کد خبر: 4067082
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۱

برنامه اندونزی برای اعطای مجوز حلال به 10 میلیون محصول

دولت اندونزی قصد دارد امسال به 10 میلیون محصول این کشور گواهی حلال رایگان اعطا کند که با گذشت نیمی از سال جاری میلادی کمتر از یک چهارم این هدف محقق شده است.

به گزارش ایکنا، به نقل از سلام‌ گیت‌وی، دولت اندونزی قصد دارد گواهی حلال رایگان برای 10 میلیون محصول از طریق طرح خوداظهاری در سال 2022 صادر کند.

با این حال تاکنون که نیمی از سال جاری گدشته است، کمتر از یک میلیون شرکت کوچک، متوسط ​​و خرد (SMME) به این طرح ملحق شده‌اند.

محمد عقیل ارحام، رئیس اداره تأیید محصولات حلال وزارت امور دینی اندونزی (BPJPH) گفت که تنها 867 هزار و 800 شرکت کوچک و متوسط ​​به برنامه خوداظهاری ملحق شده‌اند که حدود 24.1 درصد از هدف امسال است.

این میزان به طور قابل توجهی دور از هدف تعیین شده است و با 64 میلیون شرکت کوچک و متوسط ​​این کشور فاصله زیادی دارد.

وی گفت که دستیابی به هدف 10 میلیون محصول در سال جاری، مستلزم مشارکت 3.6 میلیون شرکت کوچک و متوسط ​​است که هر کدام دو یا سه محصول را ثبت کنند. 

وی افزود: دولت باید برای رسیدن به این هدف تلاش بیشتری کند.

روش‌های مختلفی برای تسریع این دستاورد از جمله همکاری با وزارتخانه‌ها و مؤسسات مرتبط و برگزاری نمایشگاه‌ها در زمینه اشتراک دانش گواهی حلال در دانشگاه‌ها در حال انجام است.

این اداره به طور مستمر شرکت‌های کوچک و متوسط ​​را تشویق می‌کند تا فوراً برای محصولات خود از طریق طرح خوداظهاری گواهی حلال کسب کنند تا در رقابت جهانی پیشتاز باشند.

ارحام افزود: در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط ​​هستند که هنوز فکر می‌کنند داشتن گواهی حلال مهم نیست اما در واقع این گواهینامه جدا از اینکه تضمینی برای جامعه است، یک نقطه آغاز برای ورود به رقابت جهانی است.

استراتژی دیگر، برنامه صدور گواهینامه حلال رایگان به نام «صحتی» است که از طریق آن دولت برای سه هزار و 200 شرکت کوچک و متوسط ​​در سال 2020 و 15 هزار شرکت در سال گذشته گواهی حلال صادر کرد. امسال، از 255 هزار شرکت کوچک و متوسط ​​که برای صدور گواهی حلال هدف‌گذاری شده‌اند، تنها 14 هزار و 194 شرکت ثبت‌نام کرده‌اند.

در بلندمدت، دولت اندونزی در نظر دارد تا یک میلیون شرکت کوچک و متوسط ​​از طریق برنامه صحتی گواهی حلال دریافت کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha