کد خبر: 4102486
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۶

نمایشگاه آثار هنری نگارگری، تذهیب و تشعیر برپا شد

نمایشگاه نقاشی گروهی آثار نگارگری، تذهیب و تشعیر در نگارخانه اندیشه برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای اندیشه، نمایشگاه نقاشی گروهی آثار پریسا رحمانی، ویژه برنامه جدید نگارخانه اندیشه برای نمایش آثار هنرمندان رشته‌های تجسمی است که به همت مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۷ برگزار می‌شود.

در این نمایشگاه نقاشی آبرنگ، آثاری از پریسا رحمانی و جمعی از هنرجویان در رشته‌های نگارگری (مینیاتور)، تذهیب و تشعیر به نمایش درآمده و در معرض دید عموم علاقه‌مندان به هنر قرار می‌گیرد.

نگارگری یا مینیاتور یکی از هنرهای اصیل ایرانی است که با عنوان نقاشی ظریف شناخته می‌شود. این هنر در گذشته بیشتر برای کتاب‌آرایی ادبی، علمی و پزشکی و یا به گونه جداگانه (مرقع) استفاده می‌شد، اما امروز از محدوده‌ کتاب‌آرایی فراتر رفته است.

تذهیب، هنر آراستن متون، کتاب‌ها، تابلوها و آثار و بناهای هنری و تاریخی با شیوه‌های مختلف نگارگری و طراحی است. هنرمند تذهیب کار با استفاده از نقوش بدیع و زیبا و به‌کارگیری رنگ‌ها و زرکاری، آثار هنری را تزیین می‌کند.

تشعیر، روشی در تذهیب و نقاشی ایرانی یا نگارگری است که در آرایش کتاب یا قطعات خط و مینیاتور و مرقعات استفاده می‌شود. در تشعیرسازی، حاشیه صفحه‌ها را با نقش مایه‌هایی از حیوان، مرغ، گل و گیاه می‌آرایند.

این نمایشگاه امروز شنبه ۵ آذر از ساعت ۱۴ الی ۱۸ در نگارخانه اندیشه فرهنگسرای اندیشه افتتاح شده و تا پنج‌شنبه ۱۰ آذر ادامه دارد. ورود برای عموم علاقه‌مندان بلامانع است. هم‌چنین ورکشاپ گروهی در طول هفته جاری ویژه عموم علاقه‌مندان برگزار می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha