کد خبر: 4058572
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۸

مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه از امضای سند همکاری و برنامه عملیاتی 1401 سازمان اوقاف و سازمان ثبت‌ اسناد و املاک کشور خبر داد.

امضای سند همکاری و برنامه عملیاتی 1401 سازمان اوقاف و سازمان ثبت‌ اسنادبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، مجتبی باقرزاده، مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: سند همکاری و برنامه عملیاتی مشترک سازمان اوقاف و ثبت‌ اسناد و املاک کشور در سال 1401 به همراه الزامات و راهبردهای اجرایی آن در راستای حدنگار کردن(کاداستر) و مستندسازی املاک و اراضی وقفی به امضای رؤسای دو سازمان رسیده و به ادارات کل استانی سازمان اوقاف ابلاغ شده است.

وی به تعامل و همکاری سازنده بین سازمان اوقاف و سازمان ثبت‌ اسناد و املاک کشور اشاره کرد و افزود: در سال جاری با فعال کردن کارگروه‌های مشترک شهرستانی و استانی و ستادی تعداد 50 هزار رقبه موقوفات کشور سنددار و 15 هزار سند مالکیت برای املاک و اراضی وقفی و اماکن مذهبی کشور که سازمان اوقاف متصدی آن‌هاست صادر می‌شود که از این تعداد 10 هزار سند مالکیت مربوط به اسناد مالکیت تبدیلی یعنی تبدیل اسناد مالکیت دفترچه‌ای به سندهای مالکیت حدنگار شده و کاداستر است.

باقرزاده تصریح کرد:در راستای قانون جامع حدنگار و مستندسازی املاک و اراضی وقفی پیش‌بینی شده برای تعداد 20 هزار پلاک وقفی نقشه‌های حدنگار تهیه شود و جانمایی این نقشه‌ها در بانک اطلاعات کاداستر سازمان ثبت و املاک کشور مرقوم شود.

وی همکاری و تسریع در صدور اسناد مالکیت وقفی و فعال شدن کارگروه‌های مشترک شهرستانی و استانی واحدهای ثبتی و اوقافی را ازجمله مفاد این تفاهم‌نامه عنوان کرد و یادآور شد: چنانچه در پلاک‌ها و پرونده‌های مهم در استان‌ها نیازمند به تصمیمات ملی باشد این پرونده‌ها به کارگروه ستادی منعکس می‌شود. در بحث تهیه نقشه‌ها و حدنگاری با همکاری سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور مقرر شده موانع ثبت پلاک‌هایی که موقوفات کم‌درآمد و یا فاقد درآمد در آن وجود داشته باشد نیز برداشته شود.

مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه تثبیت ملکیت و مستندسازی موقوفات را از جمله اولویت‌های مهم این سازمان برشمرد و گفت: این کار باهدف صیانت و حفظ حقوق اموال بیت‌المال و جلوگیری از موقوفه خواری و تعرض به املاک وقفی انجام می‌شود. همچنین تثبیت مالکیت و مستندسازی موقوفات تأثیر مستقیم در کاهش دعاوی علیه سازمان اوقاف در محاکم قضایی دارد.

باقرزاده در پایان بیان کرد: تلاش ما بر این است که با پیگیری ادارات کل استانی این برنامه عملیاتی را سال 1401 را حتی بیشتر و کامل‌تر ازآنچه پیش بینی شده محقق کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: