توسعه همه‌جانبه در گرو افزایش قدرت بازدارندگی است
کد خبر: 4169515
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۶
سرلشکر باقری:

توسعه همه‌جانبه در گرو افزایش قدرت بازدارندگی است

رئیس ستادکل نیروهای مسلح، بازدارندگی را در همه ابعاد کشورداری مؤثر دانست و گفت: امروز رشد و توسعه اقتصادی، نظامی و اجتماعی و فرهنگی در گرو افزایش قدرت بازدارندگی است. در سایه امنیت کشور رشد می‌کند و به جلو پیش می‌رود.

توسعه همه‌جانبه در گروی افزایش قدرت بازدارندگی است

به گزارش خبرنگار ایکنا، سرلشکر محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح در «همایش دفاع مقدس و تأثیرات آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و منطقه غرب آسیا» که صبح امروز دوشنبه 27 شهریور، در سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برگزار شد، گفت: وظیفه ما باقیماندگان است که دفاع مقدس را تبیین کنیم و از تأثیرش بر نسل امروز آگاه شویم. جنگ تحمیلی را باید یک جنگ نیابتی دانست؛ جنگ نیابتی کسانی که چند سال خونریزی کرده بودند و می‌خواستند جهان را به تسلط خود درآورند ولی انقلاب اسلامی را مانع جدی می‌دانستند و به همین دلیل تصمیم گرفتند که رژیم بعث عراق را که در برابر ایران احساس حقارت می‌کرد تجهیز و علیه ما به جنگ تشویق کنند.

وی با بیان اینکه جنگ تحمیلی حادثه کوچکی برای ملتی نبود که تازه انقلابش به پیروزی رسیده بود و در شرایط تثبیت نظام به سر می‌برد، یادآور شد: نه سپاه آمادگی کامل داشت و نه ارتش و از سوی دیگر در گوشه و کنار این کشور ضدانقلاب دست به ترور و شورش می‌زد ولی معاندان و دشمن کمر همت به براندازی نظام نوپای جمهوری اسلامی بسته بودند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح بیان کرد: پیش از دفاع مقدس، هر جنگی که ایران به آن وارد می‌شد از دست رفتن بخش‌هایی از خاک کشور را به دنبال داشت که قرارداد گلستان و ترکمنچای نمونه‌هایی از آنها هستند و یا کشور را دچار قحطی کردند. در حکومت پهلوی اول بخش‌هایی از ایران به همسایگان بخشیده شد و در پهلوی دوم هم بدون جنگ بحرین عزیز واگذار شد.

حمایت حقوقی و بین‌المللی از رژیم بعث در جنگ تحمیلی

باقری ادامه داد: دشمن فکر می‌کرد که ارتش و نیروهای مسلح ایران به خاطر انقلاب تضعیف شده‌اند پس می‌توان نظام را زمین زد ولی عکس این تحلیل و باور اتفاق افتاد. تمام دنیای استکباری آن روز و پول اعراب خلیج فارس و غیره در اختیار صدام گرفت و حتی او حمایت حقوقی و بین‌المللی شد و نیز انواع پشتیبانی‌ها را به کار گرفت و این نبرد را علیه ملت ایران پیش برد.

وی با بیان اینکه امام راحل و ملت بزرگ ایران توانستند ورق را برگرداند و فاتح میدان شدیم، اظهار کرد: صدام با آن همه حمایت‌ها به روزگار بدی دچار شد ولی ملت ایران با ایستادگی به قله‌های افتخار دست پیدا کردند. چندین قرن باید صبر کرد تا چنین اتفاقی برای یک ملت رخ دهد پس دفاع مقدس یک حادثه تاریخ‌ساز است. 

رئیس ستادکل نیروهای مسلح بیان کرد: روایت اتفاقات دفاع مقدس امری مهم و ضروری است تا ملت بدانند که آن دوران را چگونه پشت سر گذاشتیم. شرایط امروز با آن دوران قابل قیاس نیست و شرایط امروز خیلی بهتر از آن دوران است. البته جنگ خوب نیست ولی دفاع مقدس برکات بسیاری برای کشورمان در حوزه‌های دفاعی، امنیتی، سیاسی و تقویت روحیه خودباوری به همراه داشت‌.

 دفاع مقدس ارتش را آبدیده کرد

باقری گفت: دفاع مقدس باعث شد تا وارد بررسی احکام جهاد در دفاع شویم و امروز در حوزه‌های علمیه این مورد بررسی می‌شود. همچنین دفاع مقدس منجر به تثبیت تمامیت ارضی‌ کشور شد. دفاع مقدس ارتش را آبدیده کرد؛ یعنی ارتش پیش از جنگ تاکتیک‌ها را می‌دانست ولی نمی‌دانست چگونه باید اینها را عملیاتی کند ولی در دفاع مقدس عملیاتی کردن تاکتیک‌ها را فرا گرفت. از سوی دیگر دفاع مقدس سپاه پاسداران را ورزیده کرد طوری که به نیروی تعیین کننده تبدیل شد.

وی در این رابطه ادامه داد: امروز ملت ایران در حوزه دفاعی و امنیتی صاحب دکترین است و برای مقابله با نبردهای محتمل آینده دارای آیین‌نامه‌هایی است. امروز با انواع تهاجم روبه‌رو هستیم ولی ضمن دفع این تهدیدات هیچ نیازی به کشوری برای خنثی‌سازی تهدیدات نداریم. در کلاس‌های ما برای دانشجویان افسری حرف بیگانگان تدریس نمی‌شود بلکه حرف‌های خودمان که ماحصل دفاع مقدس هستند تدریس می‌شود. 

رئیس ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه هیچ بن‌بستی در کشور وجود ندارد، گفت: در دوران جنگ تحمیلی که شرایط سختی را داشتیم هیچ بن‌بستی وجود نداشت چه برسد به امروز. ملت باید بداند کاری نیست که نتوان آن را انجام داد و می‌توان مشکلات را حل کرد.

باقری ادامه داد: وقتی با پیشکسوتان دفاع مقدس صحبت می‌کنیم تازه متوجه می‌شویم امروز به چه دستاوردهایی رسیده‌ایم و این دستاوردها در همه رسته‌ها قابل مشاهده است. یکی از این دستاوردها بسیج مستضعفین است که ذیل بال و پر سپاه پرورش یافت و امروز بسیج جزء افتخارات ملت ایران محسوب می‌شود و علاوه بر بُعد دفاعی ده‌ها توانمندی دیگر هم دارد اما بعد دفاعی و امنیتی آن بسیار مهم است که جوانان هوشمند و غیور به عضویت آن درآمده و آنهایی که به دنبال انجام تکلیف و شهادت هستند در بسیج عضویت می‌یابند. 

دفاع مقدس قدرت بازدارندگی ایران را افزایش داد

وی با بیان اینکه دفاع مقدس قدرت بازدارندگی ایران را افزایش داده است، گفت: امروز پهپادهای ما خواهان و خریدار دارد و به یک قدرت بازدارنده تبدیل شده‌ایم. ما در جنگ با انواع نبردهای ترکیبی آشنا شدیم و در این راستا ارتش و سپاه مشترکاً نبردهایی را پیش بردند و امروزه همین نبردهای مشترک در سوریه و در مقابله با تروریست‌ها به کار آمد.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه به یک قدرت بزرگ بالستیکی در منطقه و جهان تبدیل شده‌ایم، اظهار کرد: از سوی دیگر به قدرت بزرگ پهپادی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم در این حوزه تنه به تنه دشمن بزنیم؛ زمانی یک اسباب‌بازی را وارد ایران کردیم تا بر آن دوربین نصب کنیم و دشمن را رصد کنیم ولی امروز از آن اسباب‌بازی به قدرت پهپادی تبدیل شده‌ایم.

باقری اضافه کرد: اهمیت قدرت بازدارندگی را در دوران دفاع مقدس درک کردیم و باید با پوست و گوشت و استخوان قدر قدرت بازدارندگی را بدانیم زیرا دشمن به دنبال این است که ما را از بین ببرد. از سوی دیگر انواع مفاهیم دفاعی و نظامی و امنیتی را در جنگ فرا گرفتیم. 

 روش فرماندهی موفق را در جنگ یاد گرفتیم

وی با اشاره به اهمیت فرماندهی گفت: روش فرماندهی موفق را در جنگ یاد گرفتیم. فرمانده نقش رهبری دارد و نباید خود پشت بنشیند و سربازان را به جلو بفرستد بلکه فرمانده باید در نوک لشکر قرار بگیرد و به دیگران بگوید بیایید. 

رئیس ستادکل نیروهای مسلح، بازدارندگی را در همه ابعاد کشورداری مؤثر دانست و گفت: امروز رشد و توسعه اقتصادی، نظامی و اجتماعی و فرهنگی در گرو افزایش قدرت بازدارندگی است. در سایه امنیت کشور رشد می‌کند و به جلو پیش می‌رود.

باقری در پایان تصریح کرد: دفاع مقدس منجر به تقویت و گسترش محور مقاومت شد؛ رژیم صهیونیستی که زمانی در فکر بحر تا نهر بود امروز در برابر حزب‌الله اظهار عجز می‌کند یا شهید سلیمانی عزیز محور مقاومت را به حدی تقویت کرد که خودشان دست به تولید سلاح می‌زنند و دیگر نیازی به ما ندارند.

انتهای پیام
captcha