کد خبر: 4059601
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۰
سعیدرضا عاملی خبر داد؛

تصویب نهایی سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تصویب سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی، ظرفیتی انقلابی دارد که می‌توان در مقطعی ۵ ساله، آثار آن را در حوزه علم و فرهنگ مشاهده کرد.

سعیدرضا عاملی

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان جلسه ۸۶۲ این شورا ضمن گرامیداشت سوم خرداد و سالروز آزادسازی خرمشهر اظهار کرد: این جلسه سه ساعت و نیم به طول انجامید و در این جلسه چند موضوع از جمله سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی نهایی شد.

عاملی افزود: سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی با بررسی‌های متعدد کارشناسی و تشکیل ۲۰ جلسه کارگروه تحول و همچنین بررسی در ۷ جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در قالب چهارفصل به تصویب نهایی اعضای شورای انقلاب فرهنگی رسید.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ظرفیتی که سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد، در درجه اول باعث انسجام‌بخشی به مسیر شورای عالی انقلاب فرهنگی شده و در درجه دوم مناسباتی که بین شورای عالی انقلاب فرهنگی، قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی وجود دارد را به‌صورت مدون و روشنی تنظیم کرده و هدف‌گذاری‌های بنیادینی در مسیر دانش و فرهنگ تدبیر شده است.

استاد دانشگاه تهران افزود: در سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی نگاهی ویژه به ظرفیت‌های حوزه فرهنگ شده است؛ به‌ویژه در فرهنگ جدیدی که امروز در آن زندگی می‌کنیم، ملاحظاتی که در زمینه‌های فرهنگی وجود دارد، همچنین فهم عمیقی که باید راجع به شرایط فرهنگی ایران اسلامی عزیز وجود داشته باشد، همراه با شناخت دقیق وضعیت فرهنگی متأثر از فناوری‌های جدید، فرامحلی شدن فرهنگ و ارتباطات جهانی یک اصل مهم برای تحول فرهنگی به سمت فرهنگ و سبک زندگی اسلامی مورد دقت قرارگرفته است.

عاملی در ادامه اضافه کرد: همچنین در این سند و در هدف‌گذاری آن ابعاد مربوط به علم، فناوری و نوآوری و ابعاد جدید مطرح در این حوزه مانند کوانتوم، هوش مصنوعی و ظرفیت‌هایی که فناوری‌های رقومی ایجاد کرده و دامنه‌های جدیدی را برای حوزه علم پدید آورده‌اند، موردتوجه قرارگرفته است.

وی با تأکید بر اینکه عرصه‌های مأموریتی شورای عالی انقلاب فرهنگی در ۱۲ حوزه تدوین و تبیین شده عنوان کرد: در سند تحول، در مورد ساختار دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز تدابیری راجع به شکل‌گیری ستاد‌هایی که بتواند کار راهبری، نظارت، ارزیابی، رصد و پیگیری اجرایی شدن مصوبات را تدبیر کند دبیر شده است و جایگاه ویژه برای راهبری امور مرتبط با زنان و خانواده در نظر گرفته شده است.

عاملی با توضیح اینکه سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی، ظرفیتی تحولی و انقلابی دارد که می‌توان در مقطعی ۵ ساله، آثار آن را در حوزه علم و فرهنگ مشاهده کرد افزود: جزئیات این تحول به اطلاع مردم خواهد رسید.

تأیید انتخاب رئیس بنیاد ایران‌شناسی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد سایر مصوبات این جلسه بیان کرد: اساسنامه بنیاد ایران‌شناسی از جمله مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است. در ابتدای تشکیل این بنیاد مرحوم دکتر حسن حبیبی رئیس این بنیاد بودند و از سال ۱۳۹۲ نیز آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای ریاست بنیاد ایران‌شناسی را بر عهده داشتند که گزارشی از عملکرد این دوره نیز در جلسه مطرح و ریاست محترم شورای عالی و اعضاء محترم از خدمات ایشان تقدیر کردند.

وی ادامه داد: حسب اساسنامه باید پیشنهاد انتخاب رئیس از ناحیه هیئت‌امنا مطرح و در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود که هیئت‌امنای بنیاد ایران‌شناسی برای دوره جدید آقای دکتر محمدحسین رجبی دوانی را به صحن شورا پیشنهاد کرده و با مروری بر ظرفیت‌ها و توانایی‌های علمی و مدیریتی ایشان خصوصاً تسلطی که بر حوزه تاریخ و تمدن ایران دارند، به‌اتفاق آراء به‌عنوان ریاست جدید بنیاد ایران‌شناسی انتخاب شد.

تأیید انتخاب رئیس جهاد دانشگاهی

عاملی در ادامه اظهار کرد: موضوع انتخاب ریاست جهاد دانشگاهی که یکی از ظرفیت‌های علمی بزرگ ایران است و در این ۴۲ سال به‌عنوان محصول انقلاب اسلامی شاهد خدمات اثرگذاری از ناحیه آن در حوزه علم، فناوری و فرهنگ بوده‌ایم نیز در این جلسه مطرح شد و با توجه به ظرفیت‌هایی که در جهاد برای کمک به دولت و پیشرفت ایران اسلامی در حوزه‌های بسیار مهم مانند حوزه ریلی، بیوتکنولوژی، علوم بهداشتی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و گیاهان دارویی وجود دارد و مراکز تحقیقاتی سلولی مهم مانند پژوهشگاه رویان که خدمات زیادی را به کشور داشته، موردبحث قرار گرفت و از خدمات آقای دکتر طیبی که از سال ۱۳۹۲ تاکنون ریاست آن را بر عهده داشته‌اند تقدیر شد. با توجه به پیشنهاد هیئت‌امنای جهاد دانشگاهی مبنی بر معرفی آقای دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی که از اساتید محترم دانشگاه صنعتی شریف بوده و از تجربه بسیار خوبی در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان، پروژه‌های صنعتی بزرگ، پارک‌های علم و فناوری و ایجاد صندوق حمایتی فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی برخوردار هستند، به‌اتفاق آراء ریاست ایشان بر جهاد دانشگاهی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

سیاست‌های سنجش و پذیرش دانشجو

عاملی در توضیح دستور دیگر این جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکنون کار کارشناسی گسترده‌ای در مورد کنکور صورت گرفته است اظهار کرد: در این جلسه مروری بر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص سیاست‌های سنجش و پذیرش و سیاست‌های مرتبط با آن انجام شد. در کمیسیون آموزش ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور بیش از ۲۵ جلسه پیرامون این موضوع بحث شده و در این جلسات، اطراف موضوع با حضور وزرای مربوط، رئیس سازمان سنجش و سایر دستگاه‌های مرتبط به بحث و تبادل‌نظر گذاشته‌شده است و پژوهش‌های مؤثری در خصوص روش سنجش و پذیرش در جهان انجام شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: من خطاب به دانش‌آموزان عزیز عرض می‌کنم واقعیت این است که روشی که از طریق کنکور در ایران برای سنجش و پذیرش دانش آموزان اجرا می‌شود، روشی است که شاید در دو یا سه کشور دنیا با این روش پذیرش صورت می‌گیرد و این روش هم آموزش‌وپرورش را از خاصیت و کارکرد می‌اندازد و هم آثار تلاش دانش‌آموزان با این روش کنکور عملاً نادیده گرفته می‌شود. همچنین دانشگاه که پذیرش کننده هست هم هیچ دخالتی در روند پذیرش ندارد؛ بنابراین با روشی که اکنون در سنجش و پذیرش ورود به دانشگاه ارزیابی می‌شود، هم آموزش‌وپرورش از کارکرد مؤثر می‌افتد و هم دانشگاه نقشی در پذیرش داوطلبان ندارد.

عاملی با بیان اینکه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به شکلی نخواهد بود که به یک‌باره اجرا شود تصریح کرد: این مصوبه در بازه زمانی ۴ ساله اجرا خواهد شد و به امید خدا شاهد رفع فشار و نگرانی از خانواده‌ها و دانش‌آموزانی خواهیم بود که در حال حاضر ظرف ۴ ساعت آزمون کنکور، سرنوشت آینده‌شان تعیین‌شده و زحمت ۱۲ سال تحصیلاتشان نادیده گرفته می‌شود. البته این رقابت در مورد ۱۵% صندلی‌های دانشگاه مرتبط با رشته‌های پر تقاضاست.

وی با اشاره به اینکه اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی بنا به اعتبار سوابقی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۳۶۳ وجود داشته و این شورا با ابعاد مختلف موضوع مواجه بوده، تأکید دارند مرجعیت رسیدگی به مسئله کنکور، شورای عالی انقلاب فرهنگی است اظهار کرد: در نقشه جامع علمی کشور، تعیین تکلیف روش سنجش و پذیرش به‌عنوان یک اصل آمده، لذا بحث‌های تکمیلی برای تمهیدات و اجرایی شدن مصوبه در این جلسه مطرح شد و مقرر گردید روش‌های تمهید و فراهم کردن مقدمات اجرایی شدن مصوبات مرتبط با سنجش و پذیرش، مجدداً در جلسه بعدی به بحث و تبادل‌نظر گذاشته شود.

عاملی خطاب به دانش آموزان مشغول به تحصیل در پایه دهم، یازدهم و دوازدهم توصیه کرد: کیفیت و معدل علمی در دوره تحصیل را جدی بگیرند و به این امر توجه کنند که بنای کلان ما این است که سه سال تحصیل دوره متوسطه دوم آموزش‌ و پرورش نقش تعیین‌کننده‌ای در آینده علمی دانش آموزان محترم داشته باشد.

وی در پایان در پاسخ به این سؤال که آیا کنکور ظرف ۴ سال حذف خواهد شد؟ بیان کرد: فعلاً بحث حذف کنکور به‌هیچ‌وجه مطرح نبوده و در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سهم ۶۰ درصدی به آموزش‌وپرورش تعلق داشته و سهم ۴۰ درصدی به دروس تخصصی در کنکور اختصاص دارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :