کد خبر: 4089616
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۰
اسماعیلی در باغ هنر تهران:

آماده تولید فیلم‌های مشترک با تاجیکستان هستیم

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آماده همکاری با نهادهای فرهنگی کشور تاجیکستان هستند و در این زمینه تولید فیلم‌های مشترک و معرفی شخصیت‌های بزرگ تاریخی می‌تواند در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش ایکنا، افتتاحیه هفته فرهنگی تاجیکستان شامگاه دوشنبه 12 مهر در باغ هنر تهران برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن گرامیداشت آغاز هفته فرهنگی تاجیکستان گفت: هویت فرهنگی تاریخی و مهم‌تر از آن علقه‌های مشترک، دو ملت ایران و تاجیکستان را به یکدیگر نزدیک کرده است. ایران و تاجیکستان علاوه بر مراودات معمول فرهنگی به طور مشترک در دو نهاد بین‌المللی فرهنگی عضویت دارند. نخست موسسه فرهنگی اکو که کشورهای منطقه اکو را در بر می‌گیرد و دوم «ایتا» که حدود ده سالی می‌شود با حضور سه کشور فارسی زبان ایران، تاجیکستان و افغانستان تشکیل شده است.

وی با اشاره به عضویت ایران در پیمان شانگهای گفت: در میان پروتکل‌های عضویت در این پیمان دو پروتکل فرهنگی و رسانه‌ای به امضا رساندیم که دورنمای خوبی برای همکاری‌های منطقه‌ای فراهم می‌کند. تعامل فرهنگی با کشور تاجیکستان از نخستین روزهای کاری وزارت فرهنگ در دوره جدید، در دستور کار قرار گرفت که این امر به خاطر علقه تاریخی میان مردم ایران و تاجیکستان است.

اسماعیلی افزود: زیرمجموعه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همگی آماده همکاری با نهادهای فرهنگی کشور تاجیکستان هستند و در این زمینه تولید فیلم‌های مشترک و معرفی شخصیت‌های بزرگ تاریخی می‌تواند در دستور کار قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری سفر خود به شهر سمرقند گفت: وقتی در سمرقند قدم می‌زنیم یاد و خاطره شهر اصفهان و میدان حضرت امام به ذهن متبادر می‌شود و همین میراث فرهنگی است که کشورهای ما را به یکدیگر پیوند می‌دهد.

اسماعیلی با اشاره به برپایی هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران گفت: برپایی هفته‌های فرهنگی میان کشورها، جوامع و جوان‌های ما را با میراث فرهنگی مشترک آشنا می‌کند. برپایی هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران سرآغاز همکاری‌های گسترده فرهنگی میان دو کشور باشد.

اعلام آمادگی تولید فیلم‌های مشترک با تاجیکستان برای معرفی شخصیت‌های بزرگ تاریخی

وی همچنین با اشاره به همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بنیاد سعدی در گسترش زبان آموزی فارسی در نقاط مختلف جهان گفت: امروز این همت در کشور وجود دارد که پاسداشت زبان فارسی با جدیت پیگیری شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی دولت و رئیس شورای هنر آمادگی وزارت خانه فرهنگ و نهادهای تابعه و دیگر بخش‌های مدیریت فرهنگی و هنری ایران را برای همکاری‌های همه‌جانبه فرهنگی با تاجیکستان اعلام می‌کنم.

با اشاره به رویکرد جدید دولت مردمی در حوزه سیاست خارجی گفت: طی یک سال اخیر بیش از هشت وزیر فرهنگ از کشورهای مختلف منطقه در تهران حضور پیدا کرده‌اند همچنین در قالب چندین سفر با وزرای فرهنگ سایر کشورها دیدار و مذاکراتی صورت گرفته است که در راستای این دیدارهای مشترک، تفاهم‌نامه‌های فرهنگی و هنری خوبی به امضای طرفین رسیده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی دولت تأکید کرد: یکی از اولویت‌ها در حوزه دیپلماسی فرهنگی، اتکا به زبان فارسی و میراث تاریخی و فرهنگی مشترک با کشورهای مختلف به خصوص کشور دوست و برادر تاجیکستان است.

اعلام آمادگی تولید فیلم‌های مشترک با تاجیکستان برای معرفی شخصیت‌های بزرگ تاریخی

 ارزش‌های زبانی و تاریخی مشترک

همچنین در این مراسم زلفیه دولت‌زاده، وزیر فرهنگ تاجیکستان با اشاره به روابط فرهنگی تاجیکستان با ایران گفت: در یک سال اخیر شاهد فصل جدیدی در روابط ایران و تاجیکستان هستیم. ارزش‌های مشترک زبانی و تاریخی، ملت‌های تاجیکستان و ایران را به هم پیوند می‌دهد و زمینه تقویت مناسبات فرهنگی دو کشور را فراهم می‌آورد.

وزیر فرهنگ تاجیکستان با اشاره به برپایی هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران گفت: چنین رویدادهای فرهنگی در تقویت روابط دو جانبه نقشی بی‌بدیل بازی می‌کند. ملت‌های تاریخی در گذشته تمدن آفرین بوده‌اند و امروز در مواجهه با چالش‌های جهانی، پرچمدار دوستی تمدن‌ها هستند.

وزیر فرهنگ تاجیکستان همچنین از حضور هنرمندان تاجیک در جشنواره تئاتر فجر و حضور و بازدید اهالی فرهنگ تاجیکستان از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان نمونه‌هایی از تبادلات فرهنگی تاجیکستان و ایران یاد کرد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد، برپایی هفته فرهنگی تاجیکستان تا سال‌ها در خاطر علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر باقی بماند.

اعلام آمادگی تولید فیلم‌های مشترک با تاجیکستان برای معرفی شخصیت‌های بزرگ تاریخی

لازم به ذکر است هفته فرهنگی جمهوری تاجیکستان در ایران با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت فرهنگ جمهوری تاجیکستان و سفارت تاجیکستان در ایران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی شامگاه دوشنبه ۱۱ مهر در منطقه فرهنگی گردشگری اراضی عباس‌آباد تهران گشایش یافت و از روزهای آینده نیز در شهرهای شیراز و تبریز برگزار خواهد شد.

این رویداد فرهنگی شامل اجرای برنامه توسط گروه‌های هنری از جمله گروه نمایش، گروه موسیقی، قرائت شعر توسط شعرای تاجیکستانی و برگزاری نمایشگاه نقاشی، عکس، هنرهای دستی و لباس‌های ملی آن کشور است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha