کد خبر: 4103839
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۲
برخط جامعه

خدمت در لشکر مخلص خدا

روایت جالب «پدربزرگ موشکی ایران» و جوانانی که تاو ساختند، افتتاح نمایشگاه ملی دستاوردهای فناورانه بسیج و .. از مهم‌ترین اخبار سرویس اجتماعی ایکنا در هفته‌ای بود که گذشت.

برخط جامعهبه گزارش ایکنا، گروه اجتماعی این خبرگزاری طی هفته‌ای که گذشت، اخبار مهمی با تیترهای؛ روایت جالب «پدربزرگ موشکی ایران» و جوانانی که تاو ساختند، پیام رئیس جهاددانشگاهی به مناسبت فرارسیدن سالروز تشکیل بسیج مستضعفان، تدوین طرح‌واره‌ تبدیل سواد به ایفای نقش اجتماعی، دشمنان رسانه‌های خود را تبدیل به اتاق جنگ کرده‌اند، ایجاد اردوگاه‌های خاص برای زندانیان معتاد، اجرای طرح جمع‌آوری آسیب‌دیدگان اجتماعی در تهران، فراخوان مقاله «کنگره بین‌المللی بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب»، بیراهه‌های نهادهای حمایتی در مسیر فقرزدایی، افتتاح نمایشگاه ملی دستاوردهای فناورانه بسیج، افتتاح دومین دوره رخداد رسانه‌ای «سردار تا سردار»، چگونه درباره متاورس کنشگری مطلوب داشته باشیم، طعم شیرین آرامش زیر دندان جهادگران دندانپزشک، ابلاغ ماده واحده «اهم مسائل و راهبردهای فرهنگی جهت تقویت سلامت و آرامش اجتماعی»، برگزاری مسابقه تولید اپلیکیشن «امید»، بررسی کوچ اجباری از پلتفرم‌های خارجی در ماهنامه مدیریت ارتباطات و جامعه مانع شکوفایی سرشت برتری زنان در مربیگری را منتشر کرد که در ادامه به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

پدربزرگ موشکی ایران

گروه اجتماعی ایکنا طی هفته‌ای که گذشته به مناسبت هفته بسیج و در آستانه برگزاری همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس به گفت‌وگو با سردار محسن رفیق‌دوست، یکی از فرماندهان عالی دوره پر افتخار هشت سال دفاع مقدس، با محور جایگاه علم و فناوری در بحث تدارکات، پشتیبانی و نحوه تأمین و خرید سلاح و تجهیزات و نیز ابتکارات، نوآوری‌ها و خلاقیت‌هایی که دوران دفاع مقدس صورت گرفت، پرداخت که در بخش‌هایی از این گفت‌وگو آمده است: «وقتی جنگ شروع شد مطمئن بودیم که غربی‌ها به ما سلاح نمی‌فروشند و تحریم هستیم، شرقی‌هایی هم که سفارت خانه‌های آنها دایر بود و با ما ادعای دوستی داشتند یا می‌گفتند شوروی اجازه فروش سلاح به شما را نمی‌دهد یا می‌گفتند سلاح‌ها را به عراق فروخته‌ایم. لذا وقتی سپاه مجبور شد به صورت کلان وارد جنگ شود مقداری سلاح انفرادی داشتیم و امکان خرید سلاح‌های بزرگ نبود.

ما با دو کشور لیبی و سوریه ارتباط نزدیکی برقرار کرده بودیم و برای خرید سلاح‌های بزرگ‌تر مثل تفنگ با تیربار، ضد هوایی ۲۳ میلی متری و ... با هیئتی از افسران آنها به کشورهای بلوک شرق می‌رفتیم. البته قبلاً با کشورهای بلوک شرق مذاکره کرده بودیم و آنها گفته بودند راهی پیدا کنید که ما مستقیماً سلاح‌ها را به شما نفروشیم بنابراین ما به اسم لیبی یا سوریه سلاح می‌خریدیم و با کشتی سلاح‌ها را به کشور می‌آوردیم».

برای مطالعه کامل این گفت‌وگو اینجا کلیک کنید!

پیام رئیس جهاددانشگاهی به مناسبت روز بسیج

حسن مسلمی‌نائینی، رئیس جهاددانشگاهی به مناسبت فرارسیدن سالروز تشکیل بسیج مستضعفان پیامی صادر کرد. در بخش‌هایی از اینپیام آمده است: «منظومه فکری بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران که گوشه‌ای از آن در تشکیل نهادها و رویش‌های انقلابی تجلی یافته‌است، نقشه راه دقیق و هوشمندانه‌ای برای شناخت راه انقلاب اسلامی و پیشبرد اهداف آن به‌شمار می‌رود؛ بسیج عزیز و سرافراز از جمله برکات و محصول بینش عمیق امام راحل(ره) در تشخیص نیازهای انقلاب نوپا و نگاه آینده‌بان آن بزرگ‌مرد الهی در پیش‌بینی میادین و مصاف‌های ملت رشید ایران اسلامی در مسیر حرکت انقلابی خود است؛ همان حرکت جهادی ملتی غیور، عدالت‌خواه و پیشرو که تشنه ساختارهای انقلابی برای پرورش و رشد انسان‌هایی آگاه، آزاده، مخلص، ایثارگر و در صحنه بود.

تشکیل بسیج مستضعفان عظیم‌ترین ظرفیت‌سازی برای تحقق این هدف مقدس در کنار سایر نهادهای انقلاب اسلامی بود».

تدوین طرح‌واره‌ تبدیل سواد به ایفای نقش اجتماعی

یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش در هشتمین اجلاسیه مجمع عالی بسیج دانش‌آموزی که روز شنبه پنجم آذرماه در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، بیان کرد: بسیج روندی اندیشه‌ای و عملی، حاصل عقل و تدبر است. باید واقع‌نگر بود و ایده‌آل‌ها را با دید واقعیت نگاه کرد و علم با ایمان عجین شود. مصلحت‌ها را باید نه از روی نفع شخصی بلکه از نظر مکان و زمان در نظر گرفت.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد معلمان و یک سوم دانش‌آموزان نظام آموزش و پرورش بسیجی هستند. انتظار داریم معلمان بسیجی نقش خود را به درستی ایفا کنند. مختصات مدرسه‌ با تفکر بسیجی باید تبیین شود. در آموزش و پرورش پیگیری مجموعه اقداماتی آغاز شده است که حاصل آن را خواهیم دید.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کتاب‌های درسی، دانش‌آموزان را صرفاً با سواد اسمی آشنا می‌کند، گفت: طرح‌واره‌ای تهیه شده که سواد مفهومی، عملکردی و چندجانبه را تکمیل و سواد را تبدیل به ایفای نقش اجتماعی می‌کند.

جمعه/////روایت جالب «پدربزرگ موشکی ایران» و گرامیداشت هفته بسیج

تبدیل رسانه‌ به اتاق جنگ

سردار نقدی، معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران روز پنجم آذرماه در هشتمین اجلاسیه مجمع عالی بسیج دانش‌آموزی که با حضور یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، طی سخنانی گفت: دشمنان از نسل دهه هشتادی‌ها می‌ترسند و نقش‌های بزرگی برای ناکارآمد کردن آنها می‌کشند. آنها همه سرمایه‌های خود را به میدان آوردند تا این نسل را متوقف کنند.

وی ادامه داد: جوانان نسل دهه چهل، با انقلاب اسلامی توانستند چند هزار سال پادشاهی را سرنگون کنند و حکومتی منطبق بر آراء و نظارت مردم را سرکار بیاورند. نسل دهه پنجاه نیز با حضور در جبهه‌ها مقابل تجاوز همه قدرت‌های دنیا ایستاد و پیروز شد. جوانان دهه شصت با کمک جوانان قبلی اتفاق مهم دیگری رقم زند که کشوری را از ته جدول در همه شئون به بالای جدول رساندند.

سردار نقدی با بیان اینکه دشمنان رسانه‌های خود را اتاق جنگ کرده‌اند، گفت: دشمنان به دنبال توقف نسل دهه هشتادی هستند تا آنها مأموریت‌ خود را انجام ندهند.

ایجاد اردوگاه‌های خاص برای زندانیان معتاد

صد و چهل و نهمین جلسه شورای اجتماعی کشور روز ۶ آذرماه با حضور احمد وحیدی، وزیر کشور؛ انسیه خزعلی، معاون زنان و خانواده رئیس‌جمهور؛ علی‌محمد قادری، رئیس سازمان بهزیستی کشور، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگانی از نیروهای‌های انتظامی برگزار شد.

در پایان این جلسه احمد وحیدی، وزیر کشور در جمع خبرنگاران به تشریح مباحث مطرح شده در این نشست پرداخت و گفت: آیین‌نامه‌ای در مورد معتادان و تقسیم نقش هر یک از دستگاه‌ها در این حوزه به تصویب رسید. این آیین‌نامه باید از سال‌های قبل تدوین و تکمیل می‌شد اما مورد اختلاف قرار گرفته بود و امروز به تصویب رسید.

وزیر کشور اعلام کرد: در جلسه شورای اجتماعی کشور مقرر شد اردوگاه‌های خاصی برای نگهداری زندانیان معتاد راه‌اندای شود.

جمع‌آوری آسیب‌دیدگان اجتماعی

طرح جمع‌آوری بی‌خانمان‌ها و افراد آسیب‌دیده ویژه فصل زمستان از سوی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با عنوان «حامی‌شهر» افتتاح و اجرا می‌شود.

در این این طرح که به صورت ویژه در فصل زمستان اجرا می‌شود، ماشین‌های ویژه حمل بی‌خانمان‌ها و آسیب‌دیدگان اجتماعی در سطح مناطق مختلف شهر تهران به صورت ۲۴ ساعته گشت‌زنی کرده و به جمع‌آوری بی‌خانمان‌ها می‌پردازند.

همچنین، طی اجرای این طرح، تعداد ۳۲ ماشین گشت از سوی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران و تعدادی دیگر از ماشین‌های گشت‌زنی از سوی شهرداری‌های مناطق (هر منطقه یک گشت ویژه) به کار جمع‌آوری بی‌خانمان‌ها می‌پردازند.

کنگره بین‌المللی بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب

پژوهشکده حج و زیارت فراخوان مقاله «کنگره بین‌المللی بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب» را منتشر کرد. این کنگره با مشارکت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در اردیبهشت ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

این فراخوان در ۱۰ محور شامل؛ تاریخ بقیع (تاریخچه، تاریخ شفاهی و مدفونان)؛ تخریب و بازسازی بقبع (تخریب اول (۱۲۲۱ ق)، تخریب دوم (۱۳۴۴ ق) و بازسازی)؛ تاریخ اجتماعی بقیع (آداب و رسوم، خرده فرهنگ‌ها و نظام اداری- مالی در دوره‌های مختلف)؛ جغرافیای تاریخی و اماکن بقیع (سیر تطور ابنیه، نقشه اماکن و معماری و اعتبار سنجی اماکن)؛ بقیع، منابع و مآخذ (بقیع در میراث مکتوب شیعه، بقیع در میراث مکتوب اهل تسنن و بقیع در آثار مستشرقان)؛ سند پژوهی بقیع (خلأهای پژوهشی در تاریخ و سندشناسی،‌‌ آسیب‌شناسی مطالعات و آرشیو اسناد)؛ مسائل فقهی کلامی بقیع (پاسخ به شبهات خاص، زیارت‌نامه‌ها و ضرورت بازسازی)؛‌ مسائل حقوقی و بین‌المللی بقیع (ثبت بقیع در فهرست آثار بین‌المللی یونسکو، مطالبه بازسازی و حضور بانوان)؛ بقیع، علوم اجتماعی و مردم‌شناسی (جایگاه بقیع در آیین‌های مذهبی، جامعه‌‌شناسی تاریخی و میراث دینی و هویت تمدنی) و مهندسی و معماری بقیع (سبک‌شناسی معماری، بقیع در طرح جامع شهری مدینه‌النبی و الگوهای معماری حرم مطهر ائمه(ع)) است.

جمعه/////روایت جالب «پدربزرگ موشکی ایران» و گرامیداشت هفته بسیج

بیراهه‌های نهادهای حمایتی در مسیر فقرزدایی

گروه اجتماعی ایکنا طی هفته‌ای که گذشت اقدام به انتشار گفت‌وگویی با علی‌محمد ذوالفقاری، کارشناس علوم اجتماعی و فعال امور خیریه درباره اهمیت فقرزدایی در جامعه و بهره‌گیری از روش‌های نوین کرد که در بخش‌هایی از این گفت‌وگو آمده است: « با توجه به حجم و کیفیت فقر و گستردگی فقری که در دنیا وجود دارد، سازمان‌هایی که قصد دارند به این موضوع رسیدگی کنند و در حوزه درمانگری فقر وارد شوند، باید آرایش به‌روز، علمی و متناسب با شرایط فقر را در اختیار داشته باشند. در حال حاضر در داخل کشور تعداد زیادی خیریه فعال هستند و یک‌سری سازمان‌های دولتی و نهادی نیز مشغول به کار هستند، اما جای بحث و بررسی فراوان وجود دارد که آیا این نهادها هماهنگ شده و مأموریت‌ آن‌‌ها مشخص شده است؟ آیا تقسیم کار بین بخش دولتی و عمومی وجود دارد؟

اگر بخواهیم نیازمندی و فقر را تعریف کنیم، باید بگوییم که فقر پروژه‌ای است که از نقطه‌ای آغاز شده و در نقطه دیگری پایان می‌یابد. همچنین، خانواده کوچکترین سلول فقر است. عوامل ایجاد فقر در خانواده‌ها مختلف‌ هستند. شاید در نیم قرن گذشته اعتیاد را عامل نمی‌دانستیم، اما امروز اعتیاد عامل فقر است. شاید در دو دهه قبل طلاق را عامل فقر نمی‌دانستیم، اما در حال حاضر طلاق عامل فقر محسوب می‌شود. همچنین، شاید حدود دو دهه قبل اعتیاد صنعتی در داخل کشور را عامل فقر نمی‌دانستیم، اما امروز حتی تعطیلی یک واحد صنعتی یا مرزی، که در آن تجارت انجام و بازارچه مرزی برپا می‌شود، برای مؤسساتی که در حوزه خیریه فعالیت می‌کنند ایجاد ارباب رجوع می‌کند».

برای مطالعه کامل این گفت‌وگو اینجا کلیک کنید!

افتتاح نمایشگاه ملی دستاوردهای فناورانه بسیج

نمایشگاه ملی دستاوردهای فناورانه سازمان بسیج مستضعفین روز هشتم آذرماه با حضور سردار سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، حجت‌الاسلام علی سعیدی، رئیس دفتر عقیدتی ـ‌ سیاسی فرماندهی معظم کل قوا، سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین، امیر محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران و سردار محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، علیرضا منادی، رئیس کمیسیون آموزش مجلس و محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم افتتاح شد.

نمایشگاه ملی دستاوردهای فناورانه بسیج در ۶۰ غرفه به مناسبت هفته بسیج و با هدف ارائه فناوری‌های نوین و هم‌افزایی در تحقق زیست‌بومی اقتصاد دانش‌بنیان، مردمی‌کردن و جریان‌سازی علم و فناوری در حل مسائل کشور و بسیج کردن ظرفیت‌های کشور برای تحقق اهداف اقتصاد دانش‌بنیان برپا شد.

افتتاح رخداد رسانه‌ای «سردار تا سردار»

دومین رخداد رسانه‌ای «سردار تا سردار» با هدف تحلیل و تبیین مسیر صد سال مقاومت از میرزاکوچک جنگلی تا شهید حاج قاسم سلیمانی در قالب‌های یادداشت و سرمقاله، گزارش خبری، گزارش تحلیلی، تیتر، عکس، اینفوگرافیک، متن ادبی(داستان‌های کوتاه، دلنوشته) برگزار می‌شود.

اصحاب رسانه، اهالی قلم و هنرمندان می‌توانند آثار خود را تا ۲۵ آذر از طریق فضای مجازی به شماره تماس ۰۹۹۱۷۱۱۵۲۰۲ به دبیرخانه دومین رخداد رسانه‌ای ارسال کنند.

پس از داوری، آثار برگزیده در آیین اختتامیه این رویداد که در دی ماه و همزمان با ایام شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در رشت برگزار خواهد شد، معرفی می‌شوند.

کنشگری مطلوب درباره متاورس

گروه اجتماعی ایکنا در هفته گذشته گفت‌وگویی با سینا تفنگ‌چی، مدرس علوم ارتباطات دانشگاه پیام نور و پژوهشگر حوزه رسانه و تکنولوژی‌های نوین را در رابطه با فناوری متاورس و آثار آن بر زندگی فردی و اجتماعی منتشر کرد که در بخش‌هایی از این گفت‌وگو آمده است: « زمانی می‌‌توان به بهترین شکل ممکن نسبت به فناوری‌های نوین به ویژه متاورس کنشگری فعال داشته باشیم که تمام وجوه آن را بپذیریم تا وجوه بد را از خوب تمییز دهیم. نقد کردن و تمیز دادن سره از ناسره این مسئله را هموار می‌کند؛ بنابراین با توجه به این گفته‌ها، ورود افراد حوزوی و سیاستگذاران لازم است، اما نه با نگاه تک‌بعدی، بلکه باید ورودشان برای بررسی تمام ابعاد باشد. در کشور ما در مورد فضای مجازی و فناورانه اغلب اوقات ابعاد نامطلوب آن بررسی شده است و کمتر درباره ابعاد مطلوب و مثبت کنشگری فعالانه در این فضا سخن گفته می‌شود؛ بنابر این عدالت در بین ابعاد بررسی وجود ندارد و همه این‌ها باعث می‌شود که سوگیری‌ها تشدید شود و کنشگری نامطلوبی را شاهد باشیم».

برای مطالعه کامل این گفت‌وگو اینجا کلیک کنید!

جمعه/////روایت جالب «پدربزرگ موشکی ایران» و گرامیداشت هفته بسیج

طعم شیرین آرامش زیر دندان جهادگران دندانپزشک

گفت‌وگو با جلال عادلی، مدیر گروه جهادی منتظران ظهور یکی از اخبار منتشر شده از سوی گروه اجتماعی ایکنا در هفته گذشته بود که به بررسی فعالیت تخصصی گروه‌های جهادی پرداخته است. در بخش‌هایی از این گفت‌وگو آمده است: «فعالیت گروه در ابتدا کار بسیار ساده‌ای بود و به آموزش بهداشت و غربال‌گری ختم می‌شد. اما رفته رفته با ورود افراد جدید، اساتید دانشگاه و فارغ‌التحصیلان فعالیت گروه شکل تخصصی به خود گرفت. در ابتدای کار شاید سالی یک بار برنامه جهادی در روستاها انجام می‌دادیم اما رفته رفته این فعالیت‌ها زیاد شد و امروز حداقل ماهی دوبار برنامه جهادی از سوی اعضای گروه در خارج از استان اجرا می‌شود. چنانچه تعطیلی ویژه‌ای در ایام ماه نباشد، فعالیت گروه در حاشیه تهران ویژه کودکان کار و زنان سرپرست خانوار انجام می‌شود.

خدمات گروه امروز کاملا تخصصی شده و از آموزش بهداشت و توزیع مسواک و خمیردندان به جایی رسیدیم که کارهای تخصصی همچون عصب‌کشی دندان،‌ ترمیم، کشیدن دندان، جراحی، تخصصی اطفال، کاشت ایمپلنت، پروتزهای دندانی و ... را در مناطق محروم انجام می‌دهیم. این روند همچنان ادامه دارد و اعضای گروه تاکنون تقریبا به ۲۵ استان کشور اعزام شده‌اند و اولویت فعالیت‌های گروه نیز مناطق مرزی و محروم در استان‌هایی همچون سیستان و بلوچستان، خراسان، هرمزگان، خوزستان، ایلام، لرستان، کردستان، آذربایجان و ... بوده است».

برای مطالعه کامل این گفت‌وگو اینجا کلیک کنید!

تقویت سلامت و آرامش اجتماعی

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، ماده واحده «اهم مسائل و راهبردهای فرهنگی جهت تقویت سلامت و آرامش اجتماعی» که در جلسه ۸۷۰ مورخ ۱۴۰۱/۰۷/۱۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، را برای اجرا ابلاغ کرد.

این ماده واحده شامل بخش‌های مختلفی است که در بخشی از حوزه راهبردی آن آمده است: «۱- ارتقاء جایگاه نظام تربیتی در نظام آموزش‌وپرورش و توجه به بعد تربیت دینی و ملی دانش‌آموزان و فراهم کردن امکان حضور و بازدید دانش‌آموزان از فضاها و محیط‌‌های علمی، فرهنگی، صنعتی و آثار تمدنی کشور و استفاده از امکانات فرهنگی و خدماتی دستگاه‌های مختلف، مراکز و مؤسسات غیردولتی

۲- پرهیز از تقابل اسلامیت و ایرانی بودن، رعایت تعادل در بزرگداشت مناسبت‌ها و مراسم دینی و ملی، معرفی تمدن و حکمرانی درخشان چند هزاره ساله ایران، تبیین خدمات متقابل ایران و اسلام از سوی استادان متخصص در حوزه تاریخ و تمدن ایران و اسلام»

مسابقه تولید اپلیکیشن «امید»

ماراتن تولید اپلیکیشن امید با موضوعات آموزش کودکانه، مادرانه، مهارتی، سرگرمی و مناسبتی به همت سازمان فضای مجازی سراج مرکز بازی و نرم‌افزار تلفن همراه و مشارکت شبکه تولیدکنندگان اپلیکیشن و بازی (شتاب) برگزار می‌شود.

از جمله بخش‌های این مسابقه در حوزه کودکان شامل آموزش قرآن، برنامه‌نویسی، دروس دبستان، واژه‌ها و ستاره‌شناسی و در حوزه آثار مناسبتی شامل معرفی شغل پرستاری، شب یلدا، معرفی آثار فرهنگی، مذهبی و تاریخی و مقاومت(حاج قاسم سلیمانی، مدافعان حرم، فلسطین، یمن و..) است.

بررسی کوچ اجباری از پلتفرم‌های خارجی

صدوپنجاهمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات ویژه آبان که به تازگی منتشر شده، به دو بحث محوری کوچ اجباری از پلتفرم‌های خارجی و خشونت در جامعه پرداخته است.

در این شماره مطالبی با عناوین «خیابان مهمترین رسانه است»، «چرخه شوم»، «آرزوی بزرگ»، «چه باشد آنچه خوانندش روابط عمومی»، «پینوکیو»، «درخت پول و پلتفرم داخلی»، «می‌خواهم زنده بمانم»، «آقای رقابی»، «خون به خون شستن محال آمد محال»، «زیر نقاب خوشبختی»، «سوژه مطیع اما ناکارآمد»، «خشونت و مغز»، «اجرای اشتباه یک ایده اشتباه»، «چرا پلتفرم داخلی ایران مانند چین مورد اقبال قرار نمی‌گیرد»، «نگاهی به رویکرد کاربران در استفاده از پلتفرم‌های داخلی در کوران فیلترینگ»، «زندگی و دیگر هیچ» و ... به چشم می‌خورد.

جمعه/////روایت جالب «پدربزرگ موشکی ایران» و گرامیداشت هفته بسیج

جامعه مانع شکوفایی سرشت برتری زنان در مربیگری

نشست علمی «زن به منزله مربی تمام عیار فرد و جامعه، چرا و چگونه؟» با هدف شناخت بهتر زنان، درک احساسات آنها در روابط و تعاملات و معرفی نقش زن در جامعه توسط دپارتمان زنان دانشگاه بین‌المللی اهل بیت(ع) و با سخنرانی رضا پورحسین، رئیس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار شد.

پورحسین در این نشست زن را به عنوان مربی تمام عیار فرد و جامعه مطرح کرد و گفت: زنان می‌توانند این نقش را از خانواده به عنوان مادر به جامعه و حتی به عنوان مام وطن منتقل و نقش مربیگری خود را ایفا کنند. واژه‌های مربی، متربی، رشد، نیاز و سازگاری موضوعاتی است که با محور آنها بحث را ادامه می‌دهم. واژه متربی را از روانشناسی و تعلیم و تربیت اسلامی گرفته‌ام. کار متربی رشد کودک و نوجوان و در صحنه اجتماعی رشد گروه است و رشد به این معناست که مربی زمینه رفع نیازها را فراهم کند.

رئیس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه بهترین کسانی که می‌توانند رشد متعادل فردی و اجتماعی ایجاد کنند، در شرایط مساوی خانم‌ها هستند، گفت: زمینه‌های مساوی برای تحقق این مسئله وجود ندارد و زنان جامعه ما درماندگی آموخته شده دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha