کد خبر: 4102083
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۵

تفاهم‌نامه همکاری توسعه گیاهان دارویی بین جهادکشاورزی و جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان

تفاهم‌نامه همکاری مشترک با حضور استاندار سیستان و بلوچستان و رییس جهاددانشگاهی بین این نهاد و جهاد کشاورزی استان در زمینه گیاهان دارویی و فرآورده‌های مرتبط به امضا رسید.

جهاددانشگاهیبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، در دومین روز سفر رئیس جهاددانشگاهی به استان سیستان و بلوچستان، صبح امروز پنجشنبه ۳ آذرماه، تفاهم نامه همکاری مشترک جهاددانشگاهی و سازمان جهاد کشاورزی استان در زمینه گیاهان داروی و فرآورده‌های مرتبط با حضور حسین مدرس خیابانی، استاندار سیستان و بلوچستان و حسن مسلمی نائینی، رئیس جهاددانشگاهی به امضا رسید.

در این مراسم رئیس جهاددانشگاهی ضمن تبریک ایام هفته بسیج بیان کرد: استان سیستان و بلوچستان در زمینه های مختلف دارای شاخص‌ها و پتانسیل‌های منحصر بفردی است.

مسلمی نائینی در ادامه گفت: سیستان و بلوچستان در زمینه فعالیت دانشگاهی و داشتن مراکز آموزشی علمی از استان‌های تراز اول کشور محسوب می شود که وجود این مراکز خود می تواند پشتوانه علمی قوی برای انجام کارهای تحقیقاتی و کاربردی جهاددانشگاهی در استان باشد.

رئیس جهاددانشگاهی اظهار کرد: ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان در زمینه‌های انرژی‌های نو همچون باد، خورشید و آب می‌تواند فرصت را برای جهاددانشگاهی برای ارائه خدمات علمی و پژوهشی در استان فراهم آورد.

مسلمی نائینی همچنین با اشاره به دوران مسئولیتش به عنوان مدیرکل بورس دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در آن زمان نگاه ویژه‌ای به بورس دانشجویان مناطق کم‌برخوردار داشتم که خوشبختانه بسیاری از دانشجویانی که در آن زمان بورس شدند هم اکنون شاهد خدمات آنها در استان سیستان و بلوچستان هستیم.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون نیز این آمادگی برای حمایت از مناطق کم‌برخوردار وجود دارد، تصریح کرد: این آمادگی در جهاددانشگاهی است که سرمایه‌گذاری در خصوص گیاهان دارویی، اصلاح نژاد دام همچون گاو اصیل سیستانی و مرغ بومی انجام دهد.

رئیس جهاددانشگاهی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در بحث علمی، دانش بنیان و پژوهشی می تواند به کمک توسعه استان در بخش‌های ذکر شده بیاید.

مسلمی نائینی گفت: در تفاهم‌نامه همکاری جهاددانشگاهی و جهاد کشاورزی در خصوص توسعه و فراوری گیاهان دارویی این آمادگی را داریم تا صنعت کشت گیاهان دارویی و کمک به بومیان منطقه جهت فروش و فراوری این محصول در استان حمایت کنیم.

همچنین در این جلسه استاندار سیستان و بلوچستان نیز شش شاخص برای فعایت جهاددانشگاهی در استان را گیاهان دارویی، گاو اصیل سیستانی، مشاغل خانگی، ایده‌های نو و فناور، مباحث آموزشی و دانشگاهی و تولید دانش به محصول ذکر کرد.

مدرس خیابانی گفت: خوشنامی جهاددانشگاهی در انجام فعالیت های مختلف این نهاد را در کشور به عنوان یک برند و نهاد موفق تبدیل کرده است.

وی اظهار کرد: ما باید خودباوری که در جهاددانشگاهی در زمینه چرخه تولید دانش و خلاقیت و نوآوری است به تولید ثروت و اقتصاد تبدیل کنیم و از این ظرفیت برای توسعه استان استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: جهاددانشگاهی برای انجام فعالیت‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی خود باید در استان دارای پایگاه دائم شود و دستگاه‌های مرتبط همچون دانشگاه، اداره راه و شهرسازی و سازمان برنامه‌ریزی از این نهاد حمایت جدی داشته باشند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: اعتماد به نفس و خودباوری در استان در خصوص تولیدات فناور باید انجام شود که جهاددانشگاهی در این زمینه می تواند به کمک ما در استان بیاید.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: اعتقاد بر این است مطالعاتی که تا کنون در استان انجام شده باید تبدیل به محصول شود، از این پس کار مطالعاتی بر عهده دانشگاه ها و تولید محصول بر عهده بخش خصوصی و دولت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه سطح زیر کشت گیاهان دارویی استان را ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار و با تولید بالغ بر ۲۰ هزار تن ذکر کرد و افزود: سیستان و بلوچستان دارای افزون بر ۲۰۰ گونه گیاهی زراعی، باغی، جنگلی ومرتعی است.

سیدمحمدرضا سیدحسینی تصریح کرد: در قالب این برنامه ۵ ساله توسعه کشت گیاهان دارویی که با هدف افزایش سطح زیر کشت و شکل گیری صنعت و بازرگانی گیاهان دارویی، ارتقای سطح درآمد کشاورزان و ایجاد زمینه های جدید اشتغال‌زایی و حفظ ذخایر توارثی و اهلی‌سازی گیاهان دارویی در سازمان جهاد کشاورزی دنبال می‌شود، ۶۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی سیستان و بلوچستان افزایش خواهد یافت.

حسینی بیان کرد: عمده گیاهان دارویی که در هدف برنامه توسعه کشت گیاهان دارویی قرار دارد شامل حنا، چای ترش، نیل یا وسمه، گل محمدی، سیر و زیره سبز ،رازیانه ،سیاهدانه ،... قرار دارند.

وی تصریح کرد: برای تحقق توسعه گیاهان دارویی، تولید و توزیع انواع بذر، احداث واحدهای فرآوری ، اسانس‌گیری و گلاب‌گیری، احداث مزارع الگویی با همکاری مراکز تحقیقاتی وهمکاری با بهره‌برداران در کشت و صادرات محصولات تولیدی را در دستور کار سازمان جهادکشاورزی قرار داده‌ایم.

حسینی تاکید کرد: در برنامه توسعه سطح زیر کشت و تولید گیاهان دارویی، ایجاد صنایع تبدیلی و کارگاه‌های مورد نیاز نیز به عنوان زنجیره ارزش برای فرآوری محصولات مد نظر قرار دارد.

گفتنی است این تفاهم‌نامه همکاری مشترک در زمینه گیاهان دارویی و فرآورده‌های مرتبط به امضای سیدمحمدرضا سیدحسینی، رئیس سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان و عباس صفدری، رئیس جهاددانشگاهی واحد سیستان و بلوچستان رسید.

دیدار با امام جمعه زاهدان، حضور در جمع جهادگران استان و بازدید از کلینیک تخصصی دندانپزشکی جهاددانشگاهی از دیگر برنامه‌های روز دوم سفر رئیس جهاددانشگاهی است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha