کد خبر: 4058202
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲

پیام‌های تسلیت در پی درگذشت هنرمند شهیر خراسان

در پی درگذشت عثمان محمدپرست، هنرمند شهیر خراسان، معاون امور هنری و مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه‌ای جداگانه پیامی صادر کردند.

به گزارش ایکنا، در پی درگذشت عثمان محمدپرست هنرمند شهیر خراسان، محمود سالاری، معاون امور هنری و محمد اله‌یاری، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه‌ای جداگانه پیامی صادر کردند.

پیام معاون امور هنری بدین شرح است:

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

غمش در نهانخانه دل نشیند  

بنازی که لیلی به محمل نشیند

به دنبال محمل چنان زار گریم

که از گریه‌ام ناقه در گل نشیند

موسیقی مقامی خراسان، یکی از پیشکسوتان خود مرحوم حاج عثمان محمدپرست که نامش با نواهای محلی و نوازندگی کهن ساز دوتار مأنوس بود، از دست داد.

تأثیر ایشان در عرصه موسیقی مقامی کشورمان انکارناپذیر است. حنجره گرمش و نوای دوتار وی با پنجه سحرآمیزش از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام های آن دیار هرگز از ذهن پاک نمی‌شود.

اینجانب فقدانش را به جامعه هنری کشور و خاندان محترمش، تسلیت گفته و از خداوند متعال برای آن فقید سعید آمرزش و آرامش و  برای بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم.

مرحوم محمدپرست گنجینه زنده بشری در زمینه موسیقی مقامی بود

پیام محمد اله‌یاری، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بدین شرح است:

بازگشت همه بسوی اوست...

با غم و اندوه فراوان خبر رسید که مرحوم عثمان محمدپرست نوازنده پیشکسوت دوتار و خالق آثار شاخص موسیقی نواحی خراسان دعوت حق را لبیک گفتند.

قریب به یک قرن زندگی و ده‌ها سال تلاش در زمینه ساخت آثار ماندگار موسیقی نواحی کشور، حاصل شخصیت کسی بود که امروز چهره در نقاب خاک کشید.

نام مرحوم محمدپرست به عنوان گنجینه زنده بشری در زمینه موسیقی مقامی در میراث فرهنگی ناملموس کشور طی سنوات گذشته به ثبت رسیده است.

اینجانب فقدان این هنرمند ارجمند را به خانواده گرامی‌اش و هنرمندان و دوستداران موسیقی تسلیت می‌گویم و علو درجات را از درگاه خداوند متعال برای ایشان خواستارم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :