کد خبر: 4063672
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴
گزارش ایکنا از معارفه رئیس جدید و تکریم رئیس سابق جهاددانشگاهی

طرح تحول جهاددانشگاهی پیگیری می‌شود

مراسم تودیع سیدحمیدرضا طیبی و معارفه سیدروح‌الله دهقانی فیروزآبادی، رؤسای قدیم و جدید جهاددانشگاهی امروز، ۲۲ خردادماه برگزار و نقاط ضعف و قوت، مشکلات پیش‌روی این نهاد انقلابی و راه پیش رو تبیین شد.

طرح تحول جهاددانشگاهی پیگیری می‌شودبه گزارش خبرنگار ایکنا، مراسم تودیع سیدحمیدرضا طیبی و معارفه سیدروح‌الله دهقانی فیروزآبادی، رؤسای قدیم و جدید جهاددانشگاهی امروز، ۲۲ خردادماه با حضور حجت‌الاسلام سیدسعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدمهدی تهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و جمعی از مدیران جهادی کشور در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، هاشمی، رئیس دانشگاه علم و فرهنگ گفت: ابتدا خدمت پیشکسوتان جهاددانشگاهی خیرمقدم عرض می‌کنم که پس از مدت‌ها در کنار یکدیگر جمع شده‌اند. ستون اصلی جهاددانشگاهی پیشکسوتان هستند و هرچه آموخته‌ایم و داریم از این عزیزان است.

راه پیشکسوتان را ادامه دهیم 

وی با بیان اینکه امروز جهاددانشگاهی هرچه دارد از وجود این پیشکسوتان است، اظهار کرد: امیدواریم جوانان جهادی بتوانند راه این پیشکسوتان تأثیرگذار در عرصه جهاد را ادامه دهند. خوشحالم که پس از سپری شدن دوران کرونا امروز در کنار جهادگران هستیم.

هاشمی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های خوب دکتر دهقانی، اخلاق‌مداری، تواضع و سعه صدر است، گفت: دکتر طیبی نیز به تمام معنا فردی جهادی هستند. بالاترین افتخار همه جهادگران این است که عضو جهاد هستند. همه جهادگران قدردان تلاش‌های دکتر طیبی خواهند بود و امیدواریم رهرو راه ایشان در این مسیر باشیم.

در ادامه، پورعابدی، معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی نیز در سخنانی ضمن عرض تبریک به مناسبت میلاد امام رضا(ع) بیان کرد: جهاددانشگاهی از سال ۵۹ تا به امروز نقش‌های ویژه‌ای را پذیرفته است. این نهاد در ابتدای راه‌اندازی در حوزه انقلابی شدن دانشگاه‌ها و انقلاب فرهنگی و سپس در دوران دفاع مقدس و در بحث سازندگی، الگوسازی‌های موفقی در حوزه‌های فرهنگی و فناوری و کارآفرینی داشت که از ویژگی‌های این مجموعه محسوب می‌شود.

وی افزود: زمانی که دکتر طیبی مسئولیت جهاد را برعهده گرفتند، جهاددانشگاهی مجموعه‌ای از الگوها بود که برای افزایش توان ملی به ظهور رسیده بودند اما در آن نیازها و فعالیت‌های جهادی خیلی منطبق با هم نبودند لذا باید کارهایی در داخل و خارج جهاد انجام می‌شد.

پورعابدی ادامه داد: در داخل جهاد باید فعالیت‌های کوچک کنار گذاشته می‌شد و حوزه‌های مختلف تعمیق می‌شدند تا جهاددانشگاهی نقش های ملی و بزرگی را بر عهده می‌گرفت. فعالیت‌های جهاد هیچ‌گاه بخشنامه‌ای نبوده و همگی آن‌ها ایده و نیاز روز جامعه است که در این سال‌ها پیگیری شد.

وی گفت: دکتر طیبی واحدها را بر روی چند موضوع متمرکز کردند. البته ابتدا مقاومت‌هایی از سوی برخی واحدها انجام گرفت اما با قانع شدن افراد، این کار شروع شد. بنابراین، جهاد امروز باید در یک سری فعالیت‌های خاص متمرکز شود. در بیرون نیز کار آسانی در پیش نبود. کارفرماهای حرفه‌ای کارهای جهاد را نمی‌پذیرفتند. شاید مهمترین ویژگی دکتر طیبی این بود که کارفرماها را متقاعد می‌کرد که جهاددانشگاهی می‌تواند فعالیت‌های خود را به صورت حرفه‌ای برای رفع چالش‌های جامعه انجام دهد.

پورعابدی تصریح کرد: پیگیری‌های دکتر طیبی و مداومت‌ها باعث شد تا توان فناوری و حل مسئله در جهاددانشگاهی مورد تأکید و تأیید قرار گیرد. در برخی جلسات از جهاددانشگاهی انتقاد می‌شد اما ایشان با متانت انتقادات را می‌پذیرفتند.

تفکیک فضای سیاسی‌ از فعالیت‌های جهاددانشگاهی

وی ادامه داد: نکته دیگر این بود که دکتر طیبی در سه دولت مسئولیت داشتند و همیشه فضای‌ سیاسی حاکم بر تغییر و تحولات باعث لطمه به حوزه پژوهش و فناوری می‌شد اما دکتر طیبی فضای سیاسی‌ را از فعالیت‌های جهاددانشگاهی جدا کرد. ایشان همیشه سعی داشت نشان دهد که این نهاد بینش سیاسی دارد اما این موضوعات هیچ گاه بر فضای جهاددانشگاهی اثری نداشته است.

پورعابدی بیان کرد: برای دکتر طیبی بزرگترین تفریح، کار بود. ایشان در این مسیر سختی‌های زیادی متحمل شدند اما به دلیل حرمت فعالیت‌های جهادی پای کار ایستاد و سعی داشت تا جوانان تحصیل کرده را به کار گیرد و همواره در تغییر و تحولات سیاسی از جوانان و کارکنان جهادی حمایت می‌کردند.

وی گفت: پیشکسوتان جهاددانشگاهی وجود خود را صرف جهاد کردند.‌ این عزیزان همگی در مسیر جهاد نقش داشتند. اما در رابطه با دکتر دهقانی باید گفت ایشان گزینه‌ای هستند که‌ می‌توانند مسیر جهاد را به خوبی ادامه دهند. موفقیت در جهاد حاصل کار طولانی مدت است. طولانی مدت و تمام وقت بودن مدیریت یکی از رموز موفقیت مدیران جهادی است که برای دکتر فیروزآبادی در این زمینه آرزوی موفقیت دارم.

طرح تحول جهاددانشگاهی پیگیری می‌شود

سیدحمیدرضا طیبی نیز ضمن سخنانی در این مراسم اظهار کرد: خدمت بنده به عنوان یک جهادگر بوده است. در سال ۱۳۸۳ نیز رهبر انقلاب اظهار رضایت کردند و فرمودند جهاددانشگاهی به انتظاری که از او می‌رفت پاسخ داد. تا اواسط دهه ۸۰ به بسیاری از آنچه مد نظر رهبری بود مانند فعالیت پژوهشگاه رویان، سلول‌های بنیادی، حرکت در مرز علم، ساخت انواع فرستنده‌های رادیویی، پروژه‌های بزرگ صنعت نفت و کسب دانش ساخت کنترل آلاینده که همگی نشان از استعداد و توان نیروهای جهاددانشگاهی دارد، پاسخ داده شد.

پیشرفت باید به مسئله اول کشور تبدیل شود

طیبی با بیان اینکه فعالیت‌های جهاددانشگاهی نشان داد که مشکلی در زمینه توسعه علمی و فناورانه و تجاری کردن آن وجود ندارد، گفت: استعدادهای زیادی در کشور وجود دارد و برای حل مشکلات، پیشرفت باید به مسئله اول کشور تبدیل شود.

در ادامه این مراسم علی منتظری، رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی نیز در سخنانی بیان کرد: همه مطالبی که گفته شد نشان دهنده این است که ما به انسانی که به هدایت صحیح دست پیدا کرده است، نیازمندیم. نکته مهم این است که توسعه از سوی انسان‌های ساخته شده و پرورش یافته در فرهنگ جهادی شکل گرفته است. وظیفه اصلی ما در دانشگاه هدایت فکری و عملی دانشحویان‌ است‌. رهبر انقلاب فرمودند یکی از کارهایی که جهاددانشگاهی باید دنبال کند، هدایت فکری و عملی دانشگاهیان است. البته برخی نهادها می‌توانند چنین کاری کنند اما سهم جهاددانشگاهی در این زمینه بسیار مهم‌ است.

طرح تحول جهاددانشگاهی پیگیری می‌شود

منتظری تصریح کرد: چنانچه در مواردی سستی‌هایی رخ می‌دهد برای این است که کار را به نامحرم سپردیم. فرهنگ، تربیت صحیح فکری و عملی جوانان‌ است. از طرف جهادگران‌ از زحمات و تلاش دکتر طیبی قدردانی  و به‌ نمایندگی جهادگران به دکتر فیروزآبادی تبریک عرض می‌کنم.

جایگاه جهاددانشگاهی را به ما بازگردانند

وی تصریح کرد: امروز در دوران تحول باید نقش اصلی خود را در دانشگاه ایفا کنیم. اولین کاری‌ که باید انجام دهیم این است که جایگاه خود را در شورای عالی انقلاب فرهنگی‌ به دست آوریم. از مسئولان شورای عالی انقلاب فرهنگی تقاضا داریم جایگاه جهاددانشگاهی را به ما بازگرداند. امروز در جهاد همه نوع تفکرات وجود دارد و از دکتر فیروزآبادی درخواست داریم تا نیروهای خود را از جهادگران انتخاب کند. جهاددانشگاهی مجموعه‌ای پاک و سالم است و با تنگدستی و سختی کار خود را پیش برده.

از دیگر سخنرانان این مراسم شاهوردی، رئیس پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی بود. وی طی سخنانی بیان کرد: از زحمات صادقانه دکتر طیبی تقدیر و تشکر کرده و به دکتر فیروزآبادی خوش‌آمد می‌گوییم. خدا را شاکریم که روزی ما را در جهاددانشگاهی و مسیر علم و فرهنگ و دانش قرار داد.

وی افزود: همگی ما مدیریت دقیق، جهادی زندگی کردن و حوصله و صبر در تربیت نیروی انسانی، میدان دادن به جوانان، الگو بودن در بسیاری از امور را از پیشکسوتان‌ جهادی آموختیم. جهاددانشگاهی یکی از ساختارهای بکر و اصیل باقی مانده از انقلاب است و رهبری آن‌ را به عنوان گلستانی می‌دانند که گل‌های فراوانی‌ را پرورش داده است.

شاهوردی گفت: در جهاددانشگاهی جوانان‌ دانشجو به صورت حرفه‌ای و دانش‌آموخته وارد جامعه می‌شوند و امیدواریم‌ با همکاری سازمان دانشجویی جهاددانشگاهی این‌ مسیر را ادامه دهیم. امروز کار خوب کردن، کار فرهنگی است. جهاد سرمایه بزرگی است که هم‌ مسئولان ارشد و هم جامعه به آن اعتماد ویژه دارند.

پیام رئیس جمهوری

بنابر گزارش ایکنا، از دیگر بخش‌های این مراسم قرائت پیام حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی، رئیس جمهوری به سیدحمیدرضا طیبی بود. در این پیام آمده است:‌ «تقدیر از تلاشگران عرصه علم و فرهنگ، ارج نهادن به انسان‌هایی است که شیوه انبیا و اولیای الهی را سرلوحه گفتار و کردار خویش قرار داده‌اند. بی‌شک حفظ و ارتقای جایگاه رفیع جهاد دانشگاهی و تداوم دستاوردهای آن حاصل مدیریت عالمانه و متعهدانه جنابعالی و تلاش‌های همکاران ارجمند آن سازمان بوده است.

بدین وسیله ضمن ابراز قدردانی از مساعی ارزنده شما در طول مدت فعالیت و تصدی ریاست جهاددانشگاهی، توفیق جنابعالی را به عنوان جهادگری دلسوز در تداوم ارتباط با این نهاد انقلابی در راستای پیشبرد و توسعه آن دستیابی به اهداف متعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی خواستارم.

امید است در پرتو عنایات حضرت حق تعالی و در ظل توجهات حضرت ولیعصر(عج) موفق و همواره قرین توفیق باشید.»

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام سیدسعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در سخنانی بیان کرد: جهاددانشگاهی جزء اولین نهادهای انقلابی است که در سال ۵۹ راه‌اند‌ازی شد و در فاصله کوتاهی جایگاه خود را در سطح دانشگاه‌ها پیدا کرد و مسیر تحول فرهنگی را در دوران پس از انقلاب اسلامی انقلابی یافت و ادامه داد.

طرح تحول جهاددانشگاهی پیگیری می‌شود

وی افزود: اساسنامه جهاددانشگاهی در سال ۶۵ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و وظیفه توسعه فناوری و فرهنگ اسلامی بر عهده جهاد بود. رسیدگی به حوزه‌های علمی و به فعلیت درآمدن علم و دانش و همچنین، واسط بودن بین دانشگاه و صنعت از وظایف مهم جهاددانشگاهی بود.

عاملی ادامه داد: جایگاه علم و فناوری در حال پوست‌اندازی است. انتقال به صنعت رقومی (دیجیتال) بستر هوش مصنوعی و الگوریتم را رقم زد؛ بطوری که عصر امروز را عصر الگوریتم نام‌گذاری کردند. طی سال‌های گذشته طراحی نقشه ژنوم انسان هزینه بسیار گزافی داشت اما امروز ژنوم انسان با ۱۰۰ دلار طراحی می‌شود. بنابراین، ظرفیت‌های هوش مصنوعی شرایط جدیدی را در سطح جهانی به وجود آورده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: جهاددانشگاهی نقش محوری در حوزه فناوری داشته و نقش اثرگذاری را در این سال‌ها ایفا کرده و ظرفیت‌های نهادینه‌ شده‌ای در سطح ملی دارد. این مجموعه سرمایه انسانی و اجتماعی مهمی در داخل جهاد شکل گرفته که مهمترین سرمایه‌ها است.

حجت‌الاسلام عاملی تصریح کرد: اعتماد امام(ره) و رهبر انقلاب سرمایه بزرگی ‌برای جهاددانشگاهی است تا بتواند مسیر توسعه و پیشرفت را به خوبی ادامه دهد. دکتر طیبی در این سال‌ها با نهادسازی‌های مختلف تاریخ ماندگاری برای جهاد ایجاد کرد. در ادامه کار باید از عزیزانی که ‌سهم تأسیس و استقرار علم و فناوری را در جهاد داشتند نیز قدردانی شود. لازم می‌دانم از دکتر طیبی تشکر کنم که همواره دغدغه کشور را داشتند. گزارشات ایشان همواره مورد تحسین ستاد علمی جامع کشور بود.

رفع نیاز جامعه به اقدامات فرهنگی اسلامی از عهده جهاد بر می‌آید

وی بیان کرد: البته امروز کار فرهنگی زیادی باید در جهاد شود. فرهنگ‌ فقط ایسنا و ایکنا نیست. فرهنگ با انسان سر و کار دارد که ‌نمی‌توان‌ چیزی به آن تحمیل کرد. امروز باید انتخاب مطلوب در معرض چشمان انسان‌ها باشد. ما نیازمند اقدامات فرهنگی اسلامی مطلوب در جامعه هستیم که این کار از جهاد بر می‌آید.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: همچنین، خدمت دکتر فیروزآبادی خیر مقدم عرض می‌کنم. ایشان تجربه خوبی در کارهای علمی، صنعتی دارند و در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان نیز فعالیت‌های بسیار خوبی داشته‌اند.

حجت‌الاسلام عاملی در پایان گفت: امروز‌ نیازمند یکپارچگی در دانش هستیم یعنی دانشی که بتواند تمام اجزای مرتبط با هم را در درون خود جمع کند. یکپارچگی در تولید و حوزه اجرایی کشور نیز از دیگر نیازمندی‌هاست. باید بتوانیم ‌تصویر پیشرفت کشور را در رابطه با همه حوزه‌ها ایجاد کنیم. شورای عالی انقلاب فرهنگی وظیفه مهمی در این زمینه دارد که امیدواریم ‌بتوانیم ‌این مسیر را ادامه دهیم. دکتر طیبی در ادامه خدمات خویش حتماً مسیر کار جهاد را ادامه می‌دهند تا شاهد یکپارچگی در مدیریت جهاددانشگاهی خواهیم بود.

در ادامه سیدروح‌الله دهقانی فیروزآبادی، رئیس جهاددانشگاهی نیز طی سخنانی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در رابطه با مقوله جهاد بیان کرد: جالب است نهادی وجود دارد که رهبر معظم انقلاب اسلامی بیش از 70 صفحه در مورد آن مطلب دارند. تقریباً نهادهای اندکی داریم که مقام معظم رهبری تا این حد در مورد آن صحبت کرده باشند.

وی افزود: این سخنان نقشه راه را از زمان تأسیس جهاددانشگاهی در 40 سال پیش تاکنون به صورت کامل به ما ارائه می‌دهد. بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد جهت‌گیری‌ها و وظایف جهاد کاملاً مشخص است.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: یک سازه پایدار حداقل به چهار ستون برای مقاومت و پایداری نیاز دارد. بسیار جالب است که رهبر معظم انقلاب اسلامی از چهار ستون مهم روحانیت، سپاه، دولت و جهاددانشگاهی برای کشور نام می‌برند. زمانی که نهادی مانند جهاددانشگاهی با این عظمت در کلام و تفکر رهبری وجود دارد، قطعاً ظرفیت آن بسیار بیشتر از آن چیزی است که امروز از آن سراغ داریم.

طرح تحول جهاددانشگاهی پیگیری می‌شود

رئیس جهاددانشگاهی افزود: جا دارد از شهدای والامقام جهاددانشگاهی و الگوی جهادگر واقعی شهید کاظمی آشتیانی یاد کنیم که برای ما الگوی جهادی، هستند. البته پذیرفتن مسئولیت یک نهاد، وظیفه سنگینی است اما زمانی که بار مسئولیت بر دوش نهاده شد، باید با تمام قوت و انرژی و تا زمانی که خداوند متعال این توفیق را به ما ارزانی داشته، در خدمت جهاد باشیم.

وی اظهار کرد: امیدواریم روزی که جهاددانشگاهی را ترک می‌کنیم، مانند عزیزانی که افتخار جهاد هستند، ما نیز شرمنده دوستان جهادی و کشور جهادی نباشیم. با نگاهی به تاریخ توسعه اخیر کشوری مانند آمریکا، مشاهده می‌کنیم که در دوران جنگ سرد تمام توان این کشور از آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و ... در اختیار دکترین علم برای دفاع قرار گرفتند. وضع اقتصادی جامعه آمریکا در این دوران، خیلی خوبی نیست اما به دلیل وجود سایه جنگ سرد، دولتمردان هزینه‌های فراوانی می‌کنند که نتیجه آن توسعه حوزه علوم دفاعی می‌شود.

دهقانی فیروزآبادی بیان کرد: پس از فروپاشی شوروی آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی تعطیل شدند. نیاز جامعه نیز به سمت و سوی دیگری رفته و دکترین علم برای دفاع به دکترین علم برای اقتصاد تبدیل شد؛ نتیجه نیز این شد که در کنار دانشگاه‌های برتر آمریکا زیست‌بوم‌هایی با عنوان پارک‌های علم و فن‌آوری شکل گرفت که در کنار شتاب‌دهنده‌ها، مراکز رشد و .... توسعه پیدا کرد.
رئیس جهاددانشگاهی گفت: در ایران پس از انقلاب اسلامی، نهاد و زیست‌بومی با عنوان جهاددانشگاهی در کنار دانشگاه شکل می‌گیرد تا دانشگاه را به جامعه و صنعت متصل کند. این زیست‌بوم حداقل 10 سال پیش از پارک‌های علم و فناوری به دنیا معرفی شد. تفاوت مهم این این است که این زیست‌بوم بر مایه فرهنگ جهاد پایه‌گذاری می‌شود نه بر مبنای فرهنگ پارک؛ چراکه مفهوم پارک و جهاد با یکدیگر کاملاً متفاوت است.

وی افزود: این نهاد بر مبنای اقتصاد اسلامی و دولتی پایه‌ریزی شده بود نه پارکی که بر مبنای اقتصاد خصوصی به شکل کشورهای غربی باشد. جهاددانشگاهی پلی نیست که فرد یا جایی را به فرد یا جایی دیگر وصل کند. جهاددانشگاهی بازیگری است که زمین بازی خود را دارد که 70 صفحه منویات رهبر معظم انقلاب در مورد آن وجود دارد.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: به فضل الهی و همت جوانان، طرح تحول جهاددانشگاهی پیگیری خواهد شد. امیدواریم با تکیه بر اصول، ارزش‌ها و مفهوم خاص جهاد که تنها عنصر توفیق ما بر دنیای غرب و دشمنان جمهوری اسلامی است، زیست‌بومی طراحی کنیم تا شاهد مجموعه‌ای پویا در یک زمین بازی بسیار باز و فراخ باشیم و اثرات آن را نیز در حوزه فرهنگ، اقتصاد، معیشت و فناوری به عنوان یک زیست‌بوم زندگی مشاهده کنیم.

طرح تحول جهاددانشگاهی پیگیری می‌شود

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز طی سخنانی در این مراسم گفت: جهاددانشگاهی مولود مبارک‌ انقلاب است که به درستی و براساس احساس نیاز جامعه شکل گرفت. فرآیند تأسیس دانشگا‌ه‌ها پیش از انقلاب اسلامی از نظر طراحان، محیطی برای تربیت کادر اجرایی در مسیر تأمین نیازهای کشور وابسته به غرب و در مجموعه جهانی نظام لیبرال دموکراسی بود.

وی افزود: انقلاب اسلامی در این زمینه مطالبه دیگری داشت. مجموعه دانشگاهیان دانشگاه‌‌ها نیز همراه با انقلاب و این مطالبه بودند.‌ به همین دلیل در ابتدای پیروزی انقلاب، شاهد بودیم که هر کجا که انقلاب تأسیسی داشت، دانشگاهیان نیز در آنجا حضور داشتند. اما جایی باید وجود داشت تا نیازهای جامعه انقلابی را به محیط عالمانه دانشگاه ارائه داده و پاسخ‌های عالمانه دانشگاه را نیز به جامعه منتقل می‌کرد که جهاددانشگاهی این مسئولیت را پذیرفت و در این مسئولیت نیز افتخارآمیز عمل کرد. جهاددانشگاهی امروز در قله‌های افتخار دانش کشور قرار دارد. این ‌سابقه ارزشمند مسئولیت سنگینی بر عهده دکتر فیروزآبادی دارد، که با همکاری جهادگران این مسیر را ادامه دهد.

با اهداف امامین انقلاب برای دانشگاه فاصله داریم 

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: امروز همچنان بین ما و اهدافی که در نگاه امامین انقلاب برای دانشگاه ترسیم شده، فاصله وجود دارد. اگر بناست دانشگاه‌ها یعنی موتورهای پیش برنده جامعه به سمت تحقق نوین اسلامی پیش روند، باید نقش خود را طبق نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی در این مسیر تمدنی تعریف کنند.

وی تصریح کرد: این ‌فاصله هم به نهادهای آموزش عالی و هم به مجموعه‌های واسط همچون جهاددانشگاهی مربوط است. جهاددانشگاهی در این حوزه می‌تواند تعاریف دقیق، میان‌برد و الهام‌بخشی برای سایر مجموعه‌های علمی کشور داشته باشد. امیدواریم عنایت الهی شامل شده و ‌این‌ حرکت همچنان ادامه داشته باشد.

در ادامه، محمدمهدی تهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در سخنانی اظهار کرد: آنچه من در دهه ابتدایی فعالیت‌های خود آموختم در جهاددانشگاهی بود. جهاددانشگاهی به فرموده مقام معظم رهبری مولود انقلاب است و این مولود برای رفع نیاز باز کردن درهای دانشگاه به روی جامعه تشکیل شد. جهاددانشگاهی 40 سال است تلاش می‌کند تا بتواند ارتباطی مستمر بین هسته علم و فرهنگ و جامعه برقرار کند. اگر دوره دکتر منتظری را جلوه ارتباط اجتماعی جهاد با جامعه بدانیم، دوره دکتر طیبی نیز دوران ارتباط با فناوری بود.

تهرانچی تصریح کرد: چنانچه هسته علم و فرهنگ در دانشگاه را هسته علمی کشور بدانیم، اثرات فناوری اقتصادی و اجتماعی درب‌هایی هستند که باید از سوی دانشگاه به روی جامعه باز شود. امروز در گام دوم انقلاب قرار داریم و نهادهای برآمده از انقلاب اسلامی نیز باید خصلت گام دومی بیابند.

وی بیان کرد: مقوله علم و پژوهش در گام دوم انقلاب اسلامی، مقوله اول است. در گام دوم باید حرکت را با روحیه جوان‌گرایی آغاز کرد. امروز دوران تفاخر و افتخار به گذشته نیست بلکه دوران تولید و خلق جدید است. اگر مرحوم کاظمی اشتیانی ‌را نماد گام اول انقلاب اسلامی در جهاددانشگاهی بدانیم، این مجموعه در گام دوم ‌نیز باید با روحیه جهادی و جوانی ‌پیش برود. دکتر فیروزآبادی جوانی با استعداد و شایسته است که با باور ملی سطوح علمی را در بهترین دانشگاه‌ها گذرانده و به خدمت کشور درآمده است.

تهرانچی گفت: همچنین، ایشان در صحنه فناوری اقتصاد و مسائل اجتماعی ذوجنبتین است. ایشان دوره‌ای مسئولیت معاونت فرهنگی دانشگاه صنعتی شریف را دارا بود و دوره‌ای‌ نیز در حوزه فناوری فعال بوده‌اند. امیدواریم گام دوم انقلاب اسلامی، گام درهم‌تنیدگی برون‌دادهای اقتصادی، اجتماعی، فناورانه ‌جهاد با اتکا به سرمایه‌های این مجموعه باشد. امیدواریم جهاددانشگاهی بتواند همچنان در چله دوم انقلاب اسلامی خیلی درخشان به ‌پیش رود.

گزارش از مجتبی افشار 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha