کاشی‌کاری طرح توسعه حرم امام حسین(ع) + تصاویر
کد خبر: 4060096
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۳

کاشی‌کاری طرح توسعه حرم امام حسین(ع) + تصاویر

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات کربلا از آغاز عملیات کاشی‌کاری، آئینه‌کاری و اجرای نما در صحن حضرت زینب(س) خبر داد.

طرح توسعه حرم امام حسین(ع) به مرحله کاشی‌کاری رسید + تصاویر

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات، محمدرضا بنی‌اسدی‌راد، رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات کربلا، گفت: با همت هنرمندان و استادکاران ایرانی، عملیات نازک‌کاری و اجرای کاشی‌کاری‌ها، آئینه‌کاری‌ها و طاق‌نماها در فاز نخست از طرح توسعه حرم مطهر امام حسین(ع) مزین به نام صحن حضرت زینب(س) آغاز شد.

وی با بیان اینکه تمامی طرح‌ها و نقوش با نظارت و مشورت هیئت مهندسی آستان مقدس حسینی انتخاب و اجرا می‌شود، افزود: استادکاران ایرانی ابتدا یک نمونه از هنر معماری ایرانی و اسلامی مانند کاشی‌کاری، طاق نما یا نازک‌کاری شبستان را اجرا می‌کنند، سپس هیئت مهندسی آستان مقدس حسینی و شخص شیخ عبدالمهدی کربلایی تولیت عتبه حسینی درباره آن نظر می‌دهند و در نهایت با تایید عتبه، طرح اجرا می‌شود.

بنی‌اسدی‌راد با بیان اینکه به زودی عملیات سنگ‌کاری و کاشی‌کاری نیز آغاز می‌شود، گفت: به‌تازگی تولیت آستان مقدس حسینی از نماکاری شبستان زیر زمینی صحن حضرت زینب(س) در بخش باب‌القبله بازدید و نظرات خود درباره طرح و نقوش را ارائه کرد.

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات کربلا با بیان اینکه دو فاز توسعه حرم، همزمان در حال اجراست، افزود: هم اکنون حدود 600 مهندس، کارگر و استادکار ایرانی در بخش‌های مختلف صحن حضرت زینب(س) و صحن امام حسن مجتبی(ع) مشغول فعالیت هستند.

بنی‌اسدی‌ راد با بیان اینکه فاز نخست از طرح جامع توسعه حرم حسینی به مرحله نما و نازک کاری رسیده است، افزود: این فاز در محدوده بین خیابان باب قبله، خیابان شهدا و خیابان جمهوری واقع شده که براساس شواهد تاریخی، همان مکان واقعه عاشورا است.

طرح توسعه حرم امام حسین(ع) به مرحله کاشی‌کاری رسید + تصاویر

وی افزود: فضا‌های زیارتی صحن حضرت زینب(س) شامل شبستان‏‌های رو سطحی و زیر سطحی به همراه مجموعه‌های خدماتی است که حدود ۴۵ هزار متر مربع را شامل می‏‌شود.

وی گفت: فضا‌های غیر زیارتی نیز با مساحتی حدود ۱۱۸ هزار متر مربع شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف، موزه، کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل است.

به گفته بنی‌اسدی‌راد امکانات خدماتی و رفاهی مناسبی برای زائران مانند ۸۵۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۱۲۰ چشمه دوش در صحن حضرت زینب(س) پیش‌بینی شده است.

وی درباره فاز دوم طرح توسعه مزین به نام صحن امام حسن(ع) که در مرحله اجرای دیوار آب‌بند است، گفت: این طرح با زیربنای ۱۰۰ هزارمترمربع در دو طبقه در زیر زمین احداث می‌شود که شامل فضای زیارتی، خدماتی و اداری است.

به گفته وی، پیش‌بینی و احداث ۶۰۰ چشمه سرویس بهداشتی، مسیر ویژه تردد دسته‌های عزاداری به ویژه دسته عزاداری طویریج، بخش ویژه گمشدگان و ارتباط و اتصال صحن امام حسن با صحن حضرت زینب (س) از دیگر ویژگی‌های فاز دوم طرح توسعه حرم حسینی است.

طرح توسعه حرم امام حسین(ع) به مرحله کاشی‌کاری رسید + تصاویر

وی مشارکت در اجرای این طرح را یک فرصت معنوی ارزشمند پیش روی خیران و محبان اهل بیت (ع) برشمرد و گفت: علاقه‌مندان به مشارکت در فیض توسعه حرم مطهر حسینی می‌توانند با مراجعه به تارنمای ستاد توسعه و بازسازی عتبات و قسمت پرداخت آنلاین به نشانی ttps://atabat.org/fa/onlinepayment/form یا شماره‌گیری کد دستوری ستاره ۷۲ مربع کمک‌های خود را به میزان دلخواه اهدا کنند.

انتهای پیام
captcha