کد خبر: 4102624
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۹

مسجد چهارصدساله استانبول و بازیابی شکوه گذشته + فیلم و عکس

«مسجد آبی» استانبول که حدود 400 سال قبل به دستور سلطان احمد عثمانی ساخته شده، در حال مرمت است تا بار دیگر شکوه معماری آن چشم‌های بازدیدکنندگان را به خود خیره کند.

به گزارش ایکنا به نقل از دیلی صباح، اداره کل بنیادهای ترکیه اعلام کرده است که کار مرمت مسجد آبی استانبول طبق برنامه ادامه دارد و مرمت دروازه‌های 400 ساله آن تقریباً به پایان رسیده است.

در بیانیه‌ای که از سوی این اداره منتشر شد، آمده است که این مسجد که توسط معمار صدفکار محمت آقا بین سال‌های 1609 تا 1617 ساخته شده در حال بازیابی شکوه سابق خود است، زیرا عملیات حفاظت و مرمتی که در ژوئیه 2017 آغاز شد و به صورت مرحله‌ای ادامه یافته بود در حال نزدیک شدن به پایان خود است.

این اداره افزود که مرحله اول کار در آوریل 2022 تکمیل شد و مرحله دوم در اگوست 2022 آغاز شده است. تمام تعمیرات مورد نیاز در بخش‌های مختلف بر روی مناره‌ها، صحن و داخل مجموعه حریم سازه به صورت جامع و دقیق توسط تیم‌های متخصص انجام شده است. مرمت به‌زودی تمام می‌شود و تمام عناصر اصلی مجموعه با بازیابی شکوه و عظمت گذشته به روی عموم باز خواهد شد.

برهان ارسوی، مدیر کل بنیادها خاطرنشان کرد: درهای 400 ساله مسجد نیز مرمت شده است. ارسوی با اشاره به وجود کتیبه‌هایی در قسمت‌های بالای درها گفت: در سمت چپ عبارت «یا محمد، بشّر المومنین» و در سمت راست عبارت «نصرمن الله و فتح قریب» نوشته شده است.

لنگه‌های در اصلی که اثر هنری ارزشمندی است، مانند سایر درهای جانبی صحن، توسط جواهرساز ظلی، پدراولیا چلبی سفرنامه‌نویس مشهور ترک ساخته شده است.

ارسوی تأکید کرد که مرمت این مجموعه به عنوان یک مسجد با شش مناره با دقت ادامه دارد. وی ادامه داد: ما در سه ماهه اول سال 2023 مرمت کلی و همچنین کار روی درهای باشکوه و ویژه آن را تکمیل خواهیم کرد.

مسجد سلطان احمد معروف به مسجد آبی یا کبود، یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های استانبول و در عین حال یکی از مهم‌ترین نمادهای این شهر است. تنها ظاهر باشکوه آن نیست که آن را بسیار جذاب می‌کند. مسجد آبی دارای ویژگی‌های متمایز بسیاری است که آن را از سایر مساجد جدا می‌کند؛ این مسجد اولین مسجد دارای شش مناره است.

 مسجد کبود، یکی از مهمترین آثار تاریخ عثمانی، توسط معماری به نام مهمت آقا، به درخواست سلطان احمد اول ساخته شد. در منابع آمده است که احمد اول سلطان عثمانی در سن ۱۴ سالگی در سال ۱۶۰۳ بر تخت سلطنت نشست. وی فردی بسیار مذهبی بود.

معمار مهمت آقا در آن سال‌ها معمار اصلی کاخ بود. وی که به دلیل مهارت‌های عالی خود در معماری شهرت داشت از طرف امپراتور مأمور ساخت مسجد شد. سلطان احمد از مهمت آقا خواست تا مسجدی بسازد که بتواند با بناهای تاریخی باشکوهی مانند ایاصوفیه و مسجد سلیمانیه رقابت کند. پس از تلاش‌های طولانی، مهمت آقا نقشه مسجد را ترسیم و به سلطان تقدیم کرد. سلطان احمد به توضیحات معمار گوش داد، طرح را پسندید و تأیید کرد.

در سال 1609، سلطان احمد دستور آغاز کار ساخت مسجد را داد. ساخت مسجد 7 سال و 5 ماه به طول انجامید و در سال 1616 میلادی در طی جشنی بزرگ افتتاح شد. در ابتدا مردم آن را «مسجد نو» می‌نامیدند اما پس از ساخت مسجد دیگری به نام مسجد نو، این مسجد به «مسجد آبی» تغییر نام داد.

مرمت مسجد چهارصدساله استانبول برای بازیابی شکوه گذشته

مرمت مسجد چهارصدساله استانبول برای بازیابی شکوه گذشته

مرمت مسجد چهارصدساله استانبول برای بازیابی شکوه گذشته

مرمت مسجد چهارصدساله استانبول برای بازیابی شکوه گذشته

مرمت مسجد چهارصدساله استانبول برای بازیابی شکوه گذشته

مرمت مسجد چهارصدساله استانبول برای بازیابی شکوه گذشته

مرمت مسجد چهارصدساله استانبول برای بازیابی شکوه گذشته

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha