کد خبر: 4100486
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۹

اسماعیلی: گلستان رنگین‌کمان اقوام ایرانی است

محمدمهدی اسماعیلی گفت: استان گلستان به عنوان رنگین‌کمان اقوام ایرانی سرشار از استعدادهای فراوان است.

به گزارش ایکنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه پنجشنبه ۲۶ آبان در مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی که در تالار اسعد گرگانی استان گلستان برگزار شد، در جمع هنرمندان موسیقی اقوام مناطق مختلف کشور با تأکید بر سیاست‌های دولت مردمی مبنی بر تحقق عدالت فرهنگی گفت: فرهنگ و هنر کشور در شاخه‌های مختلف در همه پهنای سرزمینی استعدادهای بزرگ و شگرفی دارد، به‌طوری‌که هر منطقه و بخشی از ایران سرافزار، پیشینه گرانبها در حوزه موسیقی دارد و همه نقاط ایران آکنده از استعدادهای بزرگی هنری است که در جشنواره‌هایی چون جشنواره موسیقی نواحی امکان ظهور پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه جشنواره موسیقی نواحی یکی از مهمترین عوامل پیوند فرهنگی ایران عزیز به شمار می‌رود، گفت: شعر و موسیقی از جمله یادگاران ارزشمند سرزمین کهن ایران است که هم اینکه مناطق مختلف ایران عزیز را به هم متصل می‌کند بلکه در خارج از مرزهای جغرافیایی کشورمان از عوامل اصلی همگرایی منطقه محسوب می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه موسیقی یکی از مهمترین نمادهای پیوستگی فرهنگی در داخل و خارج از کشور است، تصریح کرد: وزارت فرهنگ در دوره جدید بر ترویج و گسترش موسیقی نواحی و اقوام ایرانی تأکید ویژه دارد و در قالب سفرهای استانی نهایت تلاش خود را می‌کنیم که با پیشکسوتان این حوزه از نزدیک دیدار و گفتگو داشته باشیم تا با شنیدن نقطه نظرات و دغدغه‌های اهالی موسیقی نواحی، فضای رشد و بالندگی برای گسترش این حوزه را بیش از گذشته فراهم کنیم.

وی ادامه داد: آن چیزی که مردم ایران را به هم پیوند می‌زند فرهنگ و هنر است و  نباید فراموش کرد، آن چیزی که قلب‌های ما را در کنار هم قرار داده است، میراث غنی و تاریخ درخشان فرهنگی این سرزمین کهن است. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به برپایی باشکوه برنامه‌های هفته کتاب در نقاط مختلف کشور اشاره کرد و گفت: بیش از 20 هزار برنامه متنوع هم‌زمان با هفته کتاب در سراسر کشور اجرا شد و مردم در اقصی نقاط کشور همانند همیشه با شورونشاط در همه فعالیت‌های فرهنگی هنری حاضر شدند زیرا ذات مردم یک ذات فرهنگی به پشتوانه پیشینه درخشان فرهنگی است.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، انقلابی فرهنگی است، خاطرنشان کرد: بیش از 43 سال در عرصه‌های مختلف فرهنگی یک دوره جدید از شکوفایی را در میهن عزیزمان تجربه کرده‌ایم و فرهنگ و هنر متعالی برخاسته از روحیه انقلابی دینی کشور ما را به کشوری برجسته و نمونه در منطقه تبدیل کرده است. 

وی افزود: دشمنان و بدخواهان نمی‌توانند این شکوفایی و رونق را در کشور ببینند و با پاشیدن بذر ناامیدی در میان مردم به دنبال شکاف و واگرایی در جامعه ایرانی هستند. دشمن، خواب‌های شومی برای ملت ایران دیده است و نهایت تلاش خود را انجام می‌دهد تا صفوف منسجم ملت را دچار اخلال کند زیرا تحمل تماشای شادی‌های مردم ایران را ندارند بر همین اساس با همه مزدورانشان تلاش می‌کنند خواب‌های پریشان خود را در مورد مردم ایران تحقق بخشند. اما به یاری خداوند در هر فتنه با شکست مفتضحانه‌ای مواجه می‌شوند.

اسماعیلی در ادامه تأکید کرد: مردم ایران  اتحاد و انسجام  ملی را به‌آسانی به دست نیاورده‌اند که این وحدت در مقابل تروریسم رسانه‌ای شبکه‌های صهیونیستی و غربی ازهم‌گسیخته شود.

وی گفت: در این روزها که مدافعان امنیت در راه پاسداری از کشور به مقام رفیع شهادت نائل می‌شوند اطمینان داریم که مسیر متعالی و رشد سرزمینمان بدون وقفه ادامه پیدا خواهد کرد و به قله تمدن نوین اسلامی خواهد رسید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان درباره  استان گلستان گفت: این استان به عنوان رنگین‌کمان اقوام ایرانی سرشار از استعدادهای فراوان است و در سفر قبلی به استان گلستان وعده دادیم که طرح‌های جدید در گرگان و دیگر شهرها به مجموعه زیرساخت‌های فرهنگی این استان اضافه خواهد شد و انشا الله به این وعده عمل خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha