کد خبر: 4064921
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲
سعیدرضا عاملی خبر داد:

سند امنیت غذایی در دستور کار ستاد نقشه جامع علمی کشور

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه امروز نیازمند فرهنگ جهادی دوران دفاع مقدس هستیم، گفت: سند امنیت غذایی با رویکرد فراوانی، فراگیری و دسترس‌پذیری غذا، با همکاری شورای عالی و وزارت جهاد کشاورزی روند نهایی سازی را دنبال می‌کند.

سعیدرضا عاملی

به گزارش ایکنا به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست تخصصی فرهنگ مدیریت جهادی و امنیت غذایی دانش‌بنیان که در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، گفت: ابتدا هفته جهاد سازندگی را تبریک عرض کرده و یاد شهدای جهادگر را گرامی می‌داریم، زیرا ما زندگی و راه و زندگی خود را مدیون شهدای دوران سازندگی و دفاع مقدس هستیم. انقلاب اسلامی با جهاد آغاز شده و هم‌اکنون ادامه پیدا کرده است. وی از زحمات وزیر محترم و نماینده مقام معظم رهبری تشکر کرد.

وی افزود: می‌خواهم درباره فرهنگ جهادی و نوآوری پیشرفت گرایانه با اولویت امنیت غذایی صحبت کنم. در واقع فرهنگ جهادی از پیشرفت سخن می‌گوید برای چگونه رفتار کردن و چگونه زندگی کردن است، زیرا به تعبیر رهبر حکیم انقلاب فرهنگ مانند هوا است اگر هوای ما جهادی باشد فرهنگ جهادی داریم، اما اگر هوا آلوده باشد با فرهنگ آلوده روبرو هستیم.

عاملی تصریح کرد: فرهنگ جهادی یک دلتنگی (به تعبیری نوستالژی) در آن وجود دارد؛ در واقع دلتنگی در کنج دل انسان مؤمن یک انگیزه مضاعف ایجاد می‌کند. دلتنگی خدایی زندگی کردن، دلتنگی ظهور امام عصر (عج الله تعالی فرجه الشریف) و دلتنگی نسبت به شهدا و شهادت که ما را متذکر وظایف خطیرمان می‌کند. در اوج سختی‌ها به دلتنگی‌ها رجوع می‌کنیم لذا گاهی متوجه الگو‌های خوب زندگی می‌شویم و آرام می‌شویم.

وی افزود: انسان مؤمن جهادی وقتی به فرهنگ جهادی متکی است آرام می‌شود در دنیایی که پر از فتنه‌های رنگارنگ است فرهنگ جهادی به ما کمک می‌کند که مسیر را مؤثر و باانگیزه طی کنیم. فرهنگ جهادی ضمن جهادی عمل کردن، اگر از نظم است و برنامه‌ریزی‌های مؤثر کارآمد. فرهنگ جهادی فرهنگ عشق و نظم است باید مسیر را با برنامه‌ریزی دنبال کنیم. زمان جنگ ما گلوله و خمپاره نداشتیم، اما فرهنگ جهادی داشتیم ما نیاز داریم آن مسیر زمان جنگ را ادامه دهیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: ما در سالگرد سی و چهارمین سال رهبری، رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار داریم. الحق باید قدردان نعمت وجود رهبر حکیم، دوراندیش و اهل مقاومت باشیم و مسیری را که ایشان ترسیم می‌کند، دنبال کنیم، گفتند: فرهنگ انقلابی، فرهنگ عقلانیت، معنویت و عدالت گرایی است. این مسیر سختی و مشقت دارد و این سنت الهی است که با «سختی است که آسانی ایجاد می‌شود» و باید عمل خیر کرد تا نتیجه خیر دید. «ان مع العسر یسرا» به معنای این است که همراه با سختی آسانی است نه اینکه بعد از سختی آسانی به وجود می‌آید.

لزوم توجه به فناوری‌های جدید در فرهنگ جهادی

وی با بیان اینکه فرهنگ جهادی باید همراه با توجه به مؤلفه‌های اثرگذار پیشرفت و با تکیه بر فناوری‌های جدید باشد و گفت: در فضای شبکه‌ای و فراگیر مجازی با یک پویایی در مؤلفه‌های اقتصادی مواجه هستیم. برای مثال فرمول بهره‌وری محصول نوع تعامل بین داده و ستادنده است. اگر ستادنده مساوی یا بیشتر از داده باشد، با بهره‌وری مواجه هستیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در فضای مجازی داده یا ورودی هر چه باشد، چون خروجی و ستادنده متمایل به بی‌نهایت است، بهره‌وری نیز ظرفیت متمایل به بی‌نهایت پیدا می‌کند. این قاعده در مورد درآمد و هزینه و سود هم صادق است. درآمد منهای هزینه مساوی سود است. اگر ما درآمد را متمایل به بی‌نهایت بگیریم، سود متمایل به بی‌نهایت خواهد بود و این ناظر بر قاعده هر عدد منهای بی‌نهایت مساوی با بی‌نهایت است. ما وقتی در محیط هوشمند زمین و آبیاری و نیاز غذایی مردم را تأمین می‌کنیم دیگر دچار خلأ و شوک اتفاقات نمی‌شویم. امروز فضای مجازی، اینترنت اشیا و اینترنت دانش اهمیت بسزایی دارد یعنی امروز از ۱۰ شرکت برتر دنیا ۹ شرکت فناورانه و دانش‌بنیان هستند.

عاملی ادامه داد: معماری اینترنت امروز بر مبنای یک الگوریتم ذهنی است. ذهن ما بر مبنای فرایند‌های الگوریتمی عمل می‌کند و فضای مجازی به دلیل ماهیت رقومی آن، بستر برای تبدیل ذهنیت رقومی به عملکرد رقومی در فضای داده‌ای شده است؛ لذا مسئله، دیگر صرفاً مسئله حل نشدنی نیست. هر مسئله راه حل‌پذیر شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در اهمیت نوآوری گفت: در مجلس ۱۲ هزار قانون مصوب داریم، در شورای عالی انقلاب فرهنگی هم مصوبات بسیاری داریم که فرآیند‌های زیادی را برای تصویب می‌گذراند. ولی زبان نوآوری می‌توان گفت حتی قدرتمندتر از قانون است و مسیر خود را پیدا می‌کند؛ لذا بعضی بر این معنا تأکید می‌کنند که نوآوری قانون است. امروز به نوآوری نیاز داریم در واقع باید با خودشکوفایی گره‌های مختلف کشور را برطرف کنیم. امروز در شرایط تحریم و درمان وضعیت اقتصادی کشور، نیازمند راهکار‌هایی هستیم که ضمن تأمین رشد و پیشرفت کشور، ابعاد حمایتی از اقشار کم درآمد را فراهم کند که البته دولت محترم تلاش‌های مستمر و مؤثری را دنبال می‌کند. امروز بر همه ما واجب است که دولت را در همه ابعاد یاری کنیم تا از این شرایط به‌خوبی عبور کنیم و شاهد عزت ملت شریف ایران باشیم.

وی ادامه داد: ما از هوش جمعی صحبت می‌کنیم، زیرا مهم‌تر از کار فردی است گاهی اوقات بلد نیستیم کار جمعی کنیم خصیصه دوم فضای مجازی در معماری، محیط خوشه‌ای است یعنی هر خوشه تشکیل شده از چند گره ارتباطی برخوردار است که وقتی به یکدیگر وصل می‌شوند ارتباط شبکه‌ای برقرار می‌کنند. این مسیر یک ظرفیت برای هوش جمعی و شبکه‌ای فراهم می‌کند؛ لذا هم کار جمعی تکمیل کننده و هم هوش مصنوعی جمعی یک ظرفیت بزرگ برای حل مسائل و ایجاد ارزش‌افزوده بزرگ است.

امنیت غذایی فقط به خوراک ربط ندارد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان این مطلب که در دانشگاه هاروارد تحقیقی انجام داده‌اند مبنی بر اینکه در حوزه نوآوری بیش از ۳۰ هزار خدمات نوآورانه در آمریکا صورت می‌گیرد و تنها ۵ درصد از آن‌ها موفق می‌شود باید تلاش و همت ادامه داشته باشد، گفت: ما سند امنیت غذایی را از وزارت جهاد دریافت کردیم، اما امنیت غذایی تنها به خوراک ربط ندارد بلکه به آب‌وخاک و به زندگی مردم مربوط است، زیرا هم بعد کشاورزی دارد و هم بعد سلامت و هم بعد فرهنگی و اجتماعی دارد که در این رابطه باید به این نکته اشاره کنم که این سند مهم‌ترین اتفاق در جهاد کشاورزی است که منجر به یک تحول و ایجاد نظام برنامه‌ای فراگیر در حوزه غذا و تأمین غذای فراگیر و دسترس‌پذیری غذا و جلوگیری از اسراف یا تبذیر در تولید و مصرف می‌شود.

عاملی تأکید کرد: فعالیت فناورانه و جهادی از ارکان اصلی در سند امنیت غذایی است. سند امنیت غذایی یک سند جامع است که همه ابعاد مرتبط با غذا را در نظر گرفته است و محصول یک نگاه چند رشته‌ای است. سند امنیت غذای با رویکرد فراوانی، فراگیری و دسترس‌پذیری غذا با همکاری شورای عالی و وزارت جهاد کشاورزی روند نهایی سازی را دنبال می‌کند.

وی افزود: باید بگویم سند امنیت غذایی پشتوانه مطالعاتی گسترده‌ای که مستندات مطالعاتی آن ۹ جلد گزارش توجیهی است. در واقع مهم‌ترین امر زندگی مرتبط با غذای سالم و حلال است که باید ابعاد مختلف فرهنگ غذا نیز مورد توجه قرار گیرد. شرکت‌های دانش بینیان از یک ظرفیت فراگیر و توزیع شده در حوزه‌های مختلف دانش‌بنیان برخوردارند که در تحقق این سند، نقش کانونی خواهند داشت.

در پایان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از همه ظرفیت‌های ملی در ارتباط با امنیت غذایی دعوت کرد که در این امر مهم مشارکت داشته باشند و نظرات خود را به ستاد نقشه جامع علمی کشور اعلام کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :