کد خبر: 4057142
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۴
با حمایت بنیاد برکت از بانوان انجام شد؛

11 هزار و 500 طرح اشتغال بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ویژه زنان سرپرست خانوار به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی بنیاد برکت، در مراسمی با حضور انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌‌جمهور، محمد ترکمانه، مدیرعامل و معاونان و مدیران بنیاد برکت، 11 هزار و 500 طرح اشتغال‌زایی و کارآفرینی برکت برای زنان سرپرست خانوار در مناطق محروم و روستایی کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت و تفاهم‌نامه همکاری میان بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به امضا رسید.

مدیرعامل بنیاد برکت در این مراسم تأکید کرد: در سه سال اخیر با تمرکز بر وضعیت معیشتی اقشار ویژه و آسیب‌پذیر جامعه و به منظور مصونیت آنان در مقابل آسیب‌های اجتماعی، در تدوین برنامه‌ها اهمیت ویژه‌ای برای کارآفرینی و خودکفایی زنان سرپرست خانوار در سراسر کشور در نظر گرفته شد که در این راستا تاکنون 11 هزار و 500 طرح در بیش از یک‌هزار و 900 روستای 350 شهرستان کشور از طریق زنان سرپرست خانوار به نتیجه رسیده است.

ترکمانه بیان کرد: راه‌اندازی این 11 هزار و 500 طرح اشتغال باعث ایجاد فرصت‌های کسب و کار برای نزدیک به 35 هزار نفر به شکل مستقیم و غیرمستقیم شده است.

به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، 13 هزار و 770 میلیارد ریال حجم کل سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی طرح‌های اشتغال ویژه زنان سرپرست خانوار است.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام اظهار کرد: همکاری مشترک در اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی اعم از مشاغل خرد خانگی، کسب و کار کارگاهی خرد، کوچک و متوسط و حمایت از کارآفرینان با تاکید بر طرح‌های فناورانه، نوآورانه و قابل تجاری‌سازی از جمله محورهای این تفاهم‌نامه همکاری مشترک است.

ترکمانه با تأکید بر حمایت ویژه از زنان سرپرست خانوار گفت: راه‌اندازی پنج هزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور برای زنان سرپرست خانوار در سال جاری در دستور کار بنیاد قرار دارد که از این تعداد، یک‌هزار و 100 طرح تا به امروز به بهره‌برداری رسیده است.

وی درباره اشتغال‌زایی بنیاد برکت برای بانوان نیز بیان کرد: بنیاد برکت با هدف از بین بردن نابرابری اقتصادی، ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب و پایدار در مناطق محروم و کمک به برقراری عدالت اجتماعی بیش از 42 درصد کل طرح‌های اشتغال‌زایی اجتماع‌محور اجرا شده، معادل 82 هزار طرح را به بانوان و به ویژه زنان سرپرست خانوار اختصاص داده است.

مدیرعامل بنیاد برکت گفت: در همین راستا، رویدادهایی از جمله رویداد ملی «بانوی برکت» با هدف کارآفرینی در حوزه کسب‌وکارهای خانگی و خانوادگی برای بانوان برگزار شده که در اجرای این رویداد، طراحی مدل‌های بومی برای افزایش حضور بانوان در حوزه‌های اقتصاد خانواده و کسب‌وکارهای خانگی، افزایش مشارکت اقتصادی بانوان، تقویت شبکه اجتماعی بانوان کارآفرین بنیاد برکت و ارائه طرح‌های صنایع خلاق در کسب‌وکار بانوان هدف‌گذاری شده است.

ترکمانه افزود: رسته‌های شغلی راه‌اندازی شده برای زنان سرپرست خانوار 20 رسته است که اهم آن‌ها شامل دامپروری، صنایع دستی، تولید کیف، کفش و پوشاک، مشاغل فنی، پرورش طیور و گلخانه می‌شود.

مدیرعامل بنیاد برکت تصریح کرد: همچنین، از مجموع 800 نفر تسهیل‌گران اقتصادی-اجتماعی همکار بنیاد برکت در سراسر کشور بیش از 40 درصد را بانوان تحصیل‎‌کرده‌ بومی تشکیل داده‌اند.

به گفته ترکمانه، تمام 31 استان کشور تحت پوشش فعالیت‌های اشتغال‌زایی برکت برای بانوان و زنان سرپرست خانوار قرار دارند.

وی از راه‌اندازی 30 هزار و 500 طرح اشتغال‌ اجتماع‌محور برای اقشار اجتماعی آسیب‌پذیر در سال جاری خبر داد و گفت: این اقشار اجتماعی شامل زنان سرپرست خانوار، کولبران، سوخت‌کشان، خانواده شهدا و ایثارگران، طلاب و خانواده‌هایشان، معلولین و خانواده‌های دارای معلول، خانواده کودکان بازمانده از تحصیل و افرادی که مهاجرت معکوس کرده و به روستاهایشان بازگشته‌اند می‌شوند.

مدیرعامل بنیاد برکت در پایان بیان کرد: بنیاد در راستای ماموریت محوری خود برای توانمندسازی اقتصادی، کارآفرینی و اشتغال‌زایی در مناطق محروم و کمتر برخوردار تاکنون موفق به اجرای 193 هزار طرح اجتماع‌محور با ظرفیت ایجاد 579 هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم در مناطق محروم و روستایی سراسر کشور شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: