جزئیات برنامه ملی «کانون مدرسه»
کد خبر: 4180909
تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۰

جزئیات برنامه ملی «کانون مدرسه»

معاون فرهنگی کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان از اجرای طرح «کانون مدرسه» به صورت ملی خبر داد.

فرهاد فلاح

فرهاد فلاح، معاون فرهنگی کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان در گفت‌وگو با ایکنا در رابطه با جزئیات طرح «کانون مدرسه» گفت: این طرح یکی از فعالیت‌های بین نهادی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و آموزش و پرورش است که قدمت آن به چند دهه می‌رسد که سال‌های گذشته با شیوه‌ و روش‌های خاصی برگزار شده است. هدف این طرح آشنایی و اتصال دانش‌آموزان به ظرفیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است تا امکانات، توانایی‌ها و ظرفیت‌های کانون پرورش فکری در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد.

وی ادامه داد: طرح «کانون مدرسه» در دوره‌های مختلف برگزار و حتی برای آن کتاب‌های طرح درس تدوین شده است که مربیان براساس آن کتاب‌ها فعالیت می‌کردند. امسال طرح «کانون مدرسه» برای اجرا به برنامه ملی تبدیل شده است. این طرح بر اساس دو شیوه اجرا می‌شود که شیوه اول عبارت است از اعضای برجسته و شاخص هر مرکز کانون پرورش فکری کودک و نوجوان که در هزار و چهل مرکز سراسر کشور فعالیت می‌کنند به عنوان نماینده کانون در مدرسه معرفی می‌شوند و آنها در هر مدرسه شروع به فعالیت می‌کنند تا ظرفیت، امکانات و فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودک و نوجوان را پشتیبانی کنند.

معرفی فعالیت‌های کانون

معاون فرهنگی کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان افزود: کانون پرورش فکری ظرفیت‌های متنوعی مانند کتاب، انیمیشن، فیلم، تئاتر، تئاتر عروسکی و کلاس‌های آموزشی دارد که اگر این ظرفیت‌‌ها پشتیبان مربیان قرار بگیرد ظرفیت خیلی خوبی ایجاد خواهد شد. انتخاب این افراد که در هر مدرسه نمایندگان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستند این امکان را ایجاد می‌کند تا مدرسه بتواند از ظرفیت کانون پرورش فکری استفاده کند و خدمات پرورشی و مربی پرورشی در برنامه صبحگاهی، مناسبت‌ها، اوقات فراغت و... ارائه کند.

اردوهای یک روزه به کانون پرورش فکری

فلاح ادامه داد: شیوه دوم این طرح عبارت است از اینکه دانش‌آموزان مدرسه با هماهنگی مربی پرورشی و مدیر مدرسه در قالب اردوهای یک روزه به مراکز کانون می‌روند و مربی کانون برای دانش‌آموزان برنامه‌های خاصی را اجرا می‌کنند و با شاخه‌های ادبی، هنری و فرهنگی آشنا می‌شوند. در این برنامه‌ها مسابقه، نمایش فیلم، تئاتر، خوانش و آشنایی با کتاب، سفالگری و... برگزار می‌شود. در برخی از مراکزی که در بخش علوم و نجوم فعالیت می‌کنند، رصدخانه وجود دارد و دانش‌آموزان می‌توانند به رصد اجرام آسمانی بپردازند و با شاخه‌های علوم آشنا شوند.

وی تصریح کرد: دانش‌آموزان از ظرفیت‌ها استفاده می‌کنند و با امکانات آشنا می‌شوند و این آشنایی زمینه عضویت دانش‌آموزان را فراهم می‌کند و تا با عضویت در کانون پرورش فکری به صورت مستمر از این ظرفیت‌ها استفاده کنند. با توجه به تکلیف‌های مقام معظم رهبری برای تمهیدات فعالیت‌های پرورشی، هدف طرح «کانون مدرسه» پشتیبانی از فعالیت‌های پرورشی است. امسال برای طرح «کانون مدرسه» مقطع دوم ابتدایی و اول متوسطه هدف‌گذاری شده است تا اجرایی شود.

انتهای پیام
captcha