کد خبر: 4067949
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹

کتاب «تعامل طلبکار و بدهکار براساس آموزه‌های قرآن و اهل‌ بیت(ع)» منتشر شد

کتاب «تعامل طلبکار و بدهکار براساس آموزه‌های قرآن و اهل‌ بیت(ع)» اثر حسن شیرزاد کمانگر به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به چاپ رسید.

کتاب «تعامل طلبکار و بدهکار براساس آموزه‌های قرآن و اهل‌بیت(ع)» منتشر شد

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کتاب «تعامل طلبکار و بدهکار براساس آموزه‌های قرآن و اهل‌ بیت(ع)» اثر حسن شیرزاد کمانگر است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در 77 صفحه منتشر شد.

پژوهشکده مذکور تلاش کرده است با پژوهشگران فرهیخته و بهره‌گیری از آموزه‌های نورانی قرآن و اهل‌بیت(ع) و تدوین فرهنگ‌نامه سبک‌ زندگی، کاربردی‌ترین اطلاعات موضوعات مرتبط با حوزه‌های گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط‌زیست را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

در میان مدخل‌های این فرهنگنامه، برخی موضوعات فرهنگی ویژه‌ای برخوردارند و عموم افراد جامعه به‌صورت گسترده با آن سروکار دارند. از این‌ رو، به‌منظور ارتقا و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این‌گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگنامه، به‌صورت کتابچه‌های مستقل نیز در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. بر همین اساس، در اثر پیش‌رو شاخصه‌های مربوط به رفتار با دشمنان در آموزه‌های قرآن و اهل‌ بیت(ع) تهیه می‌شود و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

در کتاب «تعامل طلبکار و بدهکار براساس آموزه‌های قرآن و اهل‌ بیت(ع)» پس از مفهوم‌شناسی سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی، مفهوم‌شناسی و ارزش تعامل با بدهکار تبیین شده است.

نویسنده، در ادامه این اثر، آثار دنیوی و اخروی تعامل با بدهکار (آمرزش، اجابت دعا، بهره‌مندی از پاداش صدقه، بهره‌مندی از امنیت و بهشت و ثبات قدم و...) را تشریح کرده است. سپس، «آداب تعامل با بدهکار» را تبیین کرده است که ازجمله این آداب می‌توان به منت ننهادن، پرداخت سریع، مهلت دادن، خودداری از دریافت هدیه اشاره کرد.

«آداب تعامل با طلبکار» از دیگر مباحث این اثر است که در این راستا تلاش برای پرداخت بدهی، درخواست مهلت با خوش‌رویی، جلب رضایت طلبکار، پرداخت بهتر و بیشتر، کار به‌جای پرداخت بدهی، و خودداری از فرار برای قرض بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل‌ بیت(ع) توصیه شده است.

در بخشی از این کتاب با عنوان «آداب تعامل با بدهکار» می‌خوانیم:

«آداب تعامل با بدهکار از موضوعات مهمی است که رعایت آن‌ها می‌تواند بر رویش فضایل اخلاقی طلبکار و بهره‌مندی وی از آثار و پاداش‌های قرض دادن اثرگذار باشد؛ از این دو شایسته است به مجموع آیات و روایاتی که درباره آداب تعامل با بدهکار واردشده، اشاره شود که عبارت‌اند از: اخلاص، تکریم، حفظ آبرو، خوش‌اخلاقی، منت ننهادن، پرداخت سریع، مهلت دادن، بخشش بدهی، تنظیم اسناد، پرهیز از ربا، گواهی گرفتن، دریافت قرض از زکات، مانع فروش منزل و زمین زراعتی، خودداری از مهمانی، خودداری از دریافت هدیه.»

علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی کتاب کتاب «تعامل طلبکار و بدهکار براساس آموزه‌های قرآن و اهل‌ بیت(ع)» می‌توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/  مراجعه کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha