کد خبر: 4089870
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۱
وقتی اپوزیسیون برای کسب رأی تلاش می‌کند؛

ارائه لایحه حمایت از حجاب به پارلمان ترکیه

رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه در ادامه مواضع تازه این حزب در قبال مسلمانان، لایحه‌ای را برای تصویب قانون دفاع از حجاب به پارلمان این کشور ارائه کرد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از ان‌‌تی‌پی‌،  کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق(CHP) از احزاب اصلی اپوزیسیون ترکیه پیشنهاد خود را درباره مقررات حجاب به پارلمان ارائه کرد.

برخی این پیشنهاد را بیانگر مقاصد و نیت خالصانه و روادارانه وی دانستند و برخی مقاصد انتخاباتی را در پس آن پنهان می‌دانند.

کمال قلیچداراوغلو، رهبر CHP گفت: ما قانونی برای محافظت و دفاع از حجاب پیشنهاد خواهیم کرد. این لایحه به رئیس پارلمان ارائه شده است.

در همین راستا؛ حزب حرکت ملی ترکیه MHP به این اقدام قلیچدار اوغلو  واکنش نشان داد. دولت بهجلی، رئیس حزب  حرکت ملی با بیان اینکه نیازی به تصمیم‌گیری جدید در خصوص حجاب در ترکیه نبوده است، گفت که حجاب یک مشکل حل شده است.

در همین حال دریا یانیک، وزیر خانواده و خدمات اجتماعی ترکیه اظهارات قلیچدار اوغلو را یک اقدام انتخاباتی توصیف کرد و گفت: قلیچدار اوغلو در تلاش است تا برای خود در انتخابات آتی رأی جمع کند.

مصطفی دستیجی، رئیس حزب اسلام‌گرا و ناسیونالیست راست افراطی اتحاد بزرگ در ترکیه نیز، اظهارات قلیچدار اوغلو را اقدامی برای کسب آرای بیشتر تفسیر کرد و گفت: من آن را اقدامی می‌دانم که برای جلب رأی کسانی که روی حجاب حساسیت دارند، انجام شده است.

کمال قلیچدار اوغلو، رئیس حزب جمهوری خواه خلق به تازگی با اعلام قصد خود برای ارائه قانون پیشنهادی برای قانونی شدن حجاب در ترکیه، جنجال در شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت.

قلیچدار اوغلو در یک کلیپ ویدیویی گفت که حزب او روز سه شنبه(دیروز) لایحه‌ای ارائه خواهد کرد که قانونی بودن حجاب را در ترکیه تضمین می‌کند.

در این ویدئو، رهبر اپوزیسیون ترکیه بابت اشتباهات گذشته در مبارزه حزبش با حجاب عذرخواهی کرد و قول داد با ارائه لایحه‌ای به پارلمان از آن دفاع کند.

قلیچدار اوغلو از تابستان گذشته هم پویشی برای معذرت‌خواهی از زنان محجبه، دین‌گرایان و افراد محافظه‌کار آغاز کرد؛ پویشی که پیش از این سابقه نداشته هیچ کدام از رهبران این حزب سکولار و کهنه‌کار در تاریخ ترکیه دست به آن زده باشند.

این در حالی است که حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه نیز مدت زیادی است برای حذف محدودیت‌ها در زمینه استفاده زنان از روسری در دولت سکولار این کشور تلاش کرده است.

ترکیه در سال ۲۰۱۰ ممنوعیت استفاده از پوشش اسلامی و حجاب در دانشگاه‌ها را لغو کرد . مجوز استفاده از پوشش اسلامی برای دانش‌آموازن دختر در مؤسسات دولتی و همچنین دبیرستان‌ها به ترتیب از سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ صادر شد.
برپایه نظرسنجی‌های رسمی در ترکیه ۷۴ درصد از زنان طرفدار حجاب هستند. اما تا قبل از اردوغان حجاب در دانشگاه‌ها و ادارات دولتی غیرقانونی بود. با تلاش اردوغان و بر اساس همه‌پرسی قانون منع حجاب لغو شد..

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha