کد خبر: 4092235
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۶
سرانجام توسط خانه کتاب اطلاع‌رسانی شد

تائید انصراف ایران از حضور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

خانه کتاب و ادبیات ایران پس از سه روز پیگیری بی‌پاسخ مانده خبرنگار کتاب ایکنا در خصوص انصراف ایران از شرکت در جشنواره کتاب فرانکفورت با انتشار اطلاعیه‌ای این خبر را تائید کرد.

انصراف ایران از حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت

به گزارش ایکنا خانه کتاب و ادبیات ایران دلیل انصراف خود از شرکت در هفتادوچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت دخالت آشکار در امور داخلی ایران و اعلام عدم توانایی برای تأمین امنیت و رعایت شئون غرفه جمهوری اسلامی ایران و گروه ایرانی حاضر در نمایشگاه در کنار انتقال بدون هماهنگی غرفه کشورمان از سالن اصلی به یکی از سالن‌های فرعی را از دلایل این انصراف اعلام کرده است. تعلل سفارت آلمان در تهران، باوجود وعده‌های قبلی و در اقدامی هماهنگ با مسئولان نمایشگاه فرانکفورت در صدور روادید برای گروه اعزامی نیز دلیل دیگر عنوان شده است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: خانه کتاب و ادبیات ایران که بیش از یک دهه در این نمایشگاه حاضر بوده و فرصت حضور فعالان نشر بین‌الملل کشورمان را در نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب فراهم می‌کند، در پاسخ به مسئولان نمایشگاه فرانکفورت، ضمن اعتراض به رفتار غیرحرفه‌ای آن‌ها که با اهداف فرهنگی اعلام‌شده برای این رویداد تعارض آشکار دارد، اعلام کرد از این نمایشگاه انتظار می‌رفت با رفتار حرفه‌ای فرصتی برابر در اختیار کشورها قرار دهد و به روابط دوجانبه مطلوب ایجادشده در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و فرانکفورت پایبند باشد؛ اما متأسفانه با طرح مسائلی واهی در خصوص امور داخلی ایران، سعی دارد بر تلاش‌های سفیران فرهنگی نشر ایران سایه افکند و در مسیر معرفی و پیشرفت‌های این صنعت سنگ‌اندازی کند.

خانه کتاب و ادبیات ایران به‌عنوان مجری برپائی غرفه جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه جانمایی جدید، در شأن و جایگاه نشر کشورمان نیست و امکان اجرای برنامه‌های پیش‌بینی شده را ندارد، از حضور در هفتاد و چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت به‌طور رسمی انصراف داد.

این اقدام یک‌جانبه نمایشگاه فرانکفورت در تغییر محل از پیش تعیین‌شده غرفه، در صورتی است که خانه کتاب و ادبیات ایران در اسفند‌ماه ۱۴۰۰ نسبت به ثبت‌نام در این دوره اقدام کرد و در فروردین‌ماه ۱۴۰۱ با انتشار فراخوان برای همکاری و مشارکت از ناشران سراسر کشور دعوت به عمل آورده بود.

ناشران و فعالان بین‌المللی نشر ایران نیز نسبت به تنظیم قرارهای ملاقات با طرف‌های خارجی، آماده‌سازی نمایه‌های چندزبانه و نمونه آثار برای انعقاد قراردادهای انتشار به زبان‌های دیگر و بهره‌برداری از این نمایشگاه برنامه‌ریزی و اقدام کرده بودند.

معرفی و عرضه آخرین دستاوردهای صنعت نشر ایران، رونمایی از آثار جدید، تنظیم ملاقات ناشران ایرانی با طرف‌های خارجی، ملاقات با رؤسای دیگر نمایشگاه‌های دنیا، معرفی طرح‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه نشر آثار مکتوب، دعوت از ناشران خارجی جهت حضور در سی‌وچهارمین نمایشگاه کتاب تهران و ... ازجمله برنامه‌های پیش‌بینی‌شده غرفه ایران در این دوره از نمایشگاه بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha