند این وقایع تاریخی را همراه با تاریخچه ابنیه و اشیا به مردم بازگو کنند تا جایگاه تاریخی کاخ گلستان نمایان شود.

وی در خصوص احیای حیاط اختصاصی عمارت بادگیر برای فعالیت و خدمات‌رسانی مناسب به بازدیدکنندگان با هدف توسعه گردشگری شبانه توصیه‌هایی ارائه کرد و در ادامه، از مخزن نسخ خطی و مشاهده شاهنامه بایسنقری اثر ثبت شده در حافظه جهانی یونسکو و چند نسخه قرآنی بازدید کرد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، با توجه به مذاکرات صورت‌گرفته با آفرین امامی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان درباره ایجاد شرایط مناسب محیطی و تقویت حفاظت، امنیت آثار و نسخ خطی موجود در مخزن، برنامه‌های لازم را یادآوری کرد.

وی در ادامه از مخزن نسخه خطی، مخازن اسناد تصویری، عکس‌ها و آلبوم‌های موجود بازدید کرد و سپس با توریست‌های خارجی و داخلی حاضر در محوطه نیز گفت‌وگو  داشت.

مدیر مجموعه میراث جهانی گلستان نیز در این بازدید، گزارشی از مرمت، توسعه فضاها و نمایشگاه‌های برگزارشده در این مجموعه ارائه کرد که از جمله اقدامات، بازگشایی باب عالی از سمت خیابان ناصر خسرو بود.

ضرغامی از این ورودی نیز بازدید و به اهمیت بازگشایی این سردر و تاثیر آن بر جذب مخاطبان و توسعه گردشگری تاکید کرد.

وی در بازدید چهار ساعته از کاخ گلستان، بر تقویت روابط میان‌بخشی قسمت‌های مختلف وزارتخانه با هدف سرعت‌بخشی و چابک‌سازی انجام امور تأکید کرد و با ظرفیت‌ها و پتانسیل بالفعل و بالقوه این مجموعه جهانی آشنا شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha