کد خبر: 4067411
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵
وزیر ارشاد تأکید کرد:

تألیف مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی ضروری است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید براینکه هیات نظارت بر ضوابط نشر کتاب باید تصمیمات بزرگ و تحول‌آفرین بگیرد، گفت: در حوزه کتاب کودک و نوجوان ضرورت دارد از وضعیت فعلی ترجمه‌ای به‌ سمت تألیف مبتنی بر فرهنگ غنی ایرانی اسلامی حرکت کنیم.

هیات نظارت بر نشر اتاق فکر و شورای راهبردی حوزه نشر و کتاب است

به گزارش ایکنا، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ در نخستین جلسه هیات نظارت بر نشر کتاب در دوره جدید، با تأکید براینکه حوزه نشر و کتاب یکی از وجوه اصلی و نشان‌دهنده تمایلات فرهنگی دولت‌ها محسوب می‌شود، افزود: دولت انقلابی که برآمده از مردم و باهدف اصلاح و ارتقای وضعیت اقتصادی و تغییر ریل و تحول در حوزه فرهنگ روی کار آمده، نگاه ویژه به تحول در حوزه کتاب و نشر دارد.

وی با تأکید براینکه باید در حوزه فرهنگ شاهد تغییر ریل، جهت‌گیری و اتفاقات جدید باشیم، ادامه داد: امیدواریم با حضور اعضای جدید این هیات که همگی از بزرگان و اساتید شناخته‌شده و باتجربه در حوزه‌های مدیریتی نشر و فرهنگ هستند، شاهد رفع و کاهش مسائل و مشکلات حوزه فعالیت‌ نویسندگان و ناشران باشیم.

اسماعیلی به کارکردهای هیات نظارت بر ضوابط نشر کتاب اشاره کرد و افزود: این هیات اتاق فکر و شورای راهبردی برای حوزه نشر و کتاب محسوب می‌شود تا جهت‌دهی‌های معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و حوزه نشر کتاب را روشن کند؛ بنابراین نقش تقلیل یافته‌ نظارتی و نمادین ندارد.

وزیر فرهنگ، آزاداندیشی و اعتقاد به مبانی آزادی قلم را از ویژگی‌های اعضای هیات نظارت بر نشر دانست و گفت: این اعضا باید در عین این‌که معتقد به این مبانی هستند، نسبت به ارزش‌ها و هنجارهای انقلاب اسلامی غیرت داشته باشند و اجازه ندهند اتفاقاتی رقم بخورد که مغایر با اهداف و آرمان‌های اصیل و اصلی انقلاب اسلامی باشد.

وی با تأکید براینکه این هیات نقش هدایتی و راهبری را ایفا می‌کند، عنوان کرد: امروز  شاهد انبوهی از ترجمه‌هایی هستیم که فکر و روح فرزندانمان را متوجه خود کرده است و باید شرایط حقوقی متناسبی برای مدیریت وضعیت فعلی تدوین و تصویب شود.

اسماعیلی با بیان اینکه آمار فروش کتاب کودک و نوجوان در نمایشگاه‌ کتاب تهران بیشتر از سایر بخش‌ها است، تصریح کرد: نمونه آن نمایشگاه مجازی سال گذشته بود که ۱۷ درصد کل فروش مربوط به بخش کودک بود درحالی‌که هرکدام از بخش‌های دیگر تنها ۲ تا ۳ درصد فروش داشتند.

وی بر سیاست وزارت فرهنگ برای تغییر وضعیت موجود در حوزه کودک و نوجوان تأکید کرد و اظهار داشت: باید سیاست منجر به تغییر وضعیت موجود، تغییر حالت ترجمه به تألیف باشد؛ یعنی از وضعیت فعلی ترجمه‌ای به‌سمت تألیف مبتنی بر فرهنگ غنی ایرانی اسلامی حرکت کنیم و چنین ظرفیتی وجود دارد چرا که یکی از افتخارات ما همواره ظرفیت‌های فکری و فرهنگی جامعه بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه هیات نظارت کلی حوزه نشر را در دستور کار قرار دهد، گفت: توقع داریم در هیات نظارت بر ضوابط نشر کتاب نظارت کلی وضعیت نشر و تغییر جهت‌گیری‌ها مورد بررسی قرار گیرد، بنابراین نباید امور را تزئینی و نمایشی انجام داد چرا که مسائل حوزه فرهنگ به‌قدری پیچیده و درعین‌حال مهم است که نیازمند بیشترین دقت‌نظر است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha