کد خبر: 4064938
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۲

اعلام آخرین مهلت ارسال آثار به رویداد صنایع‌دستی جنگل‌های هیرکانی

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: مهلت ارسال آثار به نخستین رویداد ملی صنایع‌دستی جنگل‌های هیرکانی تا ۲۰ تیر تعیین شده است.

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مریم جلالی معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی گفت: با توجه به اهمیت منابع طبیعی و نقش فعالان، هنرمندان و صنعتگران صنایع‌دستی درحفاظت از تنوع زیستی و فرهنگی، تولید محصولات صنایع‌دستی با رویکرد توسعه پایدار، فراخوان نخستین رویداد ملی صنایع‌دستی جنگل‌های هیرکانی (گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، سمنان) منتشر شده است.

جلالی معرفی و ترویج شهرها، روستاهای جهانی و ملی منطقه جغرافیایی و فرهنگی جنگل‌های هیرکانی و طراحی محصولات جدید منطبق با رویکرد توسعه پایدار، استفاده خردمندانه از منابع طبیعی و حمایت از گونه‌های نادر و در حال انقراض گیاهی و جانوری را از جمله اهداف این رویداد ملی بیان کرد و افزود: تعامل پایدار انسان و طبیعت در هنرهای سنتی و صنایع‌دستی، اتخاذ رویکرد توسعه پایدار در تجاری‌سازی، بسته‌بندی و تقویت ارزش افزوده محصولات صنایع‌دستی و هنرهای دستی، تأکید بر ارزش و کاربردی‌سازی دانش بومی دوستدار طبیعت در تولید محصولات هر منطقه و تولید محصولات بومی صنایع‌دستی جوامع محلی جنگل‌های هیرکانی با تأکید بر حفاظت از محیط زیست و فرهنگ بومی از دیگر اهداف نخستین رویداد ملی صنایع‌دستی جنگل‌های هیرکانی به‌شمار می‌رود.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی تصریح کرد: آثار باید مبتنی بر شیوه‌های تولید دستی خلق‌شده باشد. مهم‌ترین شاخص انتخاب آثار، وجود متمایز صنایع‌دستی از لحاظ توجه به محیط زیست، حفاظت از فرهنگ بومی، استفاده از دانش بومی سازگار با طبیعت، اصالت و کاربرد خلاقانه است.

جلالی مطرح کرد: تمامی علاقه‌مندان و فعالان مرتبط در سراسر کشور می‌توانند تا ۲۰ تیر ۱۴۰۱ در فراخوان نخستین رویداد ملی صنایع‌دستی جنگل‌های هیرکانی شرکت کنند و نتایج برگزیدگان هفته دوم مرداد ۱۴۰۱ اعلام می‌شود. همچنین به پنج اثر برگزیده به رسم یادبود جوایز ارزنده‌ای اهدا خواهد شد.» 

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به آدرس www.mcth.ir مراجعه کنند یا با دبیرخانه‌های این رویداد ملی در استان تهران به شماره ۶۱۰۶۳۰۰۰ داخلی ۴۱۸ و ۲۹۹ و در استان گیلان به شماره ۳۳۶۱۸۴۵۷ داخلی ۱۴۳ تماس بگیرند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :